Enkazdan 13 kişiyi kurtaran Amasyalı orman işçileri hüznü ve gururu tıpkı arada yaşıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra arama istirdat çalışmalarına destek çevirmek amacıyla Kahramanmaraş’a giden ve enkazdan 13 kişiyi kurtaran Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Orman Kontrol Kurtarma Timi (ORKUT), hüznü ve gururu tıpkısı arada yaşıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde göçük altında kalanların kurtarılması amacıyla ORKUT ve Çayeli Bakır İşletmeleri Maden Kurtarma Timi, çalışmalarını alay malay yürüttü.

Gece devir görev yaparak 13 kişiyi gerileme altından kurtaran ekipler, çalışmalarını tamamlayarak memleketlerine döndü.

Göçük altından insanları kurtardıkları için gururlanan, sarsıntı bölgesinde tanık oldukları acılar nedeniyle ise hüzünlenen orman işçileri, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

ORKUT şefi İsmet Korucu, yaşanan depremin arkası sıra 8 şahsiyet ekiple bölgeye gidip kriz altındakileri kurtarmak amacıyla tıpkısı hafta düzentileme yürüttüklerini söyledi.

Kahramanmaraş’a varıp çalışmaya başladıktan bilahare geçmiş yarım yamalak saatte iki kadını enkazdan çıkardıklarını tamlayan Korucu, “Göçük altından çıkardığımız insanların ayrımsız yerlerine engel verir miyiz diye niteleyerek çok korktuk. Tıpkısı taraftan hüzünlüydük, tıpkı taraftan çökme altından kurtardığımız canların mutluluğu vardı. Haddinden Fazla anlaşılmaz havas bunlar, anlatılmaz. Ara Sıra arkadaşlarımız aynı binada canları kurtarırken, ayrıksı arkadaşlarımız bambaşka tıpkısı binadaki seslere odaklandı. Göçük altından canları kurtardıkça kendimize güvenimiz oluştu ve moralimiz yükseldi.” dedi.

Hem apışık hem hazin hem dahi gururlu şekilde döndüklerini vurgulayan Korucu, “Fert kurtarma duygusu çok farklı. O duyguyla yemek yemeyi, uykuyu, yorgunluğu unutuyorsun. Oradan kurtaracağın bir fert sana düş veriyor, ayakta tutuyor. 13 canımızı gerileme altından kurtardık. Arkadaşlarım orada haddinden fazla çalışma verdi. Hep haklarımızı Türk milletine, oradaki depremzedeler helal ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Orman işçilerinden Arif Kalleci bile deprem bölgesindeki duygularının çok değişik olduğuna belen ederek, “Göçük altından benzeri birey kurtarınca sevindik. Cenazelere ulaşıp ailelerine teslim ettiğimizde onların acısını paylaşarak üzüldük. İyi ki müdürlerimiz bizi oraya göndermiş, gani kim orada aynı cana dokunmuşuz, mebzul ki orada bir acıya kuma olmuşuz.” diyerek konuştu.

Orman işçisi Hüseyin Derici ise sarsıntı bölgesinde kip haddinden fazla can kurtardıkları amacıyla şükrettiğini dile getirerek, “Haddinden Fazla kişiye yardım ettik. Bütün kol arkadaşlarıma ve madenci arkadaşlarıma çokça teşekkür ediyorum. Kâffesi üstelik çokça özverili, koordineli iş yaptı. Allah’ım böyle şeyler bir elan yaşatmasın.” dedi.

Share: