Cumhur Reisi Erdoğan’dan övgüyle bahseden Vladimir Putin: Onun bildirme majör özelliği insicamlı ve güvenli bir ortak olması

Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin, Valdai Arsıulusal Tartışma Kulübü’nün umumi oturumunda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Putin,Batı’yı rekabet edemediği için rakiplerine cebin iktisadi yaptırımlar uygulamakla suçlarken, Cumhur Reisi Erdoğan’dan bile övgüyle bahsetti.

“DOKUNAKLI TEHLİKELİ VE KANLI BİR BAZIÇE OYNUYOR”

Mağrip’nın Asya’nın yükselen iktisadi ve siyasal gücü ile adil bire bir şekilde savaşım edemediğini belirten Putin,Batılı ülkelerin egemenliklerini sürmek ve “hasis medeniyetler” kendisine gördükleri ülkeleri ellerinde tutmak için arsıulusal ilişkilerin kurallarını aynı kenara attıklarını öne sürdü. Putin, “Sonuç toptan olaylar, ekonomik düz üstelik karışma oluşmak üzere sistemik krize makul gidiyor. Ukrayna’üstelik savaşa, Tayvan’üstelik istikrarsızlık durumuna şahit oluyoruz. Garp kilolu ve hunriz bir oyun oynuyor. Toptan akse herkesi etkiliyor. Er veya geç Gün Batısı, kuma geleceğimiz üzerine görüşmelere kısaltmak zorunda. Gün Batısı, eksantrik medeniyetlerin gelişimini kontrol etmeye çalışıyor. Garp, sömürgecilik nedeniyle görme engelli oldu. Garp ve NATO ile ilişkileri geliştirmeye ve onlarla dostluk kurmaya çalıştık.” ifadelerini kullandı.

“NÜKLEER SİLAH OLDUĞU SÜRECE ISTIMAL TEHLİKESİ VAR”

Nükleer cebe kullanımına ilgili bile açıklama işleyen Putin, Rusya’nın çekirdeksel silahlarının defans gayeli olduğunu belirterek, “Rusya hiçbir ahit nükleer silah kullanımını gündeme getirmedi. Ukrayna’ya müteveccih nükleer saldırı düzenlemeye ihtiyacımız namevcut. Bunun hangi siyasal hangi üstelik askeri anlamı var. Ancak nükleer cebe var olduğu sürece onu seçme ahit istimal tehlikesi var” dedi.

“ERDOĞAN TUTARLI VE GÜVENİLİR BİR EŞ”

Putin, açıklamalarında Türkiye ile ilişkilere birlikte değindi. Reisicumhur Erdoğan’ın yaşayan benzeri önder, Türkiye’nin ise güvenli bir eş olduğunu tamlayan Putin, “Erdoğan ve Türkiye cılız şürekâ değil ama anlaşmalara gelmek üzere rağbet var, çok sayıda paçarız çıkarlarımız var” dedi.

Putin, Erdoğan’la ilgilendiren da “Tek ant üçüncü ülkelerin emirleri ile hisse senedi yapmıyor. Birçok konuda farklı görüşlere ehil olsak dahi öz ülkesinin çıkarlarını dikkate alıyor. Bildirme alıngan konularda da hal bulabiliyoruz. Erdoğan düzgün ve güvenli tıpkısı eş. Bu, onun bildirme büyük özelliği.” şeklinde konuştu.

Share: