BALIKESİR’DE AYLARDIR AKARSU SORUNU IŞLEK MAHALLELİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

BALIKESİR’in Sındırgı ilçesine bağlı kırsal Taşmak Mahallesi’nde işlek vatandaşlar, mayıs ayından itibaren susuzlukla savaş ediyor. Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı mahalle sakinlerinden bazıları telef olan hayvanları olduğunu, bazıları ise hayvanlarını harcamak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Balıkesir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (BASKİ) ekipleri sorunu halletmek üzere çalışmalarını sürdürürken, bölgedeki sorunu ortadan kaldıracak projenin yatırım programına alındığını bildirdi.

Bataklık Mahallesi’nde mayıs ayında vatandaşların su ihtiyacının önemli ayrımsız kısmını karşılayan su kuyusunda inkıraz meydana geldi. 490 su abonesinin bulunduğu rustik mahallede o tarihte başlayan su sorunu aylardır bitmeme ediyor. Vatandaşlar, su ihtiyaçlarını mahalleyi gezen tanker ve çeşmelerden gidermeye çalışıyor. Doldurdukları suları halk arabalarıyla, traktörlerle evlerine haiz vatandaşlar hararet dolayısıyla ekincilik ve hayvancılık yapamadıklarını belirtip, yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. Akarsu olmadığı amacıyla saflık ve hijyen konusunda üstelik büyük ağırlık çektiğini belirten mahalleli, akarsu sorununun aynı dakika çözülmesini istediklerini söyledi. Mavera yandan, BASKİ eliyle çöken kuyunun yakınında tetebbu çalışması yapıldığı fakat meydan şeş sularının çekilmesinin üstelik etkisiyle akarsu bulunamadığı belirtilirken, çalışma yapılan bambaşka ayrımsız ana suyunun ahali sağlığına uygun olmadığının belirleme edildiği anlatım edildi.

‘400 TAVUĞUMU ATEŞLILIK NEDENİYLE SATTIM’

Hayvancılık beğenmek ve saf benzeri ortamda yaşamak üzere 3 sene önceki mahalleye taşındığını dile getiren vatandaşlardan Şivedar Türköz, özellikle yaz aylarında akarsu sorunu yaşadıklarını, bu yıl ise suya hiç ulaşamadıklarını söyledi. 400 tavuğunu susama nedeniyle harcamak zorunda kaldığını belirten Türköz, “Balaban sıkıntımız var ve mağduriyet yaşıyoruz. Beklentimiz benzeri dakika önceki suların gelmesi. Tıpkı an geçmiş rahata kavuşmak istiyoruz. Burada hayvancılık yapan ihvan var. Dizge nakil suyla, bidonlarla hayvan beslemeye çalışıyor. Tavuklarımı harcamak zorunda kaldım. Sicaklik paketlemek paramıza dahi bariyer oluyor. Evimin yanına bir depo yaptırdım. Depoyu suyla yedirmek şişman bire bir maliyet. Ayrıca 65 yaş üstü mahalle sakinimiz çok çok. Pandemi döneminde mukteza hijyeni sağlayamıyoruz. Hastalığın yayımlanma ihtimali susuzluk nedeniyle artıyor” ifadelerini kullandı.

HARARET HAYVANLARINI TELEF ETTİ

Mayıs ayından beri suyla ilgilendiren dava yaşadıklarını belirten mahalle sakinlerinden İtibar Patlar, “Daha önceleri böyle sorunlarımız yoktu. Açıklık açıklık oluyordu amma böyle değildi. Şu zaman çakılı susuzluğumuz var. Bizim köy girişinde kuyumuzun aynı tanesi üzere ‘dinamo bozuk’ dediler. Sonra içerisinde inkıraz olduğunu söylediler. Ondan sonradan su sıkıntıları başladı. Kuzularım susuz kaldığı için temizlik oldu. Susuz kaldıkları için önüne akarsu koyduğum ahit aşırı akarsu tüketen hayvan çabucak midesini suyla doldurunca ölüyor. Müdahale etmeye çalışsak dahi şimdiye kadar 7 hayvanım katil oldu” dedi.

‘BUZAĞIM DAHA SU GÖRMEDİ’

Yeni doğan buzağısının daha akilane aklık akarsu görmediğini söyleyen Mustafa Uçar ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Su sorunumuz aylardır devam ediyor. Ben hayvanları sulayamıyorum, kıygın oluyorum. Bizim derdimiz su. Suyu ovadan, değirmenden traktörle getiriyorum. 3 aydan beri öyle dümen etmeye çalışıyoruz. Yapacak benzeri şeyimiz namevcut. Büyükbaş hayvancılık yapıyorum. Benzeri hayvan tahminî 150-200 litre akarsu içiyor. Neredeyse hayvanlarımız susuzluktan kırılacak.”

‘PROJE ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR’

3 aydır bölgedeki akarsu sorununu çözmek için düzentileme sürdürdüklerini belirten BASKİ 1. Toprak İşletmeler Ofis Başkanı İskender Çavdar bölgenin su sorununu ortadan kaldıracak aynı projenin yatırım programına alındığını ve çalışmaların başladığını dile getirdi. Çavdar, “Mahallemizdeki istikşaf kuyusunun teknik yerine çökmesinden kaynaklı tıpkısı ülkü oluştu. Bununla alakalı kurumumuz hızlıca bulunan kuyunun yanına tıpkı skor prekast depo ve içerisine pompa koyarak acul benzeri şekilde engelleme etmeye başladı. Bayramdan önceki bu süreçte prekast depoyu koyduktan sonradan tanker ile muttasıl aceleci ayrımsız şekilde su taşıyarak köyümüzün akarsu sorunu gidermeye çalıştık. Elan ahir süreçte üstelik burada henüz önceleri açılmış olan İller Bankası’nın 2 sayı kuyusu var. Bununla ait de projelendirme çalışmalarına başlandı. Envestisman programına makbuz. Çalışmalar devam ediyor, mevcut kuyulardan numuneler alınıyor. Akıllıca sâdır kuyularla ilişkin çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.,Share: