70 milyon çilek fidesi toprakla buluşuyor

Türkiye’nin cesim çilek üretim merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde bakir çilek fidelerinin ekimine başlandı. Silifke Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Nurettin Orijin, ilçenin Türkiye’deki çilek üretiminin yüzdelik 40’ını, ihracatının üstelik yüzdelik 60’ını karşıladığını bu sene Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon beyninde fidelerin toprakla buluşacağını söyledi.

Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanarak fidelerin dikiminin yapılması, budanması ve toplanması kadar himmet süreci Haziran ayına büyüklüğünde bitmeme ediyor. Silifke’üstelik kestirmece 3 bin karı çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi yardımıyla dirimsel elde ediyor. Çilek çokluk sezonunda Silifkelilerin birlikte Şanlıurfa ve Kahramanmaraş ilkin tevessül etmek üzere belde illerden gelen işçiler üstelik çalışıyor.

İlçede 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton eser beklenirken, Yurtiçi ve yurtdışında ayraç olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon arasında çilek fidelerin toprakla buluşacağı belirtildi.

Kaynak, faziletli kalitedeki meyvelerin iriliğini mevsim sonuna kadar koruduğunu, bu nedenle birlikte tüccarların güç talebiyle karşılaştıklarını, bu sene eskimemiş ekilen çilek fidelerinden 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin titrem çilek hasadının yapılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Coğrafi işaret tescilli çileğimizin fide ekimi başlamış bulunuyor. Fidelerimiz Toprakla buluşuyor. Geçen yılki hırçın Ukrayna Rusya savaşı krizinden yağlık ulaşım ve satma sıkıntısı yaşadık. Çilek fidesi ekiminde bu yıl tenakus var. Sebeplerinden biride girdi maliyetlerin faziletkâr olması. Esasen dahi sezona umutla bakıyoruz. 20 bin dönüm araziden 70 ila 80 bin ton eser bekliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında bellik olan Silifke çileğinde 60 ile 70 milyon ortada fideler toprakla buluşacak” – MERSİNShare: