Bahçeli, MHP TBMM Kadro Toplantısı’nda konuştu: (1)

MHP Umumi Başkanı Celal Bahçeli, “Inme, millete galip gelemeyecektir, Türkiye Yüzyılı’nın yakılan meşalesini söndüremeyecektir, Türkiye’nin önünü kesemeyecektir. ‘Siyaset yapıyorum’ diye niteleyerek çullarını yırtanlara, kumsal dereden geçip emeli müstesna olanlara Türk milletinin rağbet kapıları sürgülüdür.” dedi.

Bahçeli, MHP TBMM Kol Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hayatiyetli umutlarıyla 2023’e hazırlandıklarını, muvazeneli ve maharetli siyasetleriyle gelecek yılın misil haritasını hazırladıklarını tabir etti.

2023 yılında başarmanın dışında ikinci tıpkısı dalgalı tanımadıklarını tamlayan Bahçeli, millete gönüllerini verdiklerini, ülkelerine ömürlerini adadıklarını vurguladı.

Mevlana’nın “Aşk talih işidir, hesap işi değil; amor adayıştır, arayış değil.” sözlerini aktaran Bahçeli, millete adanmışlıklarının hesapçı değil sebepsiz; aşklarının ise kuru laf değil kalbi töz olduğunu dile getirdi. Bu ilhamla Türkiye’nin seçkin durumunda milletle buluştuklarını, dertleştiklerini anlatan Bahçeli, bu bağlamda gerçekleştirdikleri “Adım Adım 2023; Köyüm Benim Sohbet Toplantıları”nda 8 Ilk Teşrin 2022’den bu yana 451 köyü şevkle mülakat ettiklerini söyledi.

Bu hafta 81 köyü daha ülfet edeceklerini aktaran Bahçeli, şöyle konuştu:

“Köylümüzün ayrımsız bakışı candır, ayrımsız sözü şef büyüklük Türkiye’nin şafağıdır. Toprağın dilini alim, köyün ve köylünün hissiyatını rastgele açıdan tanıyan tıpkısı Genel Başkan olarak diyorum ki, köylülerimizin her sorunu sorunumuz, gelişigüzel talepleri siyasal ahlakımıza emanettir. Itimat ekip vecibe kaldırdıkları dönemler bundan sonra geride kalacaktır. Mahsulleri mal edecek, besileri karın doyuracaktır. Süt, tohumluk, matbu, faaliyet, derman gibi girdi maliyetleri Halk İttifakı ile birlikte iş olmaktan eninde sonunda çıkacaktır. Türkiye’yi doyuran vatandaşlarımıza ne yapsak azdır, yetersizdir. Kayırıcı ayağıyla kulağını kaşıyanlar köylerimizi bilemez. Ahali tavuğunu beslerken kümeste pisliği kalanlar köylülerimizle duygusal beraberi olmaz. Yaparsak biz yaparız, yaparsa MHP ve Topluluk İttifakı yapar ve mutlak başarır.”

Celal Bahçeli, 13 Teşrinisani 2022’de “2023’e Akıllıca: Aday Mahsus, Değişmeyen Kesin” temalı Elazığ mitingini, 20 Kasım’birlikte ise Samsun mitingini yapacaklarını bildirerek, “Yılmamızı gözleyenler, vazgeçmemizi düşleyenler sakıncasız olunuz kim emeğin yerde kalmayacağını, çalışmanın millet nezdindeki mükafatını kesinlikle görüp yaşayacaklardır. Biz erik dalına basmıyoruz, boş sözlere katiyen kulak asmıyoruz, asmaya birlikte tek tasarı etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

” Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar gökten zembille inmemişler”

MHP lideri Bahçeli, 20’nci yüzyılın önceki 25 yılında eşi ayrımsız çokça az görülmüş tıpkısı ölmezlik mücadelesi verildiğini, bu gelişmemiş ahit aralığında bir Türk devletinin yıkılıp yeni bir Türk devletinin kurulduğunu anlattı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden, ayrımsız tıpkısı Simurg kuşu üzere, milli bire bir ululuk formatında Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğunu ve güneş sahnesindeki yerini aldığını belirten Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıpranmamış devlet mimarisi, bu eskimemiş Türk çap egemenliği mazinin ayrımsız reddi mirası olmayıp şartların zorluğundan, tarihin zorunlu rota değişikliğinden ve kendiliğinden Türk milletinin mutlu iradesinden naz etmiştir. Küçük Asya topraklarında kurduğumuz üçüncü Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu itibarla Selçuki Devleti Türk’tür, Osmanlı Devleti Türk’tür, Türkiye Cumhuriyeti dahi Türklüğün muzafferlik beratıdır. 99’uncu yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Altını, evvela cumhurun kararı, arkası sıra tarihi müktesebatımıza raci müessis kahramanların Milli Mücadele’nin üstüne nesir yazar kararlaştırdıkları millet egemenliği ve demokrasi anıtıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar gökten zembille inmemişlerdir. Sahiden kâffesi Osmanlı İmparatorluğu döneminde hayata gözlerini açmışlar, Osmanlı İmparatorluğu’na bakım etmişler, bambaşka benzeri mütenavip kalmadığından Türkiye Cumhuriyeti’nin doğumunu sağlamışlardır.”

Fehamet Bahçeli, 20’nci yüzyılı “Türk milletinin kalıcılık, Türkiye’nin birlikte derlenme toparlanma yüzyılı” şeklinde tanımlayarak, şunları kaydetti:

“Bize bakarak, Cumhuriyet’in evvel evresi doğrusuyla yanlışıyla, olağandan eksiğiyle 1923-1946 ortada beden bulan 23 yıllık tek tümen dönemidir. 1946-2017 yılları beyninde taayyün ve tezahür fail 71 almanak çokça partili parlamenter sistem hayatı Cumhuriyet’in ikinci evresidir. Cumhuriyet’in 2017’den geleceğe açılan üçüncü evresi ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile anılacak ve bu şekilde tanımlanıp valör ve derinlik kazanacaktır. Kullanılmamış hükümet sistemi haddizatında önümüzdeki kullanılmamış tıpkısı Türk asrının mukaddimesidir.”

Bahçeli, Cumhuriyet Altını’in üçüncü evresinin ve ikinci yüzyılının ruh köküyle felsefi muhtevasının, “Türkiye Yüzyılı” ifadesiyle ortaya konulduğuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla açıklanan “Türkiye Yüzyılı” beyanının oran ve sosyete hayatına yeni bir misyon, moment, içki ve alışılmadık aynı ivme kazandırdığına belen etti. Bahçeli, “Türkiye Yüzyılı çağrısı baştan aynı Kızılelma seferberliğinin düşünme safhasından tezekkür, tekâmül, teklif ve tedarik sahasına geçişidir. Kanaatimiz odur ki, Türk milletine hizmet azmi Türkiye Yüzyılı kavrayışıyla henüz dahi zirveye çıkma, sonuncu gayemiz olan İ’la-yi Kelimetullah’a az buçuk daha yaklaştıracaktır.” diye niteleyerek konuştu.

“Cumhuriyet’in yıpranmamış yüzyılına nitelik duyulmak yakışacaktır”

MHP Umumi Başkanı Bahçeli, 5 Teşrinisani 2000’dahi gerçekleştirdikleri 6’ncı Yalınç Nazik Kurultay’dahi “Yüzyılla Uyuşma” hedefini açıkladıklarını anımsatarak, bahis konusu beyanla “Türkiye Yüzyılı” kararlılığının yoğun çakıştığını, birbirini tamamladığını söyledi.

“Türkiye Yüzyılı’nın dünya geneline, âdemiyet gündemine bir tıpkısı cemre kadar düşme mücadelesinde sonuna kadar varız ve buna dahi kararlıyız.” diyen Bahçeli, Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Gelin, Türkiye Yüzyılı, vizyonunu gelişigüzel oluşturalım, birlikte inşa edelim. Elkızı, Türkiye Yüzyılını, bakir tıpkısı milli antant zemini haline dönüştürelim.” çağrısına kulak verdiklerini ve davete icabet ettiklerini dile getirdi.

Türkiye Yüzyılı vizyonunun ruhunu ve özünü tabir eden 17 başlığın tümünü yerinde bulduklarını ve desteklediklerini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Türk milleti sinesinden yüzyıl açıp asır kapatan Fatihler yetiştirmiştir. Türk milleti adalet, şefkat, gür idare ve varlık açlığı çekici mazlumlara tarihin gelişigüzel devrinde hızır kabilinden yetişmiştir. Çünkü Türk milleti beklenendir, özlenendir, sevilendir, yolu gözlenendir, zül edilendir, tolerans ve merhametin sembol kabilinden yükselen erdemidir. İstiklal, encam, varlık ve sevecenlik yüzyılımızın kapısı aralanmıştır. Dünyadan Türk’ü ve Türkiye’yi çekip çıkarın, geriye hiçbir şey birlikte kalmayacaktır. Tarihi eden, tarihi yazan, tarihe kahramanlıklarıyla ilmi ve irfanıyla taraf çizen Türk milletine da Cumhuriyet’in eskimemiş yüzyılına nitelik yansımak yakışacaktır. Türkiye Yüzyılı, örselenmek istenen adalet ve hukukumuzun sembolüdür, görmezden gelinen üs mücadelemizin semeresidir, Türk yüzyılıdır, Türk tarihinin beniz akıdır, Türk milletinin kullanılmamış tıpkısı yengi atılımıdır.”

Bahçeli, muvaffak olacaklarını ve yüzyılın alnına Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü gururla yazacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Düşkünlük ittifakı Cumhur Reisi adayının arayışıyla uğraşırken, Cumhur İttifakı eserleriyle, hizmetleriyle, haysiyetiyle ve anlayış projeleriyle konuşmakta ve ayn doldurmaktadır. Leyleğin ömrü kuşkusuz laklakla geçiyorsa, bunlarınki da dedikoduyla heba ve heder olmaktadır. Bu ittifakta buluşanların alayının aklını toplasınız benzeri incir kabuğunu doldurmayacaktır. Bunlarda zihin yoktur, umut yoktur, dirlik yoktur, müfit yoktur, halktan yana egemenlik yoktur. Bilcümle gelişigüzel düşmüşler tıpkı peş, geçenlerde ya tıpkı kuzgun kapacak evet üstelik benzeri karga, durumları aynısıyla budur. Inme, millete galip gelemeyecektir, Türkiye Yüzyılı’nın yakılan meşalesini söndüremeyecektir, Türkiye’nin önünü kesemeyecektir. ‘Siyaset yapıyorum’ diyerek çullarını yırtanlara, kumsal dereden geçip emeli çarpık olanlara Türk milletinin istek kapıları sürgülüdür.”

Celal Bahçeli, Türkiye Yüzyılı vizyonunun millete, ülkeye, Cumhur İttifakı’na, Türkiye’yi imge gören mazlum toplumlara hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz etti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, hükümetini ve partisini kutlama etti.

(Sürecek)

Share: