Teknofest’in “Genişlik İyi Mızıka Ruhu” Ödülü, Seytim Roket Takımına

Teknofest 2022 Roket Yarışması’nda üniversiteler ve henüz geçmiş atış yapmış liselerin katıldığı orta kategoride yarışan SEYTİM Eryurt Roket Takımı, 41 mızıka içerisinde Türkiye dördüncüsü olma başarısını gösterirken, “En iyi Takım Ruhu” ödülüne de müstahak görüldü. Adana Bili ve Müzakere Merkezi öğrencilerinden oluşan roket takımı, Seyhan Şehremini Akif Kemal Akay’a desteklerinden ekolojik ortam teşekkür etti. Gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu belirten Akay, “Seçkin zaman yanınızdayız. Kâfi kim çalışın, savaş edin ve üretin. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız” dedi.

Öğrencilerin havacılık ve feza teknolojileri alanlarına ilgilerini artırmak ve bu alandaki yetenekleri geliştirmeye yönelik kendisine planlı TEKNOFEST Roket yarışmasında dereceye giren takımların roketleri, Samsun’da gerçekleştirilen TEKOFEST’te sergilenip, tanıtıldı. Ortaöğretim (5 bin feet), ölçülü irtifa (10 bin feet), güçlü fariza (10 bin feet) ve faziletli yükselti (20 bin feet) kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmada takımlar, tasarlayıp ürettikleri roketlerle muvaffakiyetli kalkmak üzere uğraş etti.

SEYTİM’İN LİSELİ GENÇLERİ, ÜNİVERSİTELER KATEGORİSİNDE YARIŞTI

Adana Bilim ve Danışma Merkezi öğrencilerinden oluşan ve çalışmalarını Seyhan Belediyesi Uygulayım Bilimi ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştiren SEYTİM Eryurt Roket Takımı, geçen yıl (2021) lise kategorisinde birinci olduğu amacıyla bu yıl üniversitelerle beraber ölçülü irtifa kategorisinde yarıştı.

ATIŞ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ön Dizayn Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Atışa Tedbir Raporu ve Atış Sonrası Yorum Raporunda liyakatli olan “SEYTİM Eryurt Roket Takımı” mutedil yükselti kategorisindeki roket atışını Aksaray Hisar Atış Alanı’nda gerçekleştirdi. Roket erek irtifaya başarıyla ulaşırken, yarışmada beklenen minimum 4 kilogramlık yararlı yükün roketten ayrılması ile roket bileşenlerinin ve faydalı yükün paraşütle yere akva indirilmesi işlemleri de başarıyla gerçekleşti.

“ARZ İYİ VASEKTOMI RUHU” ÖDÜLÜ

Yapılan atışların puanlaması ile ifade puanlarının değerlendirilmesi sonucunda SEYTİM Eryurt Roket Takımı, yarışmayı mutedil yükselti kategorisinde 47 topluluk ortada dördüncü olarak tamamlarken, “Arz İyi Mızıka Ruhu” ödülüne da layık görüldü.

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜRNAME ZİYARETİ

Seyhan Şehremini Akif Eksiksizlik Akay’ı makamında mülakat eden roket takımı, desteklerinden çevre Seyhan Belediyesi’ne ve Başbuğ Akay’a teşekkür etti. Komutan Akay, dereceye giren roketin üzerine imzasını atarken, gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu söyledi.

“HER ANT YANINIZDAYIZ”

Gençlerin uygulayım bilimi ve bilgelik alanında becerilerinin üretime dönüştürülmesi amacıyla hizmete açılan SEYTİM’in hedefine ulaştığını görmekten balaban mutluluk duyduklarını kaydeden Başkan Akay, “Seçkin devir yanınızdayız. Yeter kim çalışın, mücadele edin ve üretin. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız” dedi.

Share: