SAMSUN’DA UZMAN ÇAVUŞ DIRLIK PARAŞÜTÜ KAZASINDA AĞIR YARALANDI

SAMSUN’un Canik ilçesinde yamaç paraşütü ile inişe geçtiği tam yere çakılan Uzatmalı Çavuş Hakan Özkaya (25) yoğun yaralandı. Kazayı değerlendiren Samsun Rahatlık Paraşütü Kulübü Kurucusu Mustafa Yılmaz, Deneyiminizin olmadığı bölgede temkinli aşırılmak gerekiyor dedi.

Olay, muamele günü Canik ilçesine sınırlı Gültepe Mahallesi’nde meydana geldi. Uzatmalı Çavuş Kağan Özkaya yan paraşütü ile uçuş gerçekleştirdi. Özkaya, bire bir süre sonraları iniş yapacağı esnada bilinmeyen tıpkı nedenle dengesini kaybederek paraşütle bu arada yere çakıldı. Ehlivukuf çavuşun yardımına, bölgede pervaz özne özge sporcular koştu. İhbar konusunda olay namına gelen 112 Ivedi ekipleri, Kağan Özkaya’yı önceki müdahalesinin peşi sıra ambulansla Yetişek Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Vücudunda çokça sayıda fay oluşan ve dirimsel tehlikesinin bulunduğu öğrenilen Kağan Özkaya’nın güç bakımda tedavisinin bitmeme ettiği öğrenildi.

Samsun Ön Paraşütü Kulübü Müessis Başkanı Mustafa Yılmayan, rahatlık paraşütü kazası ile ait değerlendirmelerde bulundu. Pilotun tecrübesi olmadığını ve lüzumlu brifingleri almadan uçuş gerçekleştirildiğini tabir fail Yılmaz, Samsun’da pervaz amacıyla sunma çok yeğleme edilen bölge Canik Gültepe mevkisinde kim kalkış alanı. Hafta sonu çekicilik akıllıca olduğu üzere uçuşlar yapıldı. Veriş haset de çokça keyifliydi. Fakat akşam saatlerinde rahatlık paraşütü yapan tıpkısı arkadaşımızın iniş sırasında kaza yaptığını öğrendik. Keyif ekipleri gerekli müdahaleyi yaptılar. Olayı görmedik ama bu bölgede tanıdığımız benzeri pilot hempa değil kendisi, görmüş geçirmiş olduğunu üstelik düşünmüyorum. Deneyiminizin olmadığı bölgede temkinli aşırılmak gerekiyor. Ne olacağını göremiyorsunuz. Ancak uçarak fark ediliyor. Haddinden Fazla üzüldük. Hakeza tıpkısı kazanın yaşanması hepimizi üzdü. Afiyetle yaptığımız bire bir spor. İstiyoruz kim böyle kazalar duymayalım. Kimesne bu dalan hâller yaşamasın. Kazanın oluş biçimi hakkında kimsenin bilgisi bulunmayan. İniş yaptığı mıntıka sınırlı aynı kesim. Bizim baş aşağı üzere dayanabilen tercih ettiğimiz bölge değil. İnişte ve çıkışta makul olan çekicilik akımları var. O nahiye akla yatkın olmayan tıpkı nahiye idi. Zahir olduğunu bilmiyoruz amma gördüğüm kadarı ile iyi tarafı üzerine düşmüş. Tanımadığımız bölgelerde uçarken oranın yerel pilotlarından vukuf kabul etmek ve dikkat edilmesi icap noktalar için tecrübeli pilotların tavsiyelerine adapte olmak haddinden fazla önemlidir dedi.

Share: