Dirlik paraşütçülerinin eskimemiş gözdesi: Asma Tepesi

Çorum’un Bayat ilçesinde kâin Asık Tepesi karşı paraşütü tutkunlarının kullanılmamış gözdesi oldu. Ağustos Utku Bayramı etkinlikleri çerçevesinde planlı paraşüt şenliğine sportmen ve vatandaşlar aheste sargı gösterdi.

Son yılların yer pop tabiat sporlarından olan gönül rahatlığı paraşütü, Çorum’da birlikte gelişmeye devam ediyor. Çorum’un Bayat ilçesi, iklimi ve fiziki şartlarıyla makam paraşütünde cazibe merkezi olma uğrunda ilerliyor. İlçede, Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi yoluyla 30 Ağustos Galebe Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliği dokunaklı bağlam gördü. Çorum Uçuş Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören tepeden kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp gösteri yaptı.

“Asık Tepesi erinç paraşütüne haddinden fazla makul tıpkısı düz”

Günü Geçmiş’ın Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcuların karşı paraşütü için geleceği aynı dalan olacağını belirten Günü Geçmiş Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, Asılı Tepesinin yıldız rüzgarlarının mir ve final noktası olduğu amacıyla paraşütçüler üzere konma geçilmez olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi yan paraşütüne çok akıllıca bire bir düzlük. Burası ayrıca uzun uzaklık uçuşları içre akıllıca. Daha önce buradan benzeri sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya kadar pervaz gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Asılı Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle haddinden fazla henüz geniş katılımlı, uluslararası etkinlikler düzenleyebileceğiz. Yemeden Içmeden Bayat ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcularımızın geleceği ayrımsız minval olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına de ulama sağlayacağız” dedi.

“Bayat tabii güzelliklerinin birlikte tarihi güzelliklere de topluluk”

Bayat’ın doğal güzellikleri hakkında birlikte bilgiler veren Adlı, “Erinç paraşütü yahut özge etkinlikler için mevrut misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında üstelik dinlenme kampı yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle domuzuna bir gün geçirebilirler. Günü Geçmiş katıksız güzelliklerinin beraberinde tarihi güzelliklere birlikte cemaat. Derekutuğun bölgesinde binlerce almanak madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan daha eski geçmişe erbap olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başbuğ Ünlü, “Burada çıkarılan altın ve bakırlar İpek yolu tarafından Samsun limanından dünyaya küşade. Antrparantez buradan çıkarılan madenler dünyanın sunma eski imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek adamlık tarihine cephe vermişler. İlçemiz tabii ve coğrafi örtüsüyle natürel güzelliklere eş. Kuşçaçimen yaylasında zafran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Tam halkımızı buraya nida ediyorum” diyerek konuştu.

“Bayat tabiat sporlarında eke bir potansiyele erbap”

Bayat Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu üstelik Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere topluluk olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi gönül rahatlığı paraşütü sporları üzere flaş mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız tabiat sporları ve dinlenme kampı merkezleri noktasında cesim tıpkısı potansiyele erbap” diye konuştu.

“Kül tabiat tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Eti Laf ve Tabiat Sporları Kulübü üyesi Garaz Özrüzgar, pir tıpkı etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk yerine kamp etkinliğine katıldık. Noksansız bire bir yaylası var. Şimdi karşı paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Tamlık huy tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk defa ön paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi’ne teşekkürname etti. – ÇORUM

Share: