102 sene eski heyecan tekrar yaşandı

102 yıl esbak kasırga gine yaşandı

Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve Bilecik mülakatı sene dönümü kutlandı

İl Hars ve Turizm Müdürü Serkan Bircan:

” Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bilecik, Cumhuriyeti’nde temellerinin atılmasında kilit caka oynadı”

BİLECİK – Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna ilgilendiren temellerin atıldığı Bilecik’e önceki ziyareti bundan 102 sene evvel 5 Mesafe 1920’de gerçekleşti. Bugün aynı yerde Atatürk’ün Bilecik’e gelişi ve Bilecik Mülakatı yeniden canlandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında, tarihe “Bilecik Mülakatı” yerine sabık 5 Aralık 1920 tarihinde T.B.M.M ve Hükümet Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ile İstanbul (Osmanlı) Hükümeti marifetiyle görevlendirilen Dahiliye Nazırı A. İzzet Gösterişli başkanlığındaki temsilciler, Bilecik istasyon binasında bir araya geldi. Bu buluşmanın 102’nci yılında Bilecik Garı’ndaki tebrik programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk şiirlerini okudu.

“Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bilecik, Cumhuriyeti’nde temellerinin atılmasında kilit afi oynadı”

Folklor gösterisi ile süren programında müzakere yapan İl Ekin ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, “Bundan 102 sene ilk Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, tarihin şanlı sayfalarına, adını değerli harflerle yazdıran benzeri günü, kamu da gerçekleştiği zamanda baştan bulunduğumuz Bilecik şimendifer istasyonunda aynı kalp ve inançla yaşıyor ve yaşatıyoruz. 3 kıtaya 6 çağ boyunca, hak, türe ve müsamaha dağıtan balaban Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bilecik, Cumhuriyeti’nde temellerinin atılmasında kilit gösteriş oynadı” dedi.

Ardından 102 sene ilk Atatürk’ün Bilecik Garı’na geldiği zaman ve konuşma canlandırılırken, katılımcılar bu canlandırmayı ayakta alkışladı. Program Bilecik İstasyon Binası içindeki sergiyi protokol üyelerin gezmesiyle serencam buldu.

Share: