16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın zül edilenleri Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki yer ve aksiyon yeri başvurularına ilgili iptila edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilgilendiren zül edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek, ülkemizi henüz ileriye yollamak, gençlerimize çokça daha güzel yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya birlikte bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla birlikte tedbir zincirindeki bozulmalar, global ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle küsurat maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları bile yanında getirdi. Vekillik namına, TOKİ tarafından “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Soru: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç başvuru oldu?

“İlk Evim” sosyal hane projesi kapsamında e-Izzet ile Ziraat Bankası ve Halk Bank üzerinden 10 Ilk Teşrin 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, lüzumlu evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın üstelik başvuru süreçleri tamamlandı. Müracaat süreci 31 Ilk Teşrin’üstelik tamamlanacak. “İlk Evim Arsa” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ekim tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Teşrinisani tarihinde sona erecek.

Soru: Göz gayeli yer sayısı ne büyüklüğünde olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin yerine planlanan bölük gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde basamak arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu yıl boşluk ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi muhtemelen olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde bile etaplar halinde umum arsaların altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.

Istifham: Bölük arsalarının illere bakarak dağılımı kuşkusuz olacak?

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız göz arsalarının dağılımları belirlendi. Buna göre, arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon ev amaçlı arsamızın ara sıra illerdeki dağılımı ise şöyle: “Göz amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’bile, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’birlikte, 25 bini Kayseri’dahi, 30 bini Diyarbakır’dahi, 28 bini Eskişehir’dahi, 26 bini 700 Van’dahi, 23 bini Antalya’bile.”

Istifham: Toplumsal konut başvurusu yapan vatandaşlar konut arsasına da başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem dahi hane gayeli arsaya referans yapabilir. Seçme ikisinin da kurasına katılabilir. Şayet ikisi apansız çıkarsa birini tercih edebilecek.

“Zaruri destekleri ayrıcasız temas vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Göz arsası düzlük vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk kez vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, sülale yapmaya hazır yer alternatifiyle bağan gelir grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kişi evlerini etme imkanı sağlanacak. Bu arsaları, etraf fiyatlarının çokça altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye akla yatkın şekilde ve belirlenen süre içinde zat evini yapabilecek. Mukteza ustalık ve hukuki destekleri, Bakanlık yerine, TOKİ yerine istisnasız seçkin vatandaşımıza sunacağız. Lüp mensur sürecinde türe sahiplerine mimari ve mühendislik desteği birlikte verilecek. Ayrıca, tekrar yan yana parsellerde doğruluk sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda bile seçme çeşit proje desteğini verecek. Hoppadak arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır kuzuluk getirip türe sahibi vatandaşlarımızın sahne ettikleri evi yapabilmeleri namına lüzumlu maharet bindi birlikte sağlanıyor.

Soru: Birlikte ve hür göz arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan arz çok brüt 150 metrekare basamak yapmaya yarar hür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yan yana parseller bulunuyor. Yanında parsellerde adalet sahipleri çokluk sağlar ve inşa üzerine arkalama arzu ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar dayanak zait 4 allahsız, 5 cellat geçmeyecek. Bağımsız Milletvekili parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilir. Bu yıl aralık ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi belli olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Bölük arsalarında ödemeler ne olacak?

Bağımsız Milletvekili parseller, 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış bedel ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği ayrımsız modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paylı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan bütün bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 yıl vadeyle ve faizsiz bire bir şekilde yapılabilecektir.

Soru: Ev arsası alan hangi ant ev yaptırabilecek?

Tahsis edilen bağımsız arsalar üzerine yer tahsis tarihinden itibaren önce yıl içerisinde (altyapısı tüm ise) hane inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması eşya olacak. Baş Başa parseller amacıyla kura çekimi yapıldıktan sonraları tapu senedinin tarihinden itibaren yeryüzü geç tıpkısı yıl ortamında (altyapısı tamam ise) konutunu yapmaya başlamaları ve ümran planı koşullarına göre tamam bloklar amacıyla medar itmam aya döşeme seviyesini arz geç 2 sene içre bitirmeleri kayıt olacak.

“2023’ün ilk çeyreğine büyüklüğünde bilcümle kuraların çekilmesi planlanıyor”

Soru: Kuralar ne devir çekilecek?

2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde bölük ve arsalar için tüm kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Ev arsasına kimler referans yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tutmak, 18 yaşını doldurmuş kalkmak, şehremaneti sınırları süresince eğlenmek yahut o kaza nüfusuna kayıtlı doğmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Tarz ilçelerden rastgele birisinde ise Hat ilçelerden herhangi birisi sınırı zarfında eğlenmek veya kaza nüfusuna mukayyet tutmak. Değişik belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde durmak veya kaza nüfusuna kayıtlı atılmak) referans başlangıç tarihi olan 10 Ilk Teşrin 2022 tarihinden ilk projenin bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde oyalanmak veya aşağıda belirtildiği kabil ilişik nüfusa mukayyet kalkışmak.

Soru: 50 bin iş yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde vadi alacak. Proje kapsamında 50 bin aksiyon yeri amacıyla önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş hisse senedi yeri yapılacak. Gerçekten ve orta ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Soru: 50 bin gelişim yerinin ödemesi elbette olacak?

50 bin gelişim yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve taze girişimcilere sunuyoruz. Bu aksiyon yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban ulama sunacak. 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Sonunda ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok ulama sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan kıytırık işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan araba üreticilerine büyüklüğünde onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu sanayi/gelişim yeri alanlarımızla aşağılık işletmeciye destek olacağız. Öz işini kurmak isteyen tendürüst kardeşlerimizi dükkan ve yazıhane sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gelmek, projenin bulunduğu devlet nüfusuna kayıtlı atılmak yahut o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor başlamak, müracaat tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş görünmek, Teknik Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Çekmece Anahtar Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dayalı belgelerden birine iyesi olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından pespaye çocukları mülkiyetinde aksiyon yeri olmaması.

Istifham: Sosyal basamak kampanyasının konut satışı ve kira fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz sosyal basamak sayısını 2 milyona, özge projelerle alay malay izzet namına ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı dahi 10 milyonun üstüne çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 milyar lira envestisman değeri olan proje farklı sektörlerimizi bile etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla hesaplı hareketliliğe misil anahtar. Böylesine devasa bir envestisman ülkenin tamamında sülale ve kira fiyatlarını düşüreceği kabil, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında kat açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki basamak sahipliği oranını daha bile artıracaktır.

Soru: Sosyal konutların ilk temelleri ne ant, nerelerde atılacak?

Toplumsal konutlarımızın evvel temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ilk Teşrin’de, Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak almak üzere 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: