Bayburt’ta ’10 Çatlak Acun İnsan Hakları Günü’ ziyaretleri

1949 yılında Türkiye’nin imzacısı olduğu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi dahilinde kutlanan 10 Ara Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde Bayburt’ta ziyaretler gerçekleştirildi.

Bayburt’ta İnsan Hakları Komisyonu üyelerince Bayburt M Tipi Tutkun ve Celi Cezaevleri ülfet edilerek, hükümlülerin yaşam şartları üzerine bilgi edinildi.

İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri Şükrü Tepiroğlu, Dursun Mualla Buyruk ve Garaz Okutmuş’tan oluşan heyet Bayburt M Tipi Vabeste ve Ayan Mapus’ni ülfet ederek, yetkililerden vukuf aldı.

Hapishane Müdürü Ferhat Bilgin’den hikmet kayran astronomi, daha sonradan hükümlülerin yaşam alanlarını gezdi. Cezaevi bünyesinde açılan kurslar, oyun alanları, yemekhane, düşünüm yerleri kadar mekanları gezen üyeler, hükümlülerin hayat koşullarına yapılan icraat için görüşlerini bildirdi.

Öte yandan İnsan Hakları Komisyonu üyeleri maaş kendisine Bayburt İl Inanma Müdürlüğü ve Bayburt İl Bitirmiş Komutanlıklarında bulunan nezarethanelerde birlikte incelemelerde bulunarak, gördükleri eksiklikleri tabir haline getiriyorlar. – BAYBURT

Share: