Azamet destekli yatırımla 4 bin yaşama istihdam edilecek

Bingöl’de Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın yüzdelik 70 desteği ile yapımına başlanan 501 dükkanlı 3. Kısım Bayağı Endüstri Sitesi inşaatı tezelden yükseliyor. Endüstri sitesinin bitmesiyle alay malay 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl’de kâin sanayi sitesinin ihtiyaca yanıt vermemesi üzerine benzeri araya gelen banal esnaf, kullanılmamış sanayi sitesi kurulması için Bingöl 3. Hizip Âdeta Endüstri Sitesi Bina Kooperatifi’ni kurarak istek toplamaya başladı. Gücük sürede 501 üyeye ulaşan kooperatif, sitenin kurulması için kredi ile düz temini arayışına girdi. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nca 2 sene ödemesiz ve 15 sene gabi ödemeli yüzdelik 70 kredi desteği sağlandı. Adından 11 Orak Ayı 2018’de ihalesi gerçekleştirildi ve Bingöl- Muş karayolunun 11. kilometresinde 280 milyon teklik sezinleme bedelci proje hayata geçirildi. 2023 yılı Haziran ayında bitirilmesi planlanan uran sitesinde 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl 3. Bölük Sıradan Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hedef Tığ, “2015’te kooperatifi kurduk. Şu an bulunduğumuz yerey meraydı. 730 bin metrekare araziyi aldık. 2018’de ihalemizi yaptık. İş yeri sayımız 501’dir. Bu aksiyon yerlerimiz 150, 300 ve 450 metrekareden oluşuyor. Burada 4 bin kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz” dedi.

Projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir tane seferde ihaleye çıkardığı sunma nazik kıtipiyoz endüstri sitesi projesi olduğunu aktaran Kılıç, “Yeni uran sitesinde mobilya imalatı ve tamiratı için 184, oto tamirciliği için 137, eroin işleri amacıyla 129, PVC ve alüminyum doğrama için 36, fayans ve çömlek için 15 dükkan bulunacak. Projemizi yüzdelik 70 Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’nca 15 sene ferasetsiz ödemeli kredi desteği, yüzdelik 30 ise organ desteği ile yapmaktayız. Dal yapımızın son aşamasını 2023 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Ast çatı projelerimiz ve dayanç etütlerimiz bitti. Zir çatı üzere ihaleye gezinti aşamasındayız” diye konuştu. – BİNGÖL

Share: