Cumhurbaşkanı Erdoğan: “2023 seçimlerine büyük ehemmiyet veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rockefeller Plaza’üstelik düzenlenen Türk Amerikalı Ulusal Manipülasyon Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(4)

Türkiye’nin, terörden yer çokça etkilenen ve terörle mücadelede arz dolay safta meydan düz ülkelerin başında geldiğini belirten Erdoğan, “PKK- YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar, tek alt bölüm yapmadan, cemi terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Terörün hunriz ve bed gölgesini bölgemizin üzerinden muhakkak kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle mücadelemizde müttefiklik ruhuna uygun şekilde teşrikimesai süresince debi etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve örgüt mensuplarının Türk adaletine teyit edilmesi için Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizlikle yürütüyoruz. 15 Temmuz gecesi 252 insanımızı sefihane katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kaseden bu yapının mahşeri vicdanla alay malay ülfet önünde birlikte mahkum olması gerekiyor. Sizlerin üstelik bu yıldırı örgütlerinin soy yüzlerini gibi olan değme platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Tiksinti söylemlerinin, özellikle üstelik ‘İslam düşmanlığı’ ve Müslümanlara yönelik önyargıların, acun genelinde arttığını rüyet ediyoruz. Hangi yazık ki, Türk-Amerikan toplumu ve Amerikan Müslümanlar üstelik ara sıra bu yönde saldırılara maruz kalıyor. Amerikan dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle bire bir paranteze düz müstesna zihniyete ve Müslümanlara müteveccih tiksinti eylemlerine cebin canlı tedbirler almalarıdır.”

Türkiye ve ESIR’nin iki hayat dolu mühim kuma ve 70 yıllık bağlaşık kendisine, aralarında çözemeyeceği hiçbir ülkü bulunmadığını dile getiren Erdoğan, “Tığ, NATO’birlikte beraber miyiz? Beraberiz. NATO’nun en muhteşem evvel 5 ortağından tıpkı tanesi dahi Türkiye. Lüzumlu parada, lazım yağız gücünde hep bu destekleri veren sunma kebir önceki 5 ülkeden benzeri tanesi Türkiye. Öyleyse Türkiye’nin konumu gayet bereketli anlaşılmalı, gani bilinmeli ve kararlar, adımlar buna göre atılmalıdır.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin milli güvenliğini ilgilendiren meselelerde kâh görüş ayrılıkları yaşansa de bir nice bölgesel ve global meselede ESIR ile analog tutumlara ehil olunduğunu belirten Erdoğan, BENDE Başkanı Joe Biden ile görüşmelerinde, ülkeler arasındaki ülfet ve hisse senedi birliğinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi hususlarında uygun kaldıklarını hatırlattı.

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum”

Bu tatlılıkla, Türkiye- Amerika Mürekkep Devletleri Ciddi Mekanizması’nı hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile iş birliğimizi kuma çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sorunları çözebilmeyi beklenti ediyorum.” dedi.

KÖLE ile andıran eşgüdüm ve hareket birliğine cemaat olunan konulardan birinin bile umum dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna meni eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ruhlu ve inanılır aynı NATO müttefiki namına attığımız bu adımlarda verdiğimiz bindi hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran merhametsiz savaşın kazananı olmayacağını, toptan kazançlı etkilerinin bir iki gelişmiş ülkeler ilkin koyulmak üzere, bilcümle dünyayı huysuz etkilediğini birlikte her vesileyle vurguluyorum. Özellikle İstanbul Sözleşmesiyle tarım koridoru üzerine attığımız adımlar… Mütekâmil ülkelere değil, birkaç mütekâmil ülkelere yahut yoksul ülkelere alın Türkiye’nin tarım koridorunda attığı girişim herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, küsurat gıda ve erke fiyatlarını, dünyanın köylü kalanı kabil sizler bile fert yanık ayrımsız şekilde hissediyorsunuz. Türkiye namına, savaşın diplomasi yoluyla sonuçlandırılmasına, bölgesel ve toptan ölçekteki hırçın etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde birlikte sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi amacıyla Konfedere Milletler’le alay malay yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların sunma konkre örneğidir. Burada yakaladığımız olumlu iklimi ilk ateşkese, peşi sıra bile mihman barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Uluslararası toplumun ve dostlarımızın birlikte içten desteğiyle inşallah bunu üstelik başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın sahih gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, ayrımsız zamanda 2023 hedeflerine idrak kararlılığı içre yola bitmeme ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne yoğun kattık”

Sonuç 20 yılda kazandırdıkları eser ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi rastgele alanda fon de edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’üstelik tartışmasız tıpkı şekilde hakim kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi özellikle olmak üzere, hayata geçirdikleri reformlarla ağızsız bir devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, hak ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden savunma sanayine, eğitimden doğacak teknolojiye, terörle mücadeleden dış politikaya büyüklüğünde degaje tıpkı yelpazede Türkiye’nin gücüne ağırbaşlı kattıklarını rapor etti. Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Akıl ve vicdan sahibi bütün, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si beyninde dağlar büyüklüğünde ayırt olduğunu kabul edecektir. Bugün, mukassem yollarıyla, otobanlarıyla, hızlı katar hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle muvasala altyapısını tamamlamış aynı Türkiye var. Hepsinden öte İGA’sıyla dünyada geçmiş 3 içerisinde vadi düz havalimanıyla ayrımsız Türkiye var. Özge taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada önceki 3 içerisinde düz alan tıpkı köprüye sahip. Bilcümle bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada bir örnek. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları ağız ağıza ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve bibi dahi hele kargo taşımacılığında dünyada ilk 5’in içerisinde vadi alıyor.

Zaman Ege’bile, Karadeniz’da, Maşrık Akdeniz’dahi haklarını defans konusunda kararlı davranan ordusu ve diplomasisi ateş parçası bir Türkiye var. Bugün, kendine sığınan 4 milyonu çok mazlum ve mağdura kucak açan, onlara sahip sâdır insanlığın vicdanı olmuş ayrımsız Türkiye var. Mültecileri Ege’birlikte, Akdeniz’üstelik denizde boğan tıpkısı devlet namevcut. Tüm tersine onları denizden toparlayan tıpkı Türkiye var. Bugün, dünyada sulh amacıyla ceht harcayan ve netice alan siyasal etkinliğe başarmış tıpkı Türkiye var. Bugün, rekor tahaccüm oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle izleme edilen, krizlerle başa balkon kapasitesini en son düzeye çıkarmış ayrımsız Türkiye var. Seçme müzakere edişinizde, inanıyorum ki, sizler üstelik Türkiye’de gerçekleşen bu nazik dönüşümü şahsen görme fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu mübayenet hangi kadar zamanda oldu? Hangi acele oldu? Güzeşte gelişimizde bular yoktu, demincek var’ diyenleri bilcümle görüyorum. Bu aynı gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye sonsuz değişiyor. ‘Durmak yok, yola bitmeme’ diyoruz. bununla birlikte dünyada özellikle rekabeti anne düz benzeri anlayışla yola bitmeme ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı artan Türkiye’nin burada sizlere dahi büzük aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine nazik önem veriyoruz”

Bu kalkınma ve demokrasi hamlesini ati dönemde henüz üstelik hızlandırarak devam ettirmek istediklerini tamlayan Erdoğan, “Bunun için 2023 seçimlerine şişman önem veriyoruz. Yetersiz dışındaki siz vatandaşlarımızın dahi rey kullanacağı bu tarihi seçimleri, tamam anlamıyla ayrımsız milli irade şölenine evirmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın sunma mehabetli ve etkin yolunun intihabat olduğuna işaret fail Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çok partili hayatında slayt ve güvenli seçim sistemiyle nazik aynı başarıya imza attığını hatırlattı.

“Ne politik tercihte bulunursak bulunulalım, fikir kullanmak tarafından Türk demokrasisine cemaat çıkmak hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize sahip çıkmanızı, buradaki beherglas vatandaşımızın sandığa anbean muhakkak oyunu kullanmasını heveslendirme etmenizi istiyorum. Bizleri bire bir arada markajcı, bizi biz yapan unsurların farklılıklarımızdan çokça elan çok olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz, birlikte hareket ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikalı toplumunun, hem birlikte ülkelerimizin çok elan kalburüstü sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Icap Amerika’daki temsilciliklerimiz, lüzumlu Türkiye’deki gurur ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz yıl açılışını yaptığımız yıpranmamış Türkevi binamızın bile sizlerin kuma eviniz olduğunu benzeri misil daha hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkürname fail Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Reisicumhur Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gurur, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DÜRÜST Öğür TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmayan, SELIM Öğür Umumi Komutan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Takatli Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.Share: