Sarıkamış’ın sobaları bu kış Doğu’yu ısıtacak

Türkiye’da kışın sert ve uzun geçtiği yerleşim yerlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesinde üretilen sobalar, Gün Doğusu Rum Bölgesi’nin soba ihtiyacının kebir bire bir bölümünü karşılıyor.

Sarıkamış Gerçekten Uran Sitesi’ndeki 5 imalathanede 10 ay süreyle 50 işçinin ürettiği kısaca 100 bin sac soba, Kars, Ardahan, Veca, Iğdır, Erzurum, Bitlis, Muş ve Van’üstelik satışa sunuluyor.

Odun, kömür ve matbua yakılabilen kovalı, ayrımlı 10 boyut ve tipteki sobaların fiyatı 300 ila 600 liralık arasında değişiyor.

İmalathane sahibi Burak Yılmayan, AA muhabirine, Sarıkamış’ın, Doğu Anadolu Bölgesi’nde soba imalatının merkezi haline geldiğini söyledi.

Yılmaz, kış şartlarına akla yatkın, herkesin kullanabileceği, nitelikli ve temas bütçeye uygun sobalar ürettiklerini tabir ederek, “Soba imalatı çok mücahede isteyen bire bir iştir. Saclar kesilip, preslenip montajı yapıldıktan sonradan soba haline geliyor. Kontrolü yapılıp boyandıktan bilahare dağıtıma başlanıyor.” dedi.

Bu zaman üstelik bölgenin soba ihtiyacının Sarıkamış’tan karşılanacağını anlatan Yılmayan, “Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Bitlis, Muş, Van gibi çoğu ilimize bakım etmeye çalışıyoruz. Bu patika ağababa, baba mesleği, ben üstelik yürütmeye çalışıyorum. Değme bütçeye akıllıca sobalarımız var. Ebatlarına bakarak sobalarımız 300-600 liralık beyninde satışa sunuluyor. gaz fiyatlarında artma sobaya talebi yüzdelik 25 oranında artırdı. Tığ de müşterilerimize dolgunca hizmet verebilmek üzere elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

İşçilerden Mülk Yıldız da soba imalatında 14 yıldır çalıştığını dile getirerek, “İşimi isteyerek yapıyorum. Bölgenin soba ihtiyacını karşılıyoruz. Şu anda aynı hafta içinde imalatını yaptığımız sobalarımızın boya işlemini yapıyoruz. Ardından kamyonlara yüklenen sobaların dağıtımı yapılacak.” ifadesini kullandı.

Basit Endüstri Sitesi Başkanı Turan Yanardağ ise Sarıkamış’ta soba imalatının göz haline geldiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda serbest Şarki’ya değil, ülkenin temas tarafına hitap edecek geniş şümullü istihsal yapılacak.” dedi.

Share: