Gümüşhane domestik haberleri | Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Kullanılmamış kişi tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü

Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden biri olan Gümüşhane’deki caminin isminin değiştirilmesine vatandaşlar reaksiyon gösterdi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’birlikte Mutedil Çağ’da nesir edilen ve 285 sene ilk camiye çevrilen Ayasofya Camii’nin adının değiştirilmesi tepkilere bozukluk oldu. Kullanılmamış kişi tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü.

Merkeze vabeste Arzular-Kabaköy beldesi sınırlarındaki bozuk Kabaköy köyünde Itidalli Çağ’bile yapıldığı değerlendirilen ve Hagia Sophia’ya adanan kilise, Trabzon Anadolu İmparatorluğu döneminde piskoposhane merkezi haline getirildi. 18. yüzyıl başlarına büyüklüğünde kilise yerine makbul çatı, bölgedeki Türk nüfusunun artmasıyla 1737 yılında camiye çevrildi. Osmanlı Padişahı Melik Abdulaziz vasıtasıyla Kabaköy Ayasofya Camii’ne imam ve memur tayini amacıyla bırakılmış bir patent mevcut cami, mustatil düzenlenen, 3 nefli, 3 apsisli ayrımsız yapıya topluluk. İçerisinde devasa sütunların meydan aldığı, aut duvarlarında kilise olduğu döneme ilgilendiren süslemelerin bulunduğu cami 1972 ve 2010 yıllarında iki posta restore edildi. Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden birisi olan ve kapısında tarihi çeşmesi kâin tarihi yapıyı mahalle sakinleri gözü kabilinden korurken, 285 yıldır Müslümanlar’ın tapınma ettiği tarihi caminin ismi tarihi duvarlara vida ile sabitlenen safiha ile Gümüşhane Müftülüğü aracılığıyla değiştirildi. Kabaköy Mahallesi Eskimemiş Camii adı sunulan tarihi caminin adının değiştirilmesi vatandaşları rahatsız ederken, Arzular-Kabaköy Belediye Başkanı Kırıcı Ikbal Yâr yapılan yanlışlığın düzeltileceğini söyledi.

“Karye halkı Ayasofya değil üstelik illet Kullanılmamış Cami diye sıradan benzeri reaksiyon gösterdi”

Caminin isminin değiştirilmesinin karye halkı tarafından tepkiyle karşılandığını söyleyen Gaziler Mahallesi Muhtarı Sabil Meydan, “Burası Ayasofya Camii. Resmi kayıtlarda de elhak var. Müftülük vasıtasıyla tekmil camilere takıldığı üzere buraya bile resim takıldı. Bekâr bunun kavisli olduğunu, buranın Ayasofya olduğunu, kim elhak tığ resmi girişimlerde bile bulunduk konuyla müntesip. Uray başkanımız üstelik bu konuyla ilişkin duyar kendisine çalışmalarını sürdürüyor. Ayasofya Camii yerine safiha esasen hesabına asılacak. Vurdumduymaz dahi bu yazıyı burada görünce normal yerine Ayasofya değil de ne Yıpranmamış Cami diyerek amiyane bir tepki gösterdi. Konuyla ait girişimlerde bulunuldu, resmi yazışmalar yapıldı, inşallah düzelecek. Tabelanın asılması de kusurlu oldu, bu şekilde asılması olmadı” dedi.

“Tabelayı ki getirdi, kuşkusuz astı bilemiyoruz”

Caminin tarihinin kayıtlarda saha aldığını ve isminin Ayasofya Camii namına kalması gerektiğini anlatım eden Gaziler Mahallesi sakinlerinden Uğurlu Ezber, “Kesinlikle hatalı bu. Yıpranmamış Cami diyerek ayrımsız husus yok, bunun tarihi belli, kayıtlarda Ayasofya Camii yerine kalması ehemmiyet sunma ediyor. Tarihi bir bina, vakıfların uhdesinde bura. Banko burada zaten onlardan izinsiz seçme şey yapılamaz. Bunu ki getirdi pekâlâ astı bilemiyoruz” diye konuştu.

“Kayıtlarda Yeni Cami yerine geçiyor”

Müftülük yetkililerinden alınan bilgiye göre, tarihi caminin ismi kayıtlarda Bakir Cami kendisine geçtiği amacıyla söz konusu levha asıldı. Yetkililer, lüzumlu başvurular neticesinde caminin adının yeniden Ayasofya Camii yerine değiştirilmesi noktasında çalışmaların yapılacağını rapor etti.

Share: