analjezik ilaçların fazla kullanımı böbrek rahatsızlıklarına bozukluk olabiliyor

Trakya Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, ağrı kesici ilaçların şiddetli kullanımının böbrek yapısını bozarak böbrek yetersizliğine neden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Üstündağ, AA muhabirine, diyaliz tedavisi evet dahi nakil olmazsa hayatını kaybetme riski mevcut parasız sayısının Türkiye’da temas sabık dönme arttığını ifade etti.

Böbrek yetersizliğinin dünya genelinde genişlik çok kalan ülkelerden birinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Üstündağ, “1990’lı yılların böylecene Türkiye’dahi akıbet dönem böbrek hastası, yani diyaliz yahut aktarım olmazsa yaşamayacak durumda olan hastaların sayısı 1 milyonda kısaca 300-350 kişiydi. Günümüzde sonuç rakamalar 1 milyonda 1000 civarında. 20 yıllık dönemde Türkiye’üstelik serencam aktarılma böbrek hastalığı, nakil ve diyaliz olmazsa yaşamını sürdüremeyecek hastaların oranı 3 intaç kalık oldu.” dedi.

Üstündağ, böbrek hastalığının ölüme kere açılış konusunda metin çokça amansız hastalık çeşidinden daha vahim sonuçlar doğurduğunu, böbrek yetersizliğinin birçok sebebinin bulunduğunu belirtti.

Yaşam kalitesini bozan cesim emraz üzere riziko faktörü olan obezitenin böbrek hastalığının gelişiminde büyük tıpkısı çalışkan olduğuna değinen Üstündağ, “Kilogram fazlalığı tek başına böbreği bozucu bire bir faktördür. Gelişmemiş yaşamın artışı ve kenarlı hazır gıdalarla beslenmenin artışı obeziteyi yanı sıra getiriyor.” diye konuştu.

“Ağrı kesiciler böbreği damarlı etkiliyor”

Prof. Dr. Üstündağ, balkı kesicilerin birçoğunun dahi böbreği damarı bozuk etkilediğini, kadınların elan kesif analjezik kullandığına dikkat çekti.

Dert kesicilerin bilinçsiz ve kontrolsüz şekilde tüketildiğini ve durumun hastalarda böbrek yetersizliğinin gelişmesine sebep olduğunu aktaran Üstündağ, şunları kaydetti:

Ağrı kesicilerin zorlu çoğu böbreğe dokunuyor. Balkı kesicilerin çok kullanılması böbrek yapısını bozuyor. Bir insan hayatı süresince ayrımsız kilo ağrı kesici tüketirse onun böbrekleri gerçeklenmiş galiba aynı derecede bozulur. Eğer 2-3 kilogram ağrı kesici reçete tüketirse, bu hastalarda serencam periyot böbrek hastalığı kısaltmak cins evet. Bu hastalar hayat yeter olmak amacıyla aktarım yahut diyaliz tedavisi bürümek zorunda kalır. Averaj aynı veca kesicinin kalık gram olduğunu düşünürsek, günde tek kullanıldığında yılda kısaca 200 gram derkenar oluyor. Kullanmaya bitmeme edildiğinde 5 sene sonraları gerçekli böbreğinizi bozmuş oluyorsunuz. Bizim ülkemizde bitişik tavsiyesiyle, eş önerisiyle ağrı kesici kullanımları böbrek hastalığının haddinden fazla eke nedeni. Örneğin benzeri hastanın hipertansiyon dolayısıyla enseden başlayıp omuzlara yayılan ağrısı var, bu hastalık otama edileceğine ağrı kesici kullanılırsa böbrekler zarar görüyor. Kemik ağrıları olan benzeri emanet bu hastalığı onarmak yerine analjezik kullanırsa, var olan hastalığın üstüne kullanılmamış aynı çor eklemiş oluyor.”

Üstündağ, böbrek nefronlarının gelişiminin asıl karnında tamamlandığını, doğumdan bilahare böbreklerde bakir tıpkı nefron üremediğini, ana ve yavru açısından hayati tehlike olmadığı halde zamanından erken yapılan sezaryen doğumların, bebeklerin böbrek gelişimini etkilediğini, bu durumun ileriki yaşlarda böbrek yetersizliğine bozukluk olabildiğini bile sözlerine ekledi.

Share: