Çanakkale Şehidinin torunundan önsezi kırcı musahabe

Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi’nin iş birliğiyle düzenlenen izlence ile alplık destanlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda martir sakıt Binbaşı Mualla Faik Satma’in torunu Erdal Kabatepe, Mustafa Katarakt Hars Merkezi’nde öğrencilerle bire bir araya gelerek, Yüksek Faik Koca’in hayatı ve Çanakkale Zaferi konusunda görüşme yaptı.

Söyleşiye Develi Kaymakamı Mehmet Bronz, Develi Belediye Reisi Mehmet Cabbar, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Murat Yerey ve öğrenciler katıldı. Söyleşide Erciyes Üniversitesi Ruz Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Nedim Kilci’nin açım konuşmasının arkası sıra meze alan Erdal Kabatepe, ‘Ben Binbaşı Uca Üstün Koca’ ismiyle kitaplaştırdığı Çanakkale şehidi dedesi Binbaşı Şanlı Üstün Eş ve onun kardeşi martir Teğmen Mehmet Fevzi Satma’in hayatları üzerinden Çanakkale Destanının duyulmayan isimsiz ayrıntıları üzerine konuştu.

Çanakkale Zaferi’nde 5 ahit arayla benzeri evden iki subay kardeşi martir veren bir tane ev olduklarını belirterek konuşmalarına başlayan Kabatepe, “Dedemin günlüğünden ve titizlikle okuduğum tarihi belgelerlerden yararlandığım bu kitabı alıştırmak 12 yılımı aldı. Ego leşker değilim amma ailemden etraf askerliğin hangi almak olduğunu ongun biliyorum. Bu sebeple bilcümle askerlerimize medyun olduğumuzu bir posta daha afişe etmek isterim. Çokça yumruk şartlarda yedi düvele karşı savaşmış mefret ordumuzun yer degaje özelliği ise edisyon şartlara karşın aktöresel ilkelerinden katiyen ödün vermemesidir. Bizler zaferimizi bu ahlakımıza ve askerlerimizin cimri dostluğuna borçluyuz” dedi.

İki ayrı oturumda söyleşisini gerçekleştiren Erdal Kabatepe’yi Develi’de ağırlamaktan şişman bahtiyarlık duyduğunu tamlayan Develi Belediye Reisi Mehmet Cabbar, “Esenlik problemlerine karşın bizleri kırmayarak engin hikmet ve tecrübelerini gençlerimiz ve bizlerle paylaşan eşsiz büyüğümüz Erdal Kabatepe’ye şükranlarımı sunuyorum. Tarihimizi alelhusus Çanakkale Zaferini tıpkı yol henüz hatırlatarak ufkumuzu açan Erdal Kabatepe’ye Allah’tan kılıklı tafsilatlı ömürler diliyorum. İnşallah yer bodur zamanda yeniden kendisini yatırmak isteriz. Develi Belediyesi adına gençlerimize tarih şuuru kazandırmak amacıyla seminer ve paneller düzenlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: