Çambükü’nde Mera Alanları Elllerinden Alınan Yetiştirici: “Böylece Türe Yerini Bulacak. Hayvanlarımızın Yerini birlikte Öz Yerimizi üstelik Alacağız”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine merbut Çambükü’nde meralara organize uran bölgesi (OSB) yapılmasına cebin sâdır köylülerin tepkisi sürüyor. Çambükülü karı üretici Menekşe Bolat, “Biz hayvanlarımız üzere dağı deleriz, dağların tepesine eker dikeriz. Böylecene doğruluk yerini bulacak. Hayvanlarımızın yerini da alacağız ellerinden, zat yerimizi dahi alacağız” dedi.

Amasya’nın Taşova ilçesine merbut Çambükü köyünde köylülerin mera alanlarına OSB yapılmasına karşı mücadelesi sürüyor. Müstahsil Hayriye Celep şunları söyledi:

“ARZ BÖYLELIKLE KESİME GÖNDERECEĞİM EKSANTRIK ÇAREM KALMADI”

“Ahırda kaldı hayvanlarımız, betonun üzerinde yatıyorlar. Şu anda yayılıma gideceği yerde betonların üstünde yatıyor. Amade yem, hazır yonca veriyoruz hayvanlara. Yemin çuvalı ergin 400 teklik, biz bu hayvanları hangi yapacağız? Bu hayvanları nereye göndereceğiz? Meraya gidemiyor durmaksızın amade yemleme veriyoruz. Beş tanesini kestirdim, beş parça henüz var. Bunların bile yavrusu var diye niteleyerek kıyamıyorum, nasıl bakacağım? Devletimizden tıpkısı gürültülü duyalım daha çok. Sekiz dokuz aydır savaşım ediyoruz kâfi imdi. En böylece bu hayvanları üstelik kestireceğim başka çarem kalmadı daha çok.”

“BEN AĞLIYORUM, HAYVANLARIM ÜSTELIK AĞLIYOR”

Özlem Iç Oğlanı ise, “Büyüklerimizden arkalama bekliyoruz. Ahıra gidiyorum mandalarıma diyorum kim hanginizi kıyıp de satacağım? Onlar bile bana bakıyorlar. Ego ağlıyorum onlar de ağlıyor. Halimizi görüyorsunuz. Imdi sesimizi duysunlar diye niteleyerek bekliyoruz bibi. Epey zamandır çabaladık, şu halimize tıpkısı bakın. Bu kadar hayvanı ben tutkun alanda bakıyorum. Havalar dolgunca gidiyor, dışarıda yayılması gerekirken şu dakika damın altında bakıyoruz” dedi.

“EMİNE HANIM SESİMİZİ DUYSUN”

Fadime Iç Oğlanı, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımdan, sayın Emine Bayan’dan, hep büyüklerden müzaheret bekliyoruz. Benim koyunlarım içeride kaldı. Meralarımızı kararttılar, dışarıya salamıyoruz. Hazne alanlarımızı kararttılar gitmeye tek yerimiz yok. Hars birlikte ekemedik yulaf, yonca de ekemedik. Tek şeyimiz yok, bu koyunları biz ne yapacağız? ya kestireceğiz ya da böyle içeride bekleteceğiz. Mayıs ayına kadar bu koyun içeride bekler mi? Gitmeye yerimiz bulunmayan. Hangi yapacağımızı de bilmiyoruz, kucak, kuzu, manda, inekler kâffesi ahırda kaldı. Biz Ekincilik Bakanı’ndan, büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Emine Eş sesimizi duysun.”

“HAYVANLARIMIZ İÇİN SEÇKIN ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Kuzusunu evinin içre büyüten Menekşe Bolat ünlü Çambükülü eş yetiştirici ise şunları söyledi:

“Kuzularımızı tığ evde besliyoruz, hakeza hayvan sever bulursanız tıpkı dahi plaket verin. Biz toprağımız üzere aha bu hayvanlarımız amacıyla uğraş ediyoruz. Anlattık ama anlamadınız. Bıkmadan, usanmadan anlatmaya bitmeme edeceğiz. Maraba olmazsa hanay imkânsız. Sıra doyamadık de akşam ezanı evimize çıkarttık hayvanımızı çoluğumuzla çocuğumuzla keyfini çıkarıyoruz bu işin. Büyüklerimize sesleniyorum, sayın vali beni duyup anlayabiliyor musun? Bak bu hayvan bilimi üzere mücadele ediyoruz, ağzı namevcut dili yok. Onların savunuculuğunu birlikte biz yapıyoruz. Çambükü köylüsü namına canımızı ortaya koyduk, hayvanlarımız için seçkin şeyi yapacağız. Bunu hakeza bilesiniz. Kuzumun meralarını kazıdılar. Olsun onlar kazısın biz kuzumuzu yeniden büyütürüz. Tığ hayvanlarımız için dağı deleriz, dağların tepesine eker dikeriz. Sonunda hak yerini bulacak. Hayvanlarımızın yerini üstelik alacağız ellerinden, kendi yerimizi bile alacağız. Tığ kuzularımızın hakkını sonuna büyüklüğünde savunacağız. Hayvanlarımızın sıfır ağzının, dilinin hakkını biz savunacağız. Bu kuzulardan 300 kesim var, bunların yemini kazıdınız. Bu kuzuların yoncasını kazıdınız.”

Share: