Ömer Fethi Gürer’den Yasa Teklifi: “Gençlerin ve Kadınların Kırsala Dönüşünün Yolu Açılırsa Ülkemiz Yalnız Başına Ehliyetli Benzeri Konuma Gelir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda etkin 28 yaş altındaki gençlerin sigorta primlerinin cesamet eliyle karşılanması üzere yasa teklifi verdi. Gürer, “Şu anda kırsalda koca 55 yaşın üstünde. Gençlerin ve kadınların kırsala dönüşünün yolu açılırsa kırsalda dirim iyileştirilir, rençper refahı arttırılırsa kırsaldaki insanların varlığı ile yeniden ülkemiz kendi kendine tam aynı konuma erebilir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, 28 gözyaşı altındaki gençlerin zirai üretimde tutulması üzere sigorta primlerinin celal marifetiyle karşılanması amacıyla hazırladığı Toplumsal Sigortalar ve Genel Esenlik Sigortası Kanunu’nda Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Gürer’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Dünyada bilcümle ülkeler tarımla ilişkin bakir önlemler alıyorlar. Lüzum savaşın, kuraklığın, pandeminin öğretisi yanı sıra global iklim değişiklikleriyle oluşan mevsimsel sorunlar de tarımı geçmişe göre daha dikkatle izlem edilmesi ve üretim alanlarının genişletilerek temas ülkenin kendi kendine yeter konuma gelmesini zorunlu kılıyor.

“PLANLI BİR TARIM POLİTİKASIYLA SORUNLARDAN UZAKLAŞABİLİRİZ”

Ülkemiz hangi efsus ki bu konuda, 20 yıllık AKP iktidarları döneminde toprağın tohumla buluşmasını sağlayıcı maraba sayısındaki kilolu azalış ve daralan ekincilik alanlarıyla gündemde. 21 üründe yeryüzü açığımız var. Bunlar dahi önemli mahsulat. Bu yeryüzü açığının ortadan kaldırılması, ülkemizin yeniden kendi kendine tam bire bir devlet olma durumuna erdirilmesi ise yapılacak çalışmalara ilişkin. Planlı ayrımsız ekincilik politikası ile sorunlardan bodur sürede uzaklaşabilir ayrıca eklenmiş zer iz üreterek sınırlı dışına satabiliriz.

“GENÇLERİN VE KADINLARIN SGK PRİMLERİNİ ÇAP KARŞILAMALI”

Bunun üzere dahi TBMM Başkanlığı’na tıpkısı kanun teklifi verdim. Kanun teklifinde 28 yaşın altında olan gençlerin, kırsala dönüp tarımla uğraşmaları halinde Toplumsal Asayiş Kurumu priminin kerem marifetiyle karşılanmasını önerdim. Kezalik, kırsala dönen kadınlar üzere dahi içtimai asayiş primi ihtişam yoluyla karşılanmalı. Şu anda kırsalda şahsiyet 55 yaşın üzerinde. Gençlerin ve kadınların kırsala dönüşünün yolu açılırsa kırsalda hayat iyileştirilir, fellah refahı arttırılırsa kırsaldaki insanların varlığı ile baştan ülkemiz kendiliğinden tam bir konuma erebilir.

Gençlerin tarımla buluşmalarının yolu ilkin Toplumsal Düzenlilik Kurumu primlerinin şevket marifetiyle karşılanmasının yanında onların kırsalda yaşayacakları hayat koşullarının iyileştirilmesi, dikici refahına yönelik düzenlemelerin birlikte gerçekleştirilmesi, köy okullarının baştan açılması ve buralarda veteriner, ekincilik mühendisi üzere hikmet ve bilimsellik ile üreticiyi buluşturacak eğitilmiş kesimin birlikte düzlük almasının yolu açılmalı.

Türkiye’bile üretim aşamasında temas konuda yalnız başına yetebilecek potansiyeli yaratacak maraba de genci dahi var. Kâfi kim iktidar hakeza bir kaygı içerisinde olsun. Şayet bunu yapmazlarsa 8 kamer ahir seçimlerde CHP adına lazım gençlerimizin lüzum kadınlarımızın kırsala dönüşünün yolunu anahtar farklı projelerle tarımda zat kendimize yeten tıpkısı mutluluk noktasına ülkemizi getireceğiz.”Share: