Valinin öğretmen eşi çarkıt öğrencisinin depremde hayatını kaybettiğini yıllar sonraları gördüğü ailesinden öğrendi

2006 yıllarında Malatya’nın Akçadağ ilçesinde muallimlik fail eşi Sibel Taşbilek ise o dönemde öğrencisi olan Tuba Uraz’ın depremde hayatını kaybettiğini yıllar bilahare gördüğü abisinden öğrendi.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş ve civarındaki 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından devlet ve kavim aracılığıyla bölgede yaralar sarılmaya devam ediyor. Bölgeye gıda, su, barınma kabil bir nice ihtiyacın giderilmesi üzere yardımlar sürerken, depremzedeler dahi Türkiye’nin değişik noktalarında misafir ediliyor.

Depremzedelerin bütün ihtiyaçlarının kamu kendisine karşılanması üzere çalışmalarını sürdüren Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ise zaman eşi Sibel Taşbilek ile gelişigüzel Zeynep Esas KYK Kız Yurdu ve evlere yerleştirilen depremzedeleri musahabe etti. Zeynep Esas Kız Yurdu’nda depremzedelerle bir araya gelen ve birlikte aşındırmak yiyen Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “11 ilde akıntı fail ve yüreğimizi yakan hareket felaketi dolayısıyla hepinize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Rahmetli olan bütün kardeşlerimize rahmet ailelerine başsağlığı diliyoruz. Milletimizin başı iyi olsun. Bütün söylediğimiz gib bura sizin eviniz, yurdunuz yuvanız başımız gözümüz konusunda geldiniz. Yaşanan felaketin haddinden fazla balaban olduğunu biliyoruz amma devletimiz ve milletimizin de haddinden fazla büyük olduğunu biliyoruz. Allah’ın izniyle devletimiz ve milletimiz ile sırt sırta vererek bu zorlukları ve orada yaşanan felat boyundaki sıkıntıları çözmeye muktediriz” dedi.

“Sözlerin bittiği ve boğazınızın düğümlendiği bire bir nokta gepegenç çocuklarımız gitti”

Öte yandan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in Malatya Akçadağ kaymakamlığı yaptığı 2003-2006 yılları ortada Malatya Akçadağ Lisesi’nde Literatür öğretmeni adına göre işleyen eşi Sibel Taşbilek ise o dönemde öğrencisi olan Tuba Uraz’ın depremde 2 çocuğuyla gelişigüzel hayatını kaybettiğini öğrendi. Öğrencisinin ahiret yolculuğu haberini yıllar sonra gördüğü abisi Ramazan Uras’tan kayran Sibel Taşbilek, “2003-2006 yılları arasında Malatya Akçadağ kaymakamıydı sayın valimiz. Depremzedelerden mevrut tıpkısı aileden sarsıntı dolayısıyla hayatını kaybeden aynı kişinin vaktiyle öğrencilerimden biri olduğunu öğrendim. Bayağı çok üzgünüz orada giden canların bütünü bizim canlarımız amma ayrımsız hikayeniz olduğu ahit ayrı tıpkısı kekrelik oluyor. Allah’tan yağmur diliyorum. Sözlerin bittiği ve boğazınızın düğümlendiği bir dideban gencecik çocuklarımız gitti. Hepsinin mekanı behişt olsun diyorum” dedi.

Yurt ziyaretlerinin peşi sıra Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, evlere yerleştirilen depremzedeleri müzakere ederek Gümüşhane İl Müftülüğü aracılığıyla depremzedelere yardım amacıyla planlı etkinliğe katıldı.

Vali Taşbilek son olarak şehit annesi Emine Erkan’ı evinde ülfet ederek programını sonlandırdı. – GÜMÜŞHANE

Share: