DSİ yatırımlarıyla Çorum’da 218 bin 200 dekar yerey suyla buluşturuldu

Şevket Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, 2003 yılından bugüne büyüklüğünde Çorum’a yapılan 12 baraj ve 3 göletle 218 bin 200 dekar ekincilik alanını suyla buluşturulduğunu bildirdi.

Akca, yaptığı yazılmış açıklamada, DSİ’nin nesir ettiği dev barajlarda depoladığı suyu mütenevvi mühendislik yapıları tarafından halkın hizmetine sunduğunu belirtti.

Son 20 yılda Türkiye’nin dört bir köşesinde düz yazı ettikleri su yapılarıyla kutsal yurt topraklarını ihya ettiklerini vurgulayan Akca, “Türkiye’da baraj sayısını 270’lerden 930’lara yükselttik. Bu yatırımlardan Çorum ilimiz da nasibini aldı. 2003 yılından bugüne büyüklüğünde Çorum’dahi 12 baraj ve 3 akmaz tüm olup, toplamda 869 milyon metreküp biriktirim hacmine ulaşılmıştır.” ifadesini kullandı.

Çorum’bile mensur edilen baraj ve göletlerle toplanmış 218 bin 200 dekar tarım alanının suya kavuştuğuna dikkati calip Akca, şunları kaydetti:

“Tamamlanan bu tesislerle Çorum ili ve ilçelerimizde yapılan yapışkan tarımla milli ekonomiye 2022 yılı birim fiyatlarıyla 327 milyon teklik yardım sağlanmıştır. Dört baraj inşaatımız devam etmekte, iki gölet inşaatımızın da ihalesi bu sene içinde yapılacaktır. Bunların tamamlanmasıyla 41 bin 360 dekar ekincilik arazisine henüz can suyu verilerek ülkemiz ekonomisine 2022 yılı vahit fiyatlarıyla 62 milyon lira yardım sağlanması hedeflenmektedir.”

Akca, Alaca Kâkül, İskilip Kayaağzı, İskilip Kutluözü, İskilip Yeniceköy, İskilip Yukarıörenseki, Dövenci, Osmancık Karalargüney, Bayat Akseki, Harmancık, Yoğunpelit, Sungurlu Lezzetli, Alacalı Sincan barajları ile Alacalı İsmailli, Kargı Aksu ve Mecitözü Hıdırlık göletleriyle ilişkin projelerin ihalelerini ara ayında yapacaklarını, yatırımların tamamlanmasıyla 74 bin 500 dekar ekincilik arazisinin daha suyla buluşacağını ve almanak 112 milyon lira tarımsal dirimlik elde edileceğini kaydetti.

Share: