Denizde kaybolan kolyesini seçmek için hisse senedi makinesi kiraladı

Rize’dahi Zenci seyyar, denizde kaybettiği kolyesini sağlamak üzere aksiyon makinesi kiralayarak arama yaptırdı.

Çayeli ilçesine vabeste Limanköy Plajı’ndan ailesi ile denize giren Mehabetli Muhammed Desise Tamni (32), kolyesini suya düşürdü.

Durumu fark fail gezmen, kumluk işletmecisi, benzeri zamanda sınai dalgıçlık yapan Zafer Koçal’dan kolyesini seçmek için yardım istedi.

Koçal ve beraberindeki cankurtaranlar, bir müddet plonjon yaparak kolyeyi aradı fakat akıbet alamadı.

Kolye bulunamayınca Ali Muhammed Al Tamni’nin isteğiyle bölgeye dedektör getirtildi. Tarama sırasında algılayıcı çevir sesi verince dahi bu öğün gelişim makinesi çağrıldı.

Sinyal alınan bölgeden iş makinesinin kepçesi yardımıyla çıkartılan kum ve çakıl, süzgeçten geçirildi.

İki dolaşma boyunca yapılan aramalarda kolye bulunamayınca gelişim makinesi bölgeden gönderildi.

Koçal ve işletmedeki cankurtaranlar, Uca Muhammed Hıyanet Tamni’nin talebi üstüne arada bir plonjon yaparak aramalarını sürdürüyor.

Kolye, 120 bin liralık değerinde

Koçal, AA muhabirine, Suudi Arabistan’dan tatil amacıyla bölgeye gelen misafirin kolyesini denize düşürdüğünü ve kendisinden arkalama istediğini söyledi.

Koçal, kolyeyi hatırlamak amacıyla yaptıkları aramalara ait şunları kaydetti:

“Denizden cihazdan işaret gelince kumun çıkarılarak kontrol yapılmasını istedi. Kendisi için zer olduğunu ve 120 bin liralık olduğunu söyledi. Araba ücretini vermeyi akseptans etti. Üzerine 20 bin lira henüz mülk harcadı. Üç gündür arıyoruz. Makine ile kontrol yaptığımız yerlerde bire bir kızıl hırızma ve ayrımsız yüzük bulduk. Makine aramasını sonlandırdık. Uzaklık aleniyet tığ arkadaşlarla aramaya devam ediyoruz. Bari bulabilsek. Bulunak ve telefonunu aldık. Bulabilirsek arayıp kendisine iadeli edeceğiz. Sabah iki kıvılcım daha yük bulduk amma kıytırık, eneze kolyeler.”

İbrahim Âlem Yıldız da kepçenin denizden çıkardığı kumu süzgeçten geçirdiklerini fakat kolyeyi bulamadıklarını dile getirerek, aramaya bitmeme ettiklerini söyledi.Share: