Serencam an olgun: AMCASININ EZBERE VURDUĞU AYŞE’NİN GİDEMEDİĞİ ÜNİVERSİTEDEKİ SIRASI YERSIZ KALDI

SAMSUN’birlikte 3 dönme önceki amcası muhtar Mehmet Tural’ın (58) temizlediği tabancasının çığlık alması sonucu yaşamını yitiren Ayşe Ziya Tural (20), bu sene kayıt yaptırıp, tek gidemediği Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Iz Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü’nde 1’inci sınıf öğrencileri tarafından evvel derste anıldı. Hüzne boğulan öğrenciler, on paralık tanışamadıkları Ayşe Ziya üzere gereksiz bıraktıkları sıraya karanfil bıraktı. Öğrencilerden Eray Irmak, ‘Bugün çokça üzgünüz. Sırası bilcümle yersiz kalacak. Onu hep hatırlayacağız ve baştan sona kalbimizde olacak’ dedi.

Olay, 18 Eylül haset Nahiye ilçesi Ortaklar Mahallesi’nde meydana geldi. muhtar Mehmet Tural’ın, iddiaya bakarak evinde temizlediği ruhsatlı tabancası, körlemeden zehir aldı. Tabancadan çıkan mermi, karşısında oturan yeğeni Ayşe Fer Tural’a çıkmış etti. Kanlar zarfında küsurat Ayşe Vazıh Tural, amcası Mehmet Tural vasıtasıyla Kesim Ihtişam Hastanesi’ne götürüldü. Ameliyata alınan Ayşe Fer, doktorların kamu çabasına karşın kurtarılamadı. Tabancasıyla birlikte jandarmaya tasdik olan Tural, ‘taksirle öldürme’ suçundan tutuklandı.

DAYI YEĞEN BİRLİKTE TOPRAĞA VERİLDİ

Ayşe Temiz Tural’ın ahiret yolculuğu haberini alıp cenazeye süzülmek amacıyla yola sâdır dayısı İsmail Tural’ın (48) kullandığı belli belirsiz ticari vasıta olaydan ayrımsız zaman bilahare sabah saatlerinde Amasya’dan Çorum istikametine revan Kaşif Erkoç yönetimindeki 60 BP 042 plakalı Tokat Yıldızı firmasına ilgili bulaşıcı otobüsü ile mebde kafaya çarpıştı. Kazada, İsmail Tural hayatını kaybetti. Çatal Yürekli ve yeğen, Kesim ilçesinde gözyaşları ortada toprağa verildi.

İLK DERSTE ANILDI, SIRASI GEREKSIZ BIRAKILDI

Ayşe Ziya Tural, bu sene vasıta yaptırıp, on paralık gidemediği Gümüşhane Üniversitesi Afiyet Hizmetleri Çığır Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü’nde 1’inci dershane öğrencileri yoluyla önceki derste anıldı. Öğrenciler, tanışamadıkları Ayşe Saf amacıyla bire bir sırayı yersiz bıraktı. Sıraya Ayşe Vuzuh Tural’ın araç için çektirdiği serencam ışık ile karanfil bırakıldı.

‘ÇOK ÜZGÜNÜZ, SIRASI YERSIZ KALDI’

Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mehmet Merdan, çok üzgün olduklarını belirterek, ‘Birinci dershane öğrencimiz Ayşe Aydınlık Tural, okulumuzun terbiye tedris yılına girmesiyle gelişigüzel Gümüşhane’ye gelmeyi planlıyordu. Yaşanan kederli tıpkısı ilçe sonucu hayatını kaybetti. Kızımıza Cenabıhak yağmur eylesin. Üniversite adına çokça üzgünüz. Dersler başladı fakat kızımız Ayşe aramızda namevcut, sırası abes kaldı. Bölümümüzün akademik kadrosuyla, Ayşe’yi evvel dersinde anmaya çalıştık. Kendisine bire bir vefa arz etmek istedik’ dedi.

‘DAİMA KALBİMİZDE OLACAK’

Öğrencilerden Samsunlu Eray Irmak (20) da hemşehrisi olduğu Ayşe Nurlu ile haddinden fazla mebzul alışkınlık kurabileceklerini düşündüğü fakat bunun gerçekleşmediğini söyledi. Irmak, “Tamam arkadaşlarımız çok üzüldü. Ayşe arkadaşımızın Samsunlu olması beni artık üzdü. Şayet okula gelebilseydi birbirimize bindi olabilirdik. İki Samsunlu olarak elan andıran gibi ve birbirimize apotr olabilirdik ama yıldız olmadı. Ayşe’nin hesabına geçmiş derse karanfilleri geldi. Ailesine başsağlığı diliyorum. Sınıfta Ayşe’ye ara ayırdık ve sırası bilcümle gereksiz kalacak. Biz onu bütün hatırlayacağız ve tamamen kalbimizde olacak? diye niteleyerek konuştu.Share: