Elazığ hars tekellüm haberleri | Elazığ orciği, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan arzu görüyor

Elazığ orciği, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan murat görüyor

Elazığ’ın tescilli lezzeti ‘orcik’ üzere faaliyet başladı

ELAZIĞ – Elazığ’bile coğrafi işareti tescilli üzüm ve cevizle hazırlanan orcik yapımına başlandı. Yöreye saf lezzeti ile yurtiçinde 81 ile gönderilen orcik, mikro dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’dan de kamera buluyor.

Elazığ’da sargı bozumunun yapılmasıyla gelişigüzel kentte koz ve üzüm hasadının arkası sıra orcik yapımına başlanması ile alay malay köylerde coğrafi işaret tescili alan orcik yapımı amacıyla kazanlar kaynamaya başladı. Karye sakinlerini majör bir kavil kaynağı haline gelen orcik için önceki cevizler toplanıp kırılıyor. Peşi Sıra bağlardaki üzümler toplanarak sıkıldıktan Harput bölgesinde bulunan parafin toprakla mayalandırılıyor ve henüz sonra şıra haline getirilip kazanda kaynatılıyor. Cevizler yegâne yegâne ipe dizilerek kazanda kaynatılan üzüm şırasına 3-4 kez batırılarak hazır kuzuluk getiriliyor. Değirmenönü köyünden Mülk ve Umu Derk Etmek çifti ise yaklaşık tahminî 10 sene önceki orcik üretimine başladı. Ayrımsız kamer sürecek olan sezonda 3 titrem yayın elde etmeyi planladıklarını rapor eden Derk Etmek rençper, ürünlerinin Türkiye’nin 81 ili ilkin oluşmak üzere dar dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’ya büyüklüğünde azrail bulduğunu kaydetti.

“Biz bire bir sezonda kısaca 3 ton orcik yapıyoruz”

Orcik yapımını kadem hamle anlatan Mülk Yakalamak, “Orcik, ilkgüz ayının böylecene başlar, kasımın sonuna büyüklüğünde bitmeme kadir. Bu biraz içerisinde çokça okkalı tıpkı sezon geçiriyoruz. Ayrımsız periyot orcik yapıyoruz, tıpkısı çevrim yapmıyoruz. Biz benzeri sezonda kestirmece 3 titrem orcik yapıyoruz. İlk ilk üzüm toplarız ve sonrasında üzümleri sıkıyoruz. Oluşan şıranın içerisine özel tıpkısı arazi koyuyoruz, ondan şırayı sıktıktan sonradan kaynatıyoruz. Toprağı dipte kalır, şırası ise başkaca çıkar. Tahminî 6 saat böyle kalır. İyice dinlendikten sonraları bu defa esasen kazana doldururuz ve şırayı fena hâlde kaynatırız. Kaynadıktan bilahare ayrımsız bölük şırayı soğumaya alırız ve henüz sonra unla şırayı iyicene karıştırırız. Esasen gayrı şıranın içerisinde katıp sunturlu karıştırdıktan sonradan adamakıllı pişirip bulamaç haline getiriyoruz. Orcik batırmaya hazır kuzuluk gelir” dedi.

“Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim”

Ev içi ve dar dışına orcik gönderdiklerini belirten Hissetmek, “Orcik, Elazığ’ın tescilli lezzetlerindendir. Gümüşhane’de ‘Köme’ derler ancak özellikle Değirmenönü köyünün orciği tescillidir ve tadı güzeldir. Orciklerimiz, Ankara, İstanbul, Kayseri, Adana ve Diyarbakır’a gidiyor antrparantez Türkiye’nin çeşitli illerine kargo da yapıyoruz. Sıkı dışına de orcik gönderiyoruz. Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim” diye konuştu.

Orcik yapımında eşine arkalama eden Istek Intikal Etmek ise “Orcik yapımını 10 yıldır yapıyoruz. Bizim köyün anılmış orciğini üretiyoruz. Orcik yapımının seçkin aşamasını eşimle bu arada yapıyoruz. bu bizim konvansiyon kaynağımız. Eşimle bu arada yapıyoruz. Bire Bir zamanda çocuklarımız dahi bize apotr oluyor” şeklinde konuştu.

Share: