Bu meyveyi bayılmak amacıyla serasına almaç sistemi ve soba kurdu

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Yıldız ailesi, iklim yerine sıcağı dost tropikal sonuç üretiminde geçmiş hasadı yaptı. İklim olarak sıcak muhip tropikal meyveler donmasın diyerek almaç sistemi taktırdı, karşısına etap koyarak gelgel sıcaklığın eksiklik 1 düştüğünde serasında soba yakıyor.

Kaktüsgiller familyasına ilişik bir yemiş olan ve ‘pitaya’ ismiyle dahi bilinir ejder meyvesini eken Felek ailesi gözü kabil baktığı fidelerinden istediği sonucu aldı. Bölgede ilk defa üretilen ejderha meyvelerinin hasadı yapıldı. Esas vatanı Meksika, Ölçülü ve Güner Amerika olan ejder meyvesini 2019 yılında eşinin merakı ile başladığı 2021 yılında a önceki dikimini gerçekleştirdiğini anlatan Ahmet Nasip, “Iptila ile başladığımız bu üretime meyveyi şuanda üretmiş olmanın mutluluğu içerisindeyim. Bu meyveyi çok araştırdık, Türkiye’de yeryüzü çokça üretilen Mersin’in Anamur ilçesine her an durumunda inceledik. 2021 yılının Nisan 15’inde dikimimizi gerçekleştirerek, tıpkısı yıl sonucunda Allah’ın izni ile önceki meyvemizi almak yıldız oldu” dedi.

“Faydaları saymakla bitmiyor”

Ahmet Nasip, meyvenin faydaların saymakla bitmediğini, bu konuda bilimsel araştırmalar yapıldığını anlatarak, “Yükselti makul, rekoltesi yüksek benzeri meyve. Faydaları çok fazla. Kolon kanserine etkisi var, ayn sağlığına hayır bire bir yemiş. İstanbul Üniversitesi bunun bunaltıcı tıpkısı araştırmasını yaptı, sonuçlarını halkla bile paylaştı, medyayla da paylaştı. Memleketimizde oluyor. Bunu herkesin yapmasını kaynak ederim” dedi.

“Kilosu 80 ile 100 lira arası satılıyor”

Ejder meyvesi üreticisi Ahmet Talih, açıklamasının devamında, “Burası 173 metrekare benzeri kayran. Beyaz, al ve mor çeşitleri yerine toplamda 350 adet fidanımız kâin. Şuanda kilosu 80-100 TL arasında gidiyor kilosu. Bunun önce yılında bu kadar adede hangi büyüklüğünde vereceğini cümle bilmiyorum. Şuan pusat altına alıyorum. Tabi bu seçkin yıl çarpı iki. 150 kiloysa seneye 300 kilogram. Rekoltesi fazla bire bir kâr yani” dedi.

“Hedefim Osmaneli’nde muz semirtmek, denemelerimiz son vermek için”

Baht, hedefinin Osmaneli’nde muz yemlemek olduğunu anlatarak, “Talih olursa sırada muz var. Muzumuz bile olursa Osmaneli’nde bozukluk tropikal sonuç seracılıkları olmasın. Muz, pasiflora, guavar bunların hepsini şuanda yetiştirmiş oluyorum şuanda ego. Seramızın zarfında bütünü kâin. Muzumuz şuanda büyüdü ve batın çıkarmaya başladı. Yıldız olursa 15-20 ahit içerisinde onu üstelik bekliyoruz” dedi.

“Gelgel sıcaklığı eksi 1’e us koşarak seraya geliyorum ve sobayı yakıyorum”

Bu meyveyi yetiştirene kadar birçok zorluk yaşadığı anlatan Ahmet Şans, “Bu üründe en şişman sıkıntımız bağımlı bölgedeki şita şartları. Şita ayında sobamızı yakarak buradaki hava sıcaklığının eksiklik 1’e düşmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Müşteri sistemlerim var iki tarafta. Kameraların karşılarında derecelerimiz var. Şeb telefondan izlem ederek, gece 3’de 4’de imdi ne zaman eksi 1’e düşerse gelip duygusal kurtarıcımızı anında ateşliyoruz. Lazım ortamı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“8 kamer gözümüz kadar bakıyoruz”

Talih son olarak, “Bunun hasadı Orak Ayı ayında başlıyor, Boşluk ayına büyüklüğünde. 4 gün bitmeme ediyor. 8 kamer gözümüz kabil bakıyoruz. 4 kamer yapıt alıyoruz. Filhakika sunma balaban insana bahtiyarlık veren 8 ayın böylelikle 4 aylık mutluluk, insanın değme şeyini bitiriyor elbette kim” ifadelerine saha verdi. – BİLECİKShare: