TMB Başkanı Aziz, Az Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde konuştu Açıklaması

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Ermiş, Ukrayna’nın fesih olan altyapısının yeniden inşası üzere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde, Lviv’da Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından imzalanan anlaşma zaptına ilgilendiren, “Bu zabıtname kapsamında TMB adına danışmanlık firmalarımızla alay malay deli dolu görk üstlenmeye hazırız.” dedi.

Aziz, Cumhur Reisi Erdoğan’ın katılımıyla Sheraton Otel’üstelik düzenledikleri “Ensiz Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni”nde yaptığı konuşmada, ev dışı müteahhitlik projelerindeki yıllık cirolarıyla “Dünyanın Genişlik Balaban 250 Müteahhidi Listesi”ne giren firmaların başarılarını tesit etmek için bire bir araya gelindiğini söyledi.

Müteahhitlik sektörünün 1972 yılında başladığı sınırlı dışı faaliyetinde 2000’li yıllarda büyük bir akın yaparak dakikasında rastgele ülkede ay celi baretlerle projeler üstlendiklerini belirten Aziz, Türk firmalarının, otoyollar ve havaalanlarından kongre merkezlerine, raylı sistemlerden sınai tesislere büyüklüğünde hayata geçirdikleri çok mütenevvi projelerle dünyada bir ayraç haline geldiğini vurguladı.

Aziz, Türkiye’dahi etken şekilde muteber kamu-hususi iş birliği ve yap-işlet-devret projelerinde oluşan tecrübeyle birçok ülkede turizm, erke, afiyet, muvasala ve hava yolu projelerinde bundan sonra sadece yüklenici kendisine değil, yatırımcı ve işletmeci yerine birlikte cila aldıklarına dikkati çekerek, “Munzam değeri faziletkâr projelerimizin ve ihracatımızın artırılması amacıyla ‘öncü kuvvetimiz’ teknik müşavirlik sektörümüzün Tecim Bakanlığımızca sağlanan desteklerle güçlendirilmesinin önemini bu vesileyle yayımlamak istiyorum.” diye konuştu.

Üstencilik firmalarının elde ettikleri başarıların arkası sıra, almanak yıpranmamış proje hedefini gücük vade üzere 30 milyar dolar adına düzeltilmiş ettikleri bilgisini veren Ermiş, şöyle devam etti:

“Hedefimizi mutedil vade üzere 50 bilyon dolar namına koruduk ancak şişman umutlarla başladığımız 2022 yılında, elan ilk çeyrek zaman sona ermeden çıkan Rusya-Ukrayna Savaşı ile sarsıldık. Tabidir kim hepimiz yaşanan adamlık dramının ayrımsız an ilk sona ermesini diliyoruz. Müteahhitlik sektörümüz açısından üstelik gerçekleştirdiğimiz projeler içinde örtüsüz vuzuh şef Rusya ve sonuç yıllardaki payı anbean küsurat Ukrayna, bizlerin üstelik vazgeçemeyeceği ülkelerdir. Liderliğinizde devletimizin benimsediği dara politikasıyla attığı yararlı adımlar amacıyla üstelik özel şükranlarımızı sunuyoruz. Geçtiğimiz hafta içre huzurunuzda, Ukrayna’nın fesih olan altyapısının yeniden inşası üzere Lviv’dahi Ticaret Bakanı’mız eliyle imzalanan anlaşma zaptı kapsamında TMB namına danışmanlık firmalarımızla gelişigüzel etken cafcaf üstlenmeye hazırız.”

“Daraç dışına Türk müteharrik götürmede dava yaşıyoruz”

Aziz, sonuç yıllarda ev dışına Türk çalışan götürmelerini zorlaştıran sorunlara de değinerek, “Bunlardan birincisi, ev dışında istihdam ettiğimiz işçilerin ücretlerinin bir kısmının yahut tamamının Türkiye’deki ailelerine ödenmesi ve maalesef o eşhas Türkiye’dahi çalışıyormuş gibi algılanarak gelir vergisi tahakkuk ettirilmesidir. Hazne ve Maliye Bakanlığımız bu konuyu son aylarda gündemine alarak ensiz dışında müteharrik işçilere gelir vergisi istisnası getirilmesi çalışmasını başlattılar. Mail ilgileri amacıyla müteşekkir olduğumuz Sayın Bakan’ımızdan sonuncu domuzuna haberi bekliyoruz.”

İşçi-çalıştıran uyuşmazlıklarının bazen avukatlık büroları tarafından istismar edilmesi nedeniyle üstelik dava yaşadıklarını bildiren Eren, şu değerlendirmede bulundu:

“Ev dışındaki tıpkı şantiyemizde çalışmış, işin bitmesi yahut aksiyon değişikliği nedeniyle işverenden her kalem hakkını alıp gereken ibranameleri imzalayarak ayrılan işçileri gâh avukatlık büroları memleketlerinde veya yıpranmamış iş yerlerinde bularak, kendilerine aynı miktar mülk ödeyip vekaletname topluyor. Henüz sonra çalışılmış mutluluk mevzuatı yahut şartlarını ayn ardı ederek veya gizleyerek konuya hakim olmayan dışarlık mahkemelerinde şişko davalar açıyorlar. Sonuç yıllarda bu garip tazminatlar sunma iri firmalarımızı üstelik sarsacak boyutlara ulaştığı üzere maalesef firmalarımız Türk işçisi adına Uzak Şark ülkelerinden işçi çalıştırmayı tercih etmek zorunda kaldılar. Üzülerek söylemeliyim kim çok daha beş altı hareket yaptığımız 2000’li yılların başlarında 90 bin olan Türk işçisi istihdam rakamımız, aksiyon hacmimizin artmasına karşın 20 binlerin altına sakıt bulunmaktadır.”

Ermiş, Yargıtay’ın “açılan bu kalem davalarda çalışılan ülke mevzuatının dikkate alınması” yönünde nazir kararlara imza attığına dikkati çekerek, “Bunun ufuk haline getirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun beraberinde Hak Bakanlığımız dahi bambaşka ülkelerdeki işlerle ait bu çeşit davalar için Ankara ve İstanbul’de kâh mahkemeleri önsezi mahkemesi kendisine belirler ve gayrı mahkemelerde açılacak bu soy davaların bu mahkemelere aktarılmasını sağlarsa konunun stabil ayrımsız çözüme kavuşması, ait ülkelerin mevzuatına bilge bu mahkemelerin verecekleri kararların adaletli olması sağlanacaktır. Başka ülkelerin imkanlarıyla 100 bin Türk çalışana elverişsiz dışında istihdam hedefimiz üzere gereğinin yapılması hususunda talimatınıza ihtiyaç duyduğumuzu takdirlerinize genişlik ediyorum.” dedi.

Share: