YANLIŞSIZ Parti’li Yılmaz, Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümü etkinliklerinde konuştu Açıklaması

DOĞRU Parti TBMM Kadro Başkanı ve Sivas Saylav İsmet Yılmayan, 103 yıl ilk ülkenin ciharıyek yanından budun temsilcilerinin katılımıyla yapılan Sivas Kongresi’nin, Cumhuriyet Altını tarihinin heybetli dönüm noktalarından birisi olduğunu söyledi.

Yılmayan, Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü dolayısıyla kongrenin yapıldığı Atatürk ve Kurultay Müzesi bahçesinde planlı törendeki konuşmasında, kül müstakil Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 103. yılının hümayun olmasını istek etti.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları ile Sivas Kongresi’ne destek verenleri rahmetle andığını belirten Yılmaz, “103 sene önceki ülkemizin dört bir yanından budun temsilcilerinin katılımıyla yapılan Sivas Kongresi, Cumhuriyet Altını tarihimizin büyük dönüm noktalarından biridir.” dedi.

Milli Mücadele’nin kalbi ve karargahı Sivas’ta, milletin ortak iradesi kendisine, vatanın bölünmez bütünlüğünün ve milli iradenin üstünlüğünün kabul edildiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Sivas Kongresi’nde alınan kararlardan ‘milli iradeyi bilge buyurmak, esas esastır’ ilkesi, bugün dahi önemini koruyor. Milli buyruk, bin yıldır bu topraklarda işlek bu milletin tarihinden, kimliğinden, inancından, kültüründen beslenen müstakil ve bağımsız iradesidir. Sivas Kongresi’nin özü budur. Erzurum Kongresi’nden bilahare Sivas Kongresi, Anadolu insanının başlatmış olduğu Milli Mücadele’ye ulusal benzeri nitelik kazandırmıştır. Bu kongrede antrparantez camız evet da temas devletin himayesi değişmez ayrımsız dille reddedilmiş, Türkiye Balaban Millet Meclisinin temelleri atılmıştır. Bu kongrede milleti temsil edecek tıpkı katakulli heyeti oluşturulmuş, Küçük Asya’bile tarumar tıpkısı şekilde mücadele eden oluşumlar, özgürlük ve istiklal ülküsü etrafında birleştirilmiştir. Sivas Kongresi, mümin ayrımsız milletin bire bir olduğunda, bu arada olduğunda, her tip zorluğu aşacağını göstermesi itibarıyla önemlidir. Allah birliğimizi, dirliğimizi sonsuz eylesin. Sivas Kongresi kahramanlarını benzeri kere daha rahmetle ve şükranla anıyorum. Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü kutlu olsun.”

Share: