Çorum bilgi: Reisicumhur Erdoğan, Çorum’da dolgun açılış töreninde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Sungurlu Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde 6 milyar lira yatırımla barut, fişek ve kapsül üretim tesisi kuracaklarını belirterek, üç ayrı fabrikadan oluşan tesisin önceki etabının 2023 Mayıs’ında hizmete alınmasını planladıklarını bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kadeş Barış Meydanı’nda planlı “Çorum Dolgun Küşat Töreni”ne katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Vatandaşların son 20 yılda girdikleri 15 seçimin tamamında kendilerine erbap çıktığını ve rekor fikir oranıyla desteğini esirgemediklerini tamlayan Erdoğan, kendilerinin de serencam 20 senedir kamu ve şehremaneti yatırımlarıyla Çorum’un çehresini değiştirdiklerini anlattı.

Bugün “Çorum” denilince akla artık yalnız tarımın gelmediğini tabir eden Erdoğan, sanayisi, ihracatı, ticareti, belde düzenlemesi, parkları, yolları, tünelleri, açık caddeleri, çağdaş kamu binaları, spor tesisleriyle Türkiye’nin yüz akı ayrımsız şehrin akla geldiğini vurguladı.

Erdoğan, 15 Orak Ayı’da Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün darbe girişimi sırasında martir olan Erol Olçok ve Abdullah Tayyip’in meydandaki afişlerini gösterip, rahmetle andı.

Serencam 29 yılda Çorum’un mezuniyet ettiği mesafe ve Çorumluların başarılarından çekicilik duyduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşı 40’ın üstünde olanların 20 sene öncesi ile bugünün Çorum’unu çok bol kıyas edeceklerini, 2002 öncesindeki mevki ve kentin durumunu gençlere anlatmalarını istedi.

“Son 20 yılda Çorum’a 23,5 bilyon teklik yatırım yaptık”

Çorum’a serencam 20 yılda bugünün rakamlarıyla toplanmış 23,5 bilyon lira tutarında yatırım yaptıklarına işaret eden Erdoğan, eğitimde 1698 yıpranmamış derslik düz yazı ettiklerini ve şehre Hitit Üniversitesini kazandırdıklarını anlattı.

Toplam 5 bin 220 güç kapasiteli yükseköğrenim mahdut binaları açtıklarını ve hep 26 spor tesisi yaptıklarını anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toplumsal yardımlarda Çorumlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bütün 3 bilyon teklik tutarında kaynakla bindi olduk. Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan mecmu 29 sağlık tesisi düz yazı ettik. Kent hastanesi standartlarında bütün 805 yataklı vagon Hitit Üniversitesi Erol Olçok Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ni sizlerin hizmetine verdik. Kasaba ve şehircilikte Çorum’de 7 bin 858 konut projesini hayata geçirdik. Bu konutların 6 bin 97’sini tamamlayıp adalet sahiplerine teyit ettik. Artan 1761 konutun yapımına devam ediyoruz. Şehrimizin 5 budun bahçesi projesi var. Bunlardan Çepni Kavim Bahçesi’ni tamamlayıp hizmete aldık. Küsurat 4 millet bahçemizle ilişik çalışmalarımız sürüyor. Çarkıt Çorum Stadı’nın olduğu 56 bin metrekarelik alanı de şehrimizin ayraç değerini artıran vizyoner tıpkısı projeyle değerlendiriyoruz. Düzlük altı ve yer üstü parkları, çiftteker ve koşun yolları, çocuk baziçe alanlarının yanında seçkin cins spor tesisinin meydan alacağı bu millet bahçesi projemizle ilişik adımları yakında atıyoruz.”

Cumhur Reisi Erdoğan, İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan Kırkdilim Geçidi’nde yaşanan acıları, kaybolup giden hayatları bildirme ferah Çorumluların bileceğine işaret ederek, “Alelhusus yapımı devam fail ve hızlı katar noktasında dahi atılacak aşama konusunda Ulaştırma Bakanımız bu çalışmaları sürdürüyor.” dedi.

Hızlı tren projesi

Merzifon- Amasya tarafındaki misil çalışmalarını devam ettirdiklerini, Samsun-Amasya-Çorum- Kırıkkale çabuk şimendifer projesini henüz evvel açıkladıklarını anımsatan Erdoğan, “Saatte 200 kilometre çabukluk yapacak acul katar hattımızın Çorum’a kadar kim kesimini yatırım programına aldık.” diyerek konuştu.

Tarımda, Çorum’a 13 baraj, 3 akmaz inşa ettiklerini, 3 baraj ve 1 gölet elan nesir edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Enerjide Çorum, Ala, Dodurga, İskilip, Mecitözü, Hat, Oğuzlar, Osmancık ve Sungurlu’ya doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki birkaç sene zarfında Aşdağul, Günü Geçmiş, Laçin ve Ortaköy’e bile doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz. Demin tıpkı müjdeyi uran ile ilişik verelim. Çorum’u ülkemizin en iddialı alanlarının başında mevrut savunma sanayiinde öne çıkarıyoruz. Sungurlu Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde 6 milyar teklik bire bir yatırımla barut, fişek ve kapsül istihsal tesisi kuruyoruz. Üç ayrı fabrikadan oluşan ve önceki etabını 2023 Mayıs’ında hizmete almayı planladığınız bu envestisman, defans sanayiine ayrı bir bati katacaktır. Halk İttifakı olarak, birlik kapasiteyle Çorum’un genelinde halk ele vererek, aynı olacağız, bu arada, olacağız, kardeş olacağız, hep alay malay Türkiye olacağız.”

Törenden notlar

Dolgun açım töreninin yapıldığı meydanda, “Leblebi koydum tasa, doldurdum basa basa, ağzınızla kuş tutsanız size düşünce yok 6’lı masa”, “6’lı masa menüsü: Dalavere çorbası, dayak kebabı, Kandil dolması, bahis salatası, Selo kahvaltısı, Washington portakal” ifadelerinin bulunduğu pankartlar dikkati çekti.

Diğer pankartta ise üzerinde Cumhur Reisi Erdoğan ile 15 Orak Ayı şehitleri Erol Olçok ve Abdullah Tayyip Olçok’un fotoğrafları ile “Sayın Cumhurbaşkanımız yiğidin harman olduğu yere güzel geldiniz” ifadesinin vadi aldığı görüldü.

Törene, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Öğür Umumi Komutan yardımcıları Hamza Kırıcı, Erkan Kandemir, Vedat Demiröz, Mustafa Bayındır, AK Tümen Umumi Sekreteri Fatih Şahin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, milletvekilleri, Çorum Belediye Reisi Halil İbrahim Aşgın, DÜRÜST Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı ve MHP İl Başkanı Agah Karapıçak bile saha aldı.

(Bitti)



Share: