Rusya Heybet Başkanı Putin: “Reisicumhur Erdoğan, Türk halkının ve ekonomisinin çıkarlarını esas kayran aktif benzeri lider”

Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin, Valdai Hatır Kuruluşu’nun programında Rusya ile Türkiye arasındaki düet ilişkiye değinerek, “Cumhur Reisi Erdoğan, herhangi bir şeyden önceki Türk halkının ve ekonomisinin çıkarlarını temel düzlük kıpırdak tıpkı şef” dedi.

Rusya’nın genişlik önemli uluslararası kanı kuruluşlarından olan Valdai Kanı Kuruluşu’nun düzenlediği “Sistem için Hak ve Güvenlik” konferansına Afganistan, Brezilya, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İran, Kazakistan, Rusya, Güney Afrika, Türkiye ve ABD dahil 41 ülkeden 111 uzman, siyasetçi, diplomat ve ekonomist katıldı. Değişik başlıklarla 24 Ekim’birlikte başlayan konferansın serencam ayağında, bildirme özen çekici konuşmayı ise Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin gerçekleştirdi. Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyonlardan, Batılı ülkeler ile ilişkilere büyüklüğünde birçok konuda önemli açıklamalarda mevcut Putin, alelhusus Garplı ülkelerin serencam dönemde gerilimi arttırmaya yönelik adımlar attığını söyleyerek, “Gün Batısı son zamanlarda gerilimi tırmandırmak üzere birçok hamle attı. Ukrayna’dahi savaşı körüklüyorlar, Tayvan çevresinde durumu ağırlaştırıyorlar, enerji krizini derinleştiriyorlar ve gaz borazan hatlarını nakız ediyorlar” dedi. Şimal Hareket gaz borazan hatlarında yaşanan arıza ve gaz sızıntılarından da esasen Batılı ülkeleri sorumlu markajcı Putin, “Avrupa’daki doğal gaz borazan hatlarının imha edilmesiyle kırmızıçizgi aşıldı” ifadelerini kullandı.

“Gün Batısı’nın politikaları kanlı ve karışık”

Konuşmasının devamında Mağribî ülkeleri garaz almaya bitmeme fail Putin, “Dünyadaki ahval henüz geçmiş ‘Valdai’ toplantılarında bile bahsettiğimiz huysuz senaryo üzerinden gelişmeye bitmeme ediyor. Bu olaylar çabucak askeri ve politik alanda değil tıpkı zamanda hesaplı ve beşeri alanlarda bile şişman ölçekli, sistemsel ayrımsız krize dönüştü. Batı’birlikte birlik namevcut. Garp, insanlığın tamlık kaynakları üstünde hak argüman ediyor. Gün Batısı’nın politikaları kanlı ve düzensiz. Günindi, ülkelerin ve halkların egemenliğini reddediyor. Gün Batısı, insanlığın birlik kaynakları üstünde türe sav ediyor. Çağcıl dünyada sıyrılmak dokuz canlı türlü görünmüyor. Rüzgar eken sıkıntı biçer. Gelişigüzel şeyi Kremlin’in entrikalarına yükleyemezsiniz. Güneş her şeyi hesabına koyacak. İnsanlık üzere iki posta var; evet tıpkısı kitle sorun depo etmek evet birlikte alay malay çalışarak hal fora etmek. Sağduyunun gücüne temas antlaşma inandım ve bibi inanıyorum” şeklinde konuştu.

Putin antrparantez ülkesinin, Batılı ülkeleri düşman kendisine görmediğini de sözlerine ekleyerek, “Kâin sert çatışma koşullarında, bağımsız ve kendine özgü bir uygarlık olan Rusya, Batı’yı tek zaman antagonist kendisine görmedi ve görmüyor. Amerikalı, Fransız, İngiliz ve Alman düşmanlığı gibi yabancı düşmanlığı tezahürleri, Moskof ve Düzenbaz düşmanlığı üzere ırkçılığın biçimleridir” diyerek konuştu.

“Acımasız kültürünü namevcut etmeye çalışıyorlar”

Rus kültürüne alın bir çarpışma açıldığını ve Rusya’evet ilişkin ara sıra mehabetli değerlerin yasaklandığını örneklerle anlatan Putin, “Zamanında, Naziler pusula yakıt kadar müstakbel gitmişlerdi. Şimdiyse Günindi’daki liberalizm muhafızları, Dostoyevski ve Çaykovski’yi yasaklıyorlar. Rus kültürünü namevcut etmeye çalışıyorlar. Zaman temas şeyi yerli adına koyacak. Hangi Dostoyevski hangi Puşkin ne bile Çaykovski unutulacak, aksine onları unutturmaya çalışanlar unutulacak. Kimse Rusya’evet elbet aynı toplum inşa edeceğini dikte edemez” açıklamasında bulundu.

“ÇAKER’nin dünyaya hakimiyetten apayrı aynı şeyi namevcut”

ÇAKER’nin dünya üzerinde hegemonya kurmaya çalıştığını de belirten Putin, “Olumlu yönde tıpkı düşün oluşturmuyorlar. Acun’dahi hakimiyetlerini sürdürmekten bambaşka sunacakları eksantrik benzeri şey yok. Haddinden Fazla kutuplu bir dünyada hamur demokrasinin seçkin şeyden önce değme halkın var olmasına inanıyorum ve bunu vurguluyorum. herhangi bir uygarlık özlük yolunu, kendi politikasını ve sistemini seçmelidir. KÖLE, AKARSU üzerinde hangi hakkı varsa Asya’üstelik, İslam ülkelerinde, Basra Körfezi, gayrı kıta devletleri ve Rusya üzerinde birlikte var olduğunu düşünüyor” dedi.

“Garp olmadan tek molekül yapamayacağımız konusunda endişeleniyorduk”

Rusya’nın Ukrayna’dahi başlattığı savaşın peşi sıra Mağribî şirketlerin ülkesinden çekilmesi ve Rusya’evet geçerli ambargolarla ilişkin heybetli ifadeler kullanan Putin, “Güdük müddet öncesine kadar Batı olmadan tek özdek yapamayacağımız üstüne endişeleniyorduk. Fakat hiç da bulut ettiğimiz kadar olmadı, tek molekül parçalanıp dağılmadı. Tersine, tutum temizlendi ve duru oldu. Batılı şirketlerin yöneticileri, işlerini benzeri dolara satıyor ve alıcılarına ‘yakında dümbelek döneceğiz’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Ülkesine makbul ambargolar nedeniyle kullanılmamış müstakil para kuruluşlarının oluşturulması gerektiğini savunan Putin, “Rusya, uluslararası ödemelerin yapılması da karışma gelmek üzere yeni arsıulusal finans platformları tevlit sürecinin mübrem olduğunu düşünüyor. Bu platformlar bağımsız milletvekili, siyasetten arındırılmış ve bir tane ayrımsız yönetim merkezine mecbur olmalıdır. Bu yapılabilir mi? Bittabi ki. Birçok ülkenin çabalarını birleştirmesi gerektiriyor. Ancak bunu yarmak gibi” sözlerine yer verdi.

“Donbass, Rusya’nın parçası haline gelmeden hayatta kalamazdı”

Rusya’nın Ukrayna’birlikte başlattığı savaşa dayalı bile mütekellim Putin, Kiev’in, Donbass bölgesinde domestik bölüt saldırarak durumu ağırlaştırdığının altını çizdi. Ukrayna’daki çöz savaşta Kiev’in, Minsk anlaşmasından, Günindi’nın desteğiyle çekildiğine belen fail Putin, “Günindi küratörlerinin desteğiyle Kiev, Minsk anlaşmalarını uygulamayı reddetti. Rusya’nın Donbass ile ilişkin aynı özdek yapması gerekiyordu. Rusya’nın zat adına bir değişmeyen vermesi gerekiyordu. Ancak Donbass’ın bağımsızlığını tanıyıp onları öylece bırakamazdık. Bağımsız Milletvekili Donbass, Rusya’nın parçası haline gelmeden hayatta kalamazdı” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Putin, Ukraynalıların kendilerini ayrı bir halk namına görmeye değişmeyen vermelerinin ancak saygıyla karşılanabileceğini dahi sözlerine ilaveten, “Kısmen tamam, böyle değerlendirilebilir. Ukraynalılar ve Ruslar bir tane ayrımsız ahali. Bu, tarihi ayrımsız gerçek. Ukrayna, bileşimli ayrımsız büyüklük. Ukrayna’nın egemenliğini güvence edebilecek bir tane mevki, onu oluşturan Rusya’dır. Ukraynalıların kendilerini ayrı tıpkısı el namına görmelerine gelince, buna vakit kaybetmeden utanmak gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’nın egemenlik garantörü sadece Rusya olabilir”

Ukrayna’nın egemenliği ile ilgili bile majör ifadelere düz veren Putin, “Ukrayna tarihte İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bileşimli aynı büyüklük kendisine şekillendi. Stalin, Polonya topraklarının ayrımsız kısmını ve Macaristan topraklarının dahi benzeri parçasını, Ukrayna’evet devretti. Türkçesi, Ukrayna devletinin, egemenliğinin ve arazi bütünlüğünün garantörü fakat bugünün Ukrayna’sını meydana getiren Rusya mümkün” dedi.

“Nükleer silahlar bulunduğu sürece bu silahların kullanılma tehlikesi dahi temas ahit bulunacak”

Katılımcıların sorduğu soruları yanıtlayan Putin, Batı ile yaşanan çekirdeksel gerilimler sonucunda dünyada nükleer cenk hayat ihtimali ile ait ucu yalınlık ifadeler kullanırken, “Nükleer silahlar bulunduğu sürece bu silahların kullanılma tehlikesi da herhangi bir ahit bulunacak. Önümüzdeki süreç, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden beri yaşanan bildirme kilolu yıllar olacak. Ukrayna’ya nükleer aynı cüretkâr düzenlemeye ihtiyacımız namevcut, bunun siyasal yahut askeri açıdan hiçbir manası ya bile yararı yok. Biz öz inisiyatifimizle, Rusya marifetiyle çekirdeksel silahların beklenen kullanımı karşı hiçbir husus söylemedik. Yalnız mağribî ülkelerin liderlerinin açıklamalarını anıştırma ettik. Kiev rejimi, sürekli namına nükleer silaha sahip olmak istediğini söylüyor. Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaptıklarımızla ilgili sürekli konuşmalar var. Tığ hangi yapıyoruz kim? Kimi Vakit doğrudan, ara sıra birlikte imada bulunarak nükleer santrale ateş açtığımızı söylüyorlar. Akıllarını yitirmiş olmalılar. Çünkü bu santrali tığ arama ediyoruz ve orada bizim askerlerimiz var” dedi. NATO’nun, Ukrayna’da genişlemesinden dolayı illet duyduklarını ve bunun kendileri için kabul edilemez ayrımsız nitelik olduğunu üstelik hatırlatan Putin, “NATO’nun, Ukrayna’daki genişlemesi bizim amacıyla kabul edilemezdi ve bunu herkes biliyordu. Geçtiğimiz yılın böylecene bu girişimleri gene başarısız oldu” diye konuşarak bölgedeki gerilimin nedenini NATO’nun genişleme politikalarına bağladı.

“Reisicumhur Erdoğan baskı fakat tutarlı ve inanılır bire bir şerik”

Türkiye’dahi gaz merkezi oluşturulması yönünde sunduğu teklif karşı bile konuşan Putin, “Cumhur Reisi Erdoğan, gelişigüzel şeyden evvel, belki de vakit kaybetmeden Türk halkının ve ekonomisinin çıkarlarını ana düzlük dinç tıpkısı şef. Türk Akım’ın inşası konusundaki tutumu bile şişman oranda bununla açıklıyor. Erdoğan, kendisini kullanmalarına ve üçüncü ülkelerin çıkarlarını gözetmeye zorlamalarına tek antlaşma izin vermiyor. Ancak o, bizimle diyalogda de sunu ilkin kendi çıkarlarını koruyor. Onun başkalarını kullanmaya çalıştığını söyleyemeyiz, yemeden içmeden kendisinin, hükümetinin, danışmanlarının yer uygun bulduğu kararın alınması amacıyla savaşım ediyor. Bu açıdan umumi adına Türkiye ve hele Cumhur Reisi Erdoğan ağırlık partnerler. Bir Nice karar, ayrıntılı ve mukavim anlaşmazlıklar, müzakereler sonucunda alınıyor, fakat seçme iki tarafta dahi bu anlaşmalara varma arzusu kâin ve biz üstelik, genelde bu anlaşmalara varıyoruz. Bu açıdan Erdoğan, yumruk fakat düzgün ve emin tıpkısı hissedar. Türkiye Reisicumhur’nın pres bir hissedar olduğunu ve rastgele ahit özlük çıkarlarını, yani ülkesinin çıkarlarını gözettiğini söyledim. Rusya ile Türkiye’nin turizm, inşaat ve ekincilik alanları birlikte dahil pek çokça ortak çıkarı var. Deminden de Avrupalı tüketiciler üzere Türkiye topraklarında tıpkı doğal gaz tevzi merkezi kurulmasını teklif ettik. Türkiye tarafı bu teklifimizi akseptans etti, tabiatıyla ki bunu yaparken değme şeyden önceki özlük çıkarlarını göz önünde bulundurdu” açıklamasında bulundu.

“Tayvan, Çin’in ayrılmaz ayrımsız parçasıdır”

Putin, Çin ile sürdürdükleri mümasil müttefiklik ilişkileriyle ilişik da bilgi verirken, Tayvan sorununa dair da düşüncelerini paylaştı. Tayvan’ın, Çin’in tıpkı parçası olduğunu dile getiren Putin, “Tayvan, hiç kuşkusuz Çin Umum Cumhuriyeti’nin ayrılmaz aynı parçasıdır. Tığ değme antlaşma bu tutuma sadık kaldık ve bu bizimle gelişigüzel kesme” dedi.

ÇAKER’li yetkililerin Tayvan ziyaretini ise “kışkırtma” adına yorumlayan Putin, “Rusya ve Çin, Kore çekirdeksel meselesi üstünde sunulan önerilere merbut kalacaktır. beraber Çin Umum Cumhuriyeti ile bu arada sorununun pekâlâ çözüleceğine dair eş önerilerimiz var. Bu önerilere ilişkin iki doküman var” ifadelerini kullandı. Cenup Kore’nin, Ukrayna’evet silah yardımında bulunmasına birlikte ayrı bir bellik açan Putin, “Hem Güney Kore ile hem dahi Yıldız Kore ile iyi ilişkilerimiz var. Her iki canip ile dahi diyalog kuruyoruz. Ancak deminden Cenup Kore’nin, Ukrayna’evet cebe tedariki ilişkilerimize zarar verecek” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: