Bingöl’de 89 emanet, hafızlık eğitimini tamamladı

Bingöl’dahi hafızlık eğitimini bütünleyen 89 öğrenci, planlı şehadetname merasiminde belgelerini aldı.

İl Müftülüğüne sınırlı Kur’an kurslarında öğrenim gören ve hafızlığını başarıyla bütünler öğrenciler amacıyla Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde icazetname merasimi düzenlendi.

Vali Kırat Çiftçi, törende, hafızlığın, Kur’an’ın ruhunu ve manasını kalplere işlemekten geçtiğini belirtti.

Hafızlık eğitimini mütemmim öğrencileri kutlama fail Ekinci, hafızlığın mutlu aynı huzur adına övüldüğünü söyledi.

“Hafızlığın sunma sunturlu örneği olan Peygamberimiz ve ashabı, Kur’an’ı yemeden içmeden hıfzetmekle kalmamış, bizatihi hayatlarına de pratik etmişlerdir” diyen Dikici, hafızlığın Kur’an’ın ruhunu ve manasını da kalplere işlemekten, onu yaşamaktan, yaşatmaktan ve bu suretle hayata hakim kılmaktan geçtiğini kaydetti.

Kült görevlilerinin topluma yan veren, söz ve davranışları kat sayı alınan şahıslar olduğunu vurgulayan Ekinci, şöyle konuştu:

“Bu nedenle tamlık görevlilerin ağızlarından sâdır sözlere ve davranışlarına maksimum surette ilgi etmeleri gerekmektedir. Kült görevlileri, okuma, hatır, kendini yenileme, bilgiye dayalı olarak meşveret ve genişlik önemlisi da kurum ve davranışlarıyla insanımız amacıyla birer örnek olmalıdırlar. İcazetlerini kayran zer hafızlarımıza, Kur’an’a ve İslam’a hizmet amacında muvaffakiyetler diliyorum.”

Törene, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Kült İşleri Başkanlığı Hafızlık Eğitimi Ofis Başkanı İbrahim Yılmaz, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Müftüsü Mustafa Topal, gurur amirleri, aileler ve vatandaşlar katıldı.

Share: