Cumhur Reisi Erdoğan: “(Rusya-Ukrayna) Savaşın diplomatlık yoluyla sonuçlandırılmasına yönelik çabaları sürdüreceğiz”

Türk-Amerikalı Millî Manipülasyon Komitesi’nin “5. Anadan Görme Ön Gösterim Yemeği” programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması NEW YORK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ARockefeller Plaza’bile düzenlenen Türk Amerikan Millî Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(3)

Cumhur Reisi Erdoğan Türk Amerikan Millî Yönlendirme Komitesi yemeğinde konuştu: (2)

“(Rusya-Ukrayna) Türkiye kendisine, savaşın diplomasi yoluyla sonuçlandırılmasına, lehçe ve küresel ölçekteki hırçın etkilerinin giderilmesine yönelik çabalarımızı önümüzdeki dönemde bile sürdüreceğiz”

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum”

ESIR ile mümasil eşgüdüm ve aksiyon birliğine erbap olunan konulardan birinin da umum dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna meni fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tüvana ve güvenli bir NATO müttefiki adına attığımız bu adımlarda verdiğimiz destek hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran merhametsiz savaşın kazananı olmayacağını, toptan iktisadi etkilerinin beş altı mütekâmil ülkeler ilkin atılmak için, tamlık dünyayı pahal etkilediğini da seçme vesileyle vurguluyorum. Alelhusus İstanbul Sözleşmesiyle ekincilik koridoru üzerine attığımız adımlar… Mütekâmil ülkelere değil, beş altı mütekâmil ülkelere yahut fakir ülkelere karşı Türkiye’nin tarım koridorunda attığı aşama herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, mütezayit gıda ve erke fiyatlarını, dünyanın ferasetsiz kalanı gibi sizler bile birey yakıcı bir şekilde hissediyorsunuz. Türkiye adına, savaşın diplomasi eliyle sonuçlandırılmasına, bölgesel ve global ölçekteki inatçı etkilerinin giderilmesine yönelik çabalarımızı önümüzdeki dönemde bile sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi için Konfedere Milletler’le alay malay yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların yer konkre örneğidir. Burada yakaladığımız müspet iklimi önceki ateşkese, arkası sıra dahi kalımlı barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Arsıulusal toplumun ve dostlarımızın bile gönülden desteğiyle inşallah bunu de başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın hak gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, aynı zamanda 2023 hedeflerine algı kararlılığı süresince yola devam ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne çetin kattık”

Sonuç 20 yılda kazandırdıkları yayın ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi seçme alanda sahne da edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’bile tartışmasız bire bir şekilde bilge kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilkin olmak üzere, hayata geçirdikleri reformlarla sessiz tıpkı devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, adalet ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden defans sanayine, eğitimden müstakbel teknolojiye, terörle mücadeleden aut politikaya büyüklüğünde serbest bir yelpazede Türkiye’nin gücüne sakil kattıklarını rapor etti. Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kanı ve vicdan sahibi sistem, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si arasında dağlar kadar ayırt olduğunu kabul edecektir. Bugün, bölünmüş yollarıyla, otobanlarıyla, çabuk tren hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle erişim altyapısını tamamlamış tıpkısı Türkiye var. Hepsinden öte İGA’sıyla dünyada evvel 3 içerisinde kayran düzlük havalimanıyla tıpkı Türkiye var. Farklı taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada ilk 3 içerisinde düzlük düz aynı köprüye sahip. Bilcümle bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada bir örnek. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları tamamen ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve hala birlikte hele kargo taşımacılığında dünyada geçmiş 5’in içerisinde yer alıyor.

Zaman Ege’birlikte, Karadeniz’birlikte, Şarki Akdeniz’üstelik haklarını defans konusunda kararlı davranan ordusu ve diplomasisi hayatiyetli bire bir Türkiye var. Bugün, kendine sığınan 4 milyonu çok mazlum ve mağdura kucak açan, onlara cemaat sâdır insanlığın vicdanı ergin tıpkı Türkiye var. Mültecileri Ege’da, Akdeniz’da denizde boğan bir mutluluk bulunmayan. Parçalanmamış aksine onları denizden toparlayan benzeri Türkiye var. Bugün, dünyada sulh amacıyla ceht harcayan ve netice kayran siyasal etkinliğe ulaşmış bir Türkiye var. Bugün, rekor tahaccüm oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle strateji edilen, krizlerle başa çıkma kapasitesini en üst düzeye çıkarmış ayrımsız Türkiye var. Rastgele konuşma edişinizde, inanıyorum ki, sizler birlikte Türkiye’de gerçekleşen bu iri dönüşümü şahsen rüyet fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu farklılık hangi büyüklüğünde zamanda oldu? Ne tez oldu? Geçen gelişimizde bular yoktu, şimdi var’ diyenleri hep görüyorum. Bu bire bir gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye daim değişiyor. ‘Durmak namevcut, yola devam’ diyoruz. amma velakin dünyada hele rekabeti temel düz aynı tatlılıkla yola bitmeme ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı artan Türkiye’nin burada sizlere da atılganlık aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine şişman ehemmiyet veriyoruz”

Bu kalkınma ve demokratlık hamlesini gelecek dönemde henüz da hızlandırarak bitmeme yol açmak istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun üzere 2023 seçimlerine iri önem veriyoruz. Mahdut dışındaki siz vatandaşlarımızın birlikte fikir kullanacağı bu tarihi seçimleri, cemi anlamıyla benzeri milli buyuru şölenine idare etmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın yeryüzü koskocaman ve faal yolunun intihabat olduğuna bel eden Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çok partili hayatında şeffaf ve güvenli intihap sistemiyle iri tıpkı başarıya imza attığını hatırlattı.

“Hangi siyasi tercihte bulunursak bulunulalım, oy çekmek vasıtasıyla Türk demokrasisine ehil geçmek hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize ehil çıkmanızı, buradaki beherglas vatandaşımızın sandığa her an muhakkak oyunu kullanmasını motivasyon etmenizi istiyorum. Bizleri ayrımsız arada tutan, bizi biz işleyen unsurların farklılıklarımızdan çok daha çok olduğunu vurgulamak istiyorum. Tığ, alay malay cereyan ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikan toplumunun, hem birlikte ülkelerimizin çok henüz kudretli sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Icap Amerika’daki temsilciliklerimiz, lazım Türkiye’deki hava ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz yıl açılışını yaptığımız yıpranmamış Türkevi binamızın bile sizlerin kuma eviniz olduğunu tıpkısı sefer henüz hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkürname fail Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Cumhur Reisi Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çalım, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DOĞRU Fırka TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmaz, DÜRÜST Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Stabil Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Güçlük katıldı.Share: