11 ÇEŞİT ÜZÜMÜN YETİŞTİĞİ ULUDERE’DE, GELENEKSEL YÖNTEMLERLE PEKMEZ MESAİSİ- YENİDEN

ŞIRNAK’ta geleneksel yöntemlerle hazırlanan üzüm pekmezinin üretim süreci başladı. 11 çeşit üzümün yetiştiği Uludere ilçesinde rabıt ve bahçelerde çokça üretilen Behdini ve Kıtılneyfs üzümleri pekmez için, sair çeşitler bile kurutmalık adına tercih ediliyor. Kilosu 150 TL’den satılan pekmezin üretildiği bu 2 kabil üzümün coğrafi bel tescili alması amacıyla da Dicle Kalkınma Ajansı’na proje sunuldu.

Şırnak’ın üzümüyle ünlü olan ve Bılbizeki, Reşeşik, Zeynebi, Kerkuş, Mor, Tayfi, Negatik, Dendar, Şehzay, Kıtılneyfs ile Behdini (Zerok) gibi 11 kabil üzümün yetiştirildiği Uludere ilçesinde anadan görme yöntemlerle hazırlanan pekmez mesaisi başladı. Meyveli köyünde 15 dekar alanda köylülerin oluşturduğu bağlarda yetişen üzümler kip süreçlerden geçerek pekmeze dönüştürülüyor. İlçede ilişki ve bahçelerde haddinden fazla miktarda üretilen Behdini ve Kıtılneyfs üzümleri pekmez amacıyla, ayrıksı enva bile kurutmalık kendisine tercih ediliyor. Demet sahipleri önce üzümleri toplayıp çuvallara doldurarak kille harmanlıyor. Bire Bir müddet çuvalda muntazır üzümler ezilip suyu çıkarılıyor. Elde edilen suyu büyük kazanlara aktarılarak odun ateşinde, kıvama gelene büyüklüğünde köpürme süreci geçiriyor, kestirmece 5 günce soğuma ve dinlendirme aşamasından geçiyor. 8 kilogram üzümden 1 kilogram elde edilen ve bölgede doğal reçete namına de mergup pekmezin kilosu 150 TL’den satılıyor.

COĞRAFİ İŞARET PROJESİ

Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Maksat İnan, ilçenin üzümleriyle adlı olduğunu vurgulayarak, Toplamda 11 kök üzümün bulunduğu ayrımsız ilçeye sahibiz. Yemişli’de 15 hektar alanda üzüm yetiştiriliyor. Bu üzüm Behdini üzümü olarak adlandırılıyor. Aileler, alelhusus sofralık, kurutma ve pekmez üzümü kendisine hem aile tüketimi için hem bile piyasaya satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Bölgenin üzümü üzere icap GAP İdaresi’ne, gerekse Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na sunacağımız projelerle karışık domuzlarından destek olmak amacıyla icraat yapıyoruz. Benzeri bile bu 2 üzümün coğrafi belen alması için Dicle Kalkınma Ajansı’na projemizi sunduk. İnşallah bu 2 üzümü himaye altına alacağız. Vatandaşlarımızın ve çiftçilerimizin geçimlerini uydurmak amacıyla gelgel yerine elimizden geleni yapmaktayız diyerek konuştu.

Sargı sahibi Yahya Oslu, sabah erken saatlerde kaplumbağa geldiklerini anlatım ederek, Üzümümüzü topluyoruz. Pekmezlik olanı buraya getirip eziyoruz. Vurdumduymaz kalanını kurutmalık kendisine seçiyoruz. Ayrımsız kısmını dahi satıyoruz. Tahminî 7 dönüm arazide bağcılık yapıyorum. Seçme karı tahminî 50 ile 100 litre pekmez yapıyor. Köyümüzün tamamından gelişigüzel sene kısaca 6 titrem pekmez çıkıyor ifadelerini kullandı.

Share: