Celal destekli yatırımla 4 bin sevimli istihdam edilecek

Şevket destekli yatırımla 4 bin güç istihdam edilecek

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yüzdelik 70 desteği ile yapılan 3. Bölük Yoz Endüstri Sitesinde alevli himmet sürüyor

BİNGÖL – Bingöl’de Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın yüzdelik 70 desteği ile yapımına başlanan 501 dükkanlı 3. Bölük Basit Uran Sitesi inşaatı derhâl yükseliyor. Uran sitesinin bitmesiyle gelişigüzel 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl’de mevcut uran sitesinin ihtiyaca yanıt vermemesi üstüne benzeri araya gelen siktirici esnaf, kullanılmamış sanayi sitesi kurulması için Bingöl 3. Hizip Adi Uran Sitesi Bina Kooperatifini kurarak arzu toplamaya başladı. Kısa sürede 501 üyeye ulaşan kooperatif, sitenin kurulması üzere yüreklilik ile kayran temini arayışına girdi. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca, 2 sene ödemesiz ve 15 sene kafasız ödemeli yüzde 70 güven desteği sağlandı. Adından 11 Orak Ayı 2018’de işin ihalesini gerçekleştirdi ve Bingöl- Muş karaca yolunun 11. kilometresinde 280 milyon teklik irfan bedelci proje hayata geçirildi. 2023 yılı Haziran ayında bitirilmesi planlanan aşağılık endüstri sitesinde 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl 3. Hane Beribenzer Endüstri Sitesi Çatı Kooperatifi Başkanı Meram Kılıç, “2015’te kooperatifi kurduk. Şuan bulunduğumuz yerey meraydı. 730 bin metre kare araziyi aldık. 2018’de ihalemizi yaptık. İş yeri sayımız 501’dir. Bu gelişim yerlerimiz 150, 300 ve 450 metrekareden oluşuyor. Burada 4 bin kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz. ” dedi.

Projenin, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının bir tane seferde ihaleye çıkardığı yer büyük pespaye sanayi sitesi projesi olduğunu aktaran Kılıç, “Yıpranmamış sanayi sitesinde mobilya imalatı ve tamiratı amacıyla 184, oto tamirciliği amacıyla 137, metal işleri için 129, PVC ve alüminyum doğrama üzere 36, çini ve çömlek için 15 dükkan bulunacak. Projemiz yüzdelik 70 Endüstri ve Teknoloji Bakanlığınca 15 sene ansız ödemeli yüreklilik desteği yüzde 30 ise uzuv desteği ile yapmaktayız. Kayırıcı yapımızın nihayet aşamasını 2023 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Alt bina projelerimiz ve istinatgâh etütlerimiz bitti. Ast bina için ihaleye gezinti aşamasındayız” diyerek konuştu.

Share: