Amasya’da tarihi restorasyon tamamlandı, görenler hayran kaldı

Amasya’dahi tarihi yenileme tamamlandı, görenler hayran kaldı

AMASYA – Amasya’dahi UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde kâin Harşena Dağı’nda süren restorasyon ve aydınlatma bakım çalışması tamamlandı.

2 bin yıldan aşkın geçmişi olan tarihi surlar, dağın eteklerinde inci kabil sıralanan Osmanlı döneminden kalma Yalıboyu Evleri, Kral Kaya Mezarları ve Yeşilırmak’ın gerdanlığı köprülerin tenvirat sistemi elden geçirilerek yenilendi. Kente gelenlerin “Imge site” dediği manzara dronla havadan görüntülendi.

Türkiye’nin arz nazik celi alan aydınlatma sistemlerinden

20 bin metrekare alanı havi led aydınlatma sistemi, ululuk ve çap bazında Türkiye’nin arz büyük peyda düzlük tenvir sistemlerinden biri olarak gösteriliyor. Işıl aydınlık parıldayan Şehzadeler Şehri Amasya, kartpostallık manzarasıyla turistlerin ve ışık tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Turizmde marka şehir

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Firez ve Turizm Bakanlığı’nın turizmde ayraç kent car edilmesi sonrasında önemli turizm yatırımlarının sağladığı kenti görmeye gelen turistler aracılığıyla “Rüya kent” diyerek adlandırılmasından bahtiyar olduklarını belirtti. Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’nın UNESCO Eğreti Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının Amasya’nın önemini ayrımsız sefer elan ayn önüne serdiğine değinen Vali Masatlı, “Tığ dahi bu bilinçle hem geçmiş medeniyetlerin mirasına ehil geçmek, turizm potansiyelini en üst seviyede yok etmek namına metin çokça çalışma yapmaktayız. Küçük Asya coğrafyasının ihtişamlı kalelerinden olan Harşena Kalesi’nin sur duvarlarının onarımı ve restorasyonu iri ölçüde tamamlanmıştır. Bu çalışmaya tamamlayıcı kendisine dahi dağa ve evlere ayrı aynı güzellik katan aydınlatma sistemini birlikte tamamen doğrudan geçirerek hizmete açtık” diyerek konuştu.

Vali Masatlı: “Misafirlerimizi kadim şehrimize bekliyoruz”

Aut etkenler ve abuhava koşullarının de etkisiyle devir içerisinde arıza ve kopmaların temel gösterdiği aydınlatma sisteminin yenilenmesine 3 milyon TL’lik gider yapıldığını anlatan Mustafa Masatlı, “Işıklandırma görüntüsüne turistler ‘Umut site’ diyorlar. Tığ birlikte yerli ve ecnebi misafirlerimizi gündüzü ayrı gecesi ayrı güzellikteki kadim şehrimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: