Evvel maketini, sonradan gerçeğini gezdiler

Geçmiş maketini, sonra gerçeğini gezdiler

Miniklerin hayali gerçek oldu

NEVŞEHİR – Hayallerini yaptıkları maketle sergileyen Batmanlı öğrenciler, bu aktarılma Kapadokya’bile hayallerine kavuştu.

Batman Çevrimova İlkokulu öğrencileri Kapadokya bölgesine olan hayranlıklarını, tıpkı piyes gösterisinde yaptıkları kartondan peribacaları ve yunak hava balonları maketleri ile sahneye yansıttı. Çocukların kartondan yapılan peribacaları ve ısıdam çekicilik balonları ortada sahneledikleri temsil oyununu öğretmenleri sosyal medyada yayınladı. Sosyal medyada yayınlanan görüntüleri izleyen SELIM Öğür Nevşehir Saylav Mustafa Güllabi kartonlardan işlenmiş peribacalarını ve ısıdam çekicilik balonu ile gezen çocukları Kapadokya’ya davet ederek gerçeklerini görmelerini sağladı. Kapadokya bölgesine mevrut öğrenciler evvel olarak ısıdam albeni balonu ile Kapadokya bölgesini alarga seyrettiler. Pasha Ballon vasıtasıyla üretilen evvel yerli ve milli hamam çekicilik balonu sabahın er saatlerinde Göreme beldesinden havalandı. Kapadokya bölgesini alarga izleyen ayrıntılar unutamayacakları devir yaşadı. Isıdam hava balonu ile uçan öğrencilerden Sina Yurdem; “Bizi Nevşehir’e ve Kapadokya’ya getiren milletvekilimize teşekkürname ediyorum. Burada çokça eğleniyoruz. Balon ile aşırılmak de çok keyifliydi. Balonları gördük, peribacalarını gördük. Okulda yaptığımız maket sebebiyle buradayız. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“Yukarıdan aşağıyı izledik”

Bire Bir farklı mektepli Yaşamış Makul bile yaşadığı mutluluğu anlatarak; “Yukarıdan aşağıları gördüm. Gelişigüzel molekül çokça güzeldi” dedi. Meslek öğretmeni Ayşenur Doğan bile; “Çocuklarımız Kapadokya’yı görmeyi çokça istiyorlardı. Okul olarak çocuklarımızı Kapadokya bölgesine getirme imkanımız yoktu. Bu nedenle biz da kartondan peribacaları ve balonlar yaptık. Çocuklarımız maketler ortada gezerek Kapadokya özlemini bir nebzede olsa gidermeye çalıştılar. Sunma balaban derslerimizden birisi birlikte coğrafya. Çocuklara peribacalarını kitaptan izah etmek adına bu şekilde çalışkan çalışkan göstermemize çevirgeç olanlara teşekkür ediyorum. Çocuklarımız ile iki aktarılma süresince buradayız. Bu coğrafyayı, kültürel mirası çocuklarımıza tanıtacağız. Bu seyahat çocuklarımız amacıyla unutulmayacak bir andaç olacak” ifadelerini kullandı. Bu dönme Kapadokya’nın sunma pir misafirlerini ağırladığını söyleyen DOĞRU Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Cingöz ise; “Dünyanın ciharıyek yoluyla Kapadokya’ya misafirlerimiz geliyor. Amma bu günkü misafirlerimiz Batman’dan, bizim üzere çokça özel ve güzeller. Öğrencilerimiz elan önceki sosyal medyadan tıpkı paylaşım yapmıştı. Maketlerden yaptıkları peribacaları arasında geziyorlardı. Biz de bu paylaşıma duyarsız kalamadık. Onları Kapadokya’ya davet ettik. Onlarda davetimize icabet ettiler. İnşallah bu gün Kapadokya’nın güzelliğini görecekler. Bizim de amacımız öncelikle Kapadokya’mızı tanımaları ve öğrenmeleri” ifadelerini kullandı.

Share: