Sakat 2. Ordu Komutanı Huduti darbe girişimine ilişkin davada 12,5 yıl hapse çarptırıldı

FETÖ’nün 15 Orak Ayı 2016’daki darbe girişimi sırasında 2. Kalabalık Komutanlığındaki eylemlere ait davada yerli mahkemece sunulan hükmün Yargıtayca bozulması üzerine baştan yargılanan dönemin 2. Ordu Komutanı Gaybubet Huduti’ye 12 yıl 6 kamer mahpushane cezası verildi.

Malatya 1. Dokunaklı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Hiçlik Huduti mevkuf bulunduğu cezaevinden, diğer sanıklar Eyüp Özcan ve Fatih Gürcan de bulundukları şehirlerdeki adliyelerden Ses ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı. Sanık Murat Bahtiyar’nun salonda hazır bulunduğu duruşmaya sanık Hasan Ayaz ise katılmadı.

Talebi sorulan Cumhurbaşkanlığı avukatı Küçümseme Aşırı, mütalaaya katılmadıkları, sanıkların iddianamedeki irsal maddesi layıkıyla cezalandırılmasını istedikleri yönündeki görüşünü yineledi.

Sanıklar Misyon Mutlu, Fatih Gürcan ve Eyüp Özcan ise aklanma talebinde bulundu.

Savunması istenen Yokluk Huduti, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının yıpranmamış ayrımsız kanaat hazırlamasını beklediklerini ancak savcılığın eski mütalaada ısrarcı olduğunu savundu.

Adli makamların kendisini sanık adına değil antagonist olarak gördüğünü ileri süren Huduti, “Suçluları öldürmeyip yargıya teslim ettiğim için suçluyum. Suçluyu yargıya geçmek cürüm değil.” dedi.

Darbe girişimine kalkışanların kendisine cebe çektiklerini sav eden Huduti, darbecilerle gelişigüzel olmadığının ve benzeri yolu yürümediğinin dosyadaki delillerle de ispatlandığını savundu. Huduti, kendisinden darbecileri çivilemek amacıyla kaime istendiğini, kendisinin “İlk kurşunu tığ atmayalım, onlar kurşun atarsa korkmadan vuralım.” dediğini müstakbel sürerek, beraatını istedi.

Sanık Adem Huduti’nin oğlu ve avukatı olan Ersü Oktay Huduti ise müvekkili Yoksulluk Huduti’nin darbe girişimine cebin olduğuna yönelik açıklama fail 4 kargaşa komutanından biri olduğunu savunarak, suçun unsurlarının oluşmadığı iddiasında bulundu.

Adem Huduti’nin tutuklu bulunduğu cevaevinde rahatsızlandığını rapor eden Ersü Oktay Huduti, sunma azından adli taharri hükümlerinin uygulanmasını temenni etti.

Kararını açıklayan murafaa heyeti, Yoksulluk Huduti’nin “anayasayı ihlale teşebbüse arkalama” suçu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığa bu suçtan takdiri indirimi da uygulayıp 12 yıl 6 ay mahbes cezası verdi.

Heyet, sanıklar Gürcan, Özcan, Mutlu ve Ayaz’ın dosyasının ise FETÖ üyeliği ve çarpış girişimine müzaheret etme yönünden incelenmek üzere ayrılmasını kararlaştırdı.

Davanın geçmişi

Malatya 1. Ağır Ukubet Mahkemesince, dönemin 2. Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Yoksulluk Huduti’ye “matematik ve takat kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya bakmak suçuna yardım”dan 15 yıl mahbes cezası verilmişti. Huduti’nin koruma astsubayları Fatih Gürcan ve Eyüp Özcan ile yüzbaşı Gaye Mutlu ve gedikli Hasan Ayaz ise aklanma etmişti.

Yargıtay 16. Ukubet Dairesinin maznun Huduti hakkındaki 15 yıl hapishane cezasını onaması sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca karara itiraz edilmişti. İtiraz konusunda kararı inceleyen Yargıtay Ceza Umumi Kurulu, maznun Huduti’ye ukubet verilirken kanuncu ve ehliyetli esbabımucibe gösterilmeksizin takdiri tenzilat uygulanmadığı amacıyla kararı bozmuş, haklarında beraat kararı sunulan özge 4 sanığın dosyasının ise FETÖ üyeliği ve darbe girişimine arkalama etme yönünden incelenmesi gerektiğine belen etmişti.

Share: