45 almanak kalay ustası zamana direniyor

45 yıllık kalay ustası zamana direniyor

YOZGAT Yozgat’ta 17 yaşında başladığı kalaycılığı 45 yıldır sürdüren Mustafa Doğanalp, kaybolmaya beniz markajcı mesleğini ilerleyici yaşına karşın sürdürüyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde hayat dolu 62 yaşındaki Mustafa Doğanalp, çırak adına başladığı mesleğini 45 yıldır özveriyle sürdürüyor. Unutulmaya yüz tutmuş mesleğin sonuç temsilcilerinden birisi olan Doğanalp, sabahın er saatlerinde dükkanını açarak güne başlıyor. Müşterilerinin getirdiği bakır kapları ateşte harlayan Doğanalp’in özenle kalayladığı malzemeler, müşterilerinden da takdir topluyor. İlerleyen yaşına karşın türküler eşliğinde mesleğini önceki günkü kardeş kardeş fail Doğanalp, kendisinden sonra mesleğe devam edecek kimse olmaması cihetiyle ömrünün yettiği kadar mesleğine devam etmek istiyor.

“Ben dahi ölürsem bu iz bitti”

Kalaycılığın günümüzde yok olmaya beniz tutan meslekler ortada düzlük aldığını tamlayan Doğanalp, “Ego bu mesleğin akıbet temsilcisiyim, benden sora yok, ego üstelik ölürsem bu iz bitti. Yetişen yok, çırak yok, başka kalaycı dahi yok. 45 yıldır çalışıyorum, sövme yapmaya devam ediyorum. Şu zaman bile tekim, iş bayağı çok ve bekâr başıma yapıyorum. Ego de daha çok yoruldum nereye büyüklüğünde gidersem. İlçelerden küfür yaptırmak amacıyla mevrut çokça oluyor. Arayan haddinden fazla oluyor, küfür yaptırıyorlar. Kalaycılık haddinden fazla el tıpkısı iz. Toz, yaman içerisinde değme molekül var. Bizi sıradan etkiliyor. Ben az buçuk da rahatsızım ama gine bile çalışıyorum.” dedi.

“Kalaya sargı var”

Günlük 20 çıngı malzemeyi kalayladığını üstelik tamlayan Doğanalp, “Leğenleri, kazanları büyüklüğüne bakarak 250-400 liraya kalaylıyorum. Tencereleri 50 liraya, aşağılık tabakları de 30 liraya kalaylıyorum. Günde 20 parça kalay yapıyorum, gene dahi kalaya ilişki var. Bu kaplarda yemekler henüz domuzuna ve zinde evet. Yoğurt, peynir yaparlar, bakır leğenlerde salça, deste kaynatırlar.” şeklinde konuştu.

“Küfür afiyet üzere henüz bereketli oluyor”

Bakır kaplarını kalaylatmak amacıyla mevrut müşterilerden Işıklı Karaman ise, “Ego kalaycı arıyordum, araya araya burayı buldum. Çığır bitkinleşmek üzere. Benim birlikte evimde bakır kaplarım var. Kimi delinmiş kimi da kalaysız. Bunları yaptırmaya çevrimli arıyordum, hasbelkader buldum. Buraya gelip küfür yaptıracağım. Kalay daha gani oluyor insan sağlığı için henüz tehlikesiz. Bakır kaplarımızın çoğunu sattık, elimizde kalanları kalaylatmaya geldim.” ifadelerine düzlük verdi.

Share: