Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Yüklülük (Sivas) Demiryolu’nda yolculuk etti

Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Bastırık (Sivas) Demiryolu’nda yolculuk etti

– AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile alay malay iri bir yetenek artışı birlikte gerçekleşti, günde 21 trenden 54 trene daha çok”

SAMSUN – Samsun’a gelen farklı ülkelerin büyükelçileri Eriştirme Operasyonel Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 329,6 milyon euroya tamamlanan Samsun – Baskı (Sivas) Demiryolu Hattı Modernleşme Projesi’ni durumunda inceledi. Büyükelçiler katar ile Kavak’tan Samsun merkeze gezi yaptı.

Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, öz sınırları dışında akçalanmış ettiği sunma efdal meblağlı imal projesi olma özelliğini bile haiz Samsun-Baskı projesi 2022 yılının Haziran ayında tamamlandı. Proje çerçevesinde minval üstünde mevcut tekmil tarihi köprüler, tüneller, ast çatı ve dal bina yenilendi. Samsun’a benzeri saf ziyaret ve açılış gerçekleştirmek amacıyla gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçileri ise Samsun – Güçlük (Sivas) Demiryolu Hattı Çağcıllaşma Projesi’ni yerinde inceleyerek Kavak ilçesinden Samsun merkeze seyahat yaptı. SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yapımı tamamlanan hatlar üzerinde koştu. Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut bu hareketi ile bu yatırımın zinde ve makro olduğunun mesajını verdi.

Sefirikebir Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile gelişigüzel iri bir yetenek artışı bile gerçekleşti”

Gezi sonrası açıklamalarda kâin AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Birliği adına esasta bu projenin aynı parçası olmaktan çokça nazik çalım duyuyoruz. Etki-Samsun arasındaki tren hattının muasırlaşma projesinin tıpkı parçası olmaktan mutluyuz. Amma elbette ki bambaşka projelerde üstelik yer alıyoruz. Trenler yeşil tahavvül açısından oldukça önemlidir. Emisyonu azaltıyorlar. Çünkü ulaşım sektörü aslında karbon emisyonlarının sunma çok arttığı sektördür. Tıpkı zamanda bu hattın modernizasyonu ile alay malay balaban tıpkısı sığa artışı birlikte gerçekleşti. Günde 21 trenden 54 trene eski durumdadır. Konfor, düzenlilik ve bunun birlikte kullanılmamış sinyalizasyon sistemleri de müspet katkıları beyninde düz alıyor. Zımnında bizim iblağ alanındaki aksiyon birliğimiz açısından, belde açısından, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından kıytırık koskocaman aynı unsurdur. Bu projelerden benzeri tanesini burada bitirdik ama bambaşka tıpkısı balaban projenin uygulanması bibi devam ediyor. İstanbul- Bulgaristan sınırı hattı bu projelerden ayrımsız tanesidir. Tıpkısı zamanda trenlerin inşası rehabilitasyonu kabilinden projeler birlikte var. Toplanmış bütçesi de oldukça çok birkaç beniz milyon eurodur. Zımnında muvasala bizim Avrupa Birliği Türkiye arasındaki iş birliğinin çokça koca benzeri faktörü diyebiliriz. Ben tıpkı birlikte trenin beraberinde koşuyordum bunu hele bu değişimin ne büyüklüğünde etkili olduğunu ve oldukça bu alana yatırımın ne kadar şanlı olduğunu, buraya yatırım yapmamız gerektiğini vurgulamak amacıyla yaptım” dedi.

Yapılan işler

378 kilometre uzunluğundaki yegâne gestalt, Iblağ Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle imal tarihinden 83 yıl sonraları yenilenmeye başlandı. Samsun Rehavet Demiryolu projesinin 152,7 milyon avroluk kısmı Avrupa Birliği hibesi ile, 176,9 milyon avroluk kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, öz sınırları dışında finanse ettiği en yüksek meblağlı yapım projesi olma özelliğini bile haiz Samsun-Bastırık projesi, Türkiye’nin gurur veren ve SUTAŞ ile birlikte imza atılan projeler arasında yerini aldı. Hattın DENIZ standartlarında ERTMS L1 çevir sinyali sistemi ile donatılarak asayiş ve kapasite artışı sağlandı. Ulaştırma Operasyonel Programı, Türkiye’deki katar zir yapısının güçlendirilmesi vizyonuyla başladığı projeyi 4,5 yılda bitirerek TCDD’ye devretti. 4 Mayıs 2020 tarihinde dara taşımacılığına, Haziran 2022 yılında ise yaya taşımacılığına başladı. Samsun – Sivas beyninde istasyon yolları ile gelişigüzel toplam 431 kilometrelik demiryolu hattının bütün alt yapısı ve ense yapısı yenilendi. Bütün 207,55 kilometrelik medar ıslah, 34,24 kilometre istinat duvarı ve 11,24 kilometre belen stabilizasyonu yapılarak heyelan, dayanaklık etmek oturmaları kabilinden alt yapı sorunları önlendi. Toplanmış 43 nüsha tarihi köprüden 17’sinde güçlendirme çalışması yaptı. Tarihi köprülerin tüm restore edildi. Antrparantez tarihi sıfır 38 nüsha köprü yıkılarak yeniden inşa edildi. Kâin 12 sayı tünelde iyileştirme çalışması yapıldı. Demiryolu hattı üstünde, 1 sayı karayolu üstgeçidi, 6 nüsha muvakkat üstgeçidi ve 1 skor gelgeç altgeçidi inşa edildi. 29 adet yolcu platformu engelli insanların erişimini sağlayacak şekilde yenilendi. Kaplamaları yenilenen 121 adet hemzemin boğaz, kendiliğinden bariyerle sinyalizasyon sistemine bütünleşmiş edildi. İstasyonlarda eğreti brifing ve duyuru sistemi kuruldu. Sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kurulmuştur. Sivas’ta Kumanda Merkezinden yaya ve denge trafiği yönetimi sağlandı.

Daha aşkın bulaşıcı taşıyacak

Yapımı tamamlanan proje ile Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerinde 3 milyona yakın adam elan konforlu, kazançlı ve aceleci seyahat yapabilecek. Hattın günlük katar kapasitesi 21’den 54’e, almanak arızi kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, dara trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkma. Sinyalizasyon sistemi ve hudayinabit bariyerli geçitler yardımıyla, demiryolu emniyeti oldukça yükselmiş ve taşıma kapasitesi iki katına çıktı.

Büyükelçilerin yolculuk programı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Share: