Nevşehir’in abide ağacı 530 almanak sapsız meşe görkemiyle bibi ayakta

Nevşehir’in Avanos ilçesine ilişkin Özkonak beldesinde kâin ve Anıt Ağaç namına tescillenen 530 yaşındaki sapsız meşe, açık gövdesinin kabuklarında ve görkemli dallarında asırların izini taşımaya bitmeme ediyor.

Sonbaharda yaprakları soluk ve yeşilin ayrımlı tonlarını yansıtan 36 metre boyundaki dikme, 610 santimetre çapındaki gövdesiyle dikkati çekiyor.

Kayadan oyma tarihi kayran şeş şehrinin bulundu Ceneviz Vadisi’nin tezce yanı başında saha düz meşe, çevresindeki başka ağaçlar arasında hücre çarpıyor.

Ağacın bulunduğu bahçenin sahibi, 78 yaşındaki Yakup Çıpa, AA muhabirine, çocukluk anılarının mekanı olan ağacın seçme zaman farklı güzelliğe büründüğünü anlatım etti.

Çıpa, Kültür ve Gusto Varlıklarını Dulda Kanunu kapsamında yaptıkları başvuruyla meşenin 2011 yılında Anıt Dikme statüsüne alındığını aktardı.

Geçmiş yıllarda kuvvetli rüzgarlarda ağacın bazı dallarının kırıldığını belirten Çıpa, “Balaban dedemler bahçeyi para edinince ağacı dahi sahiplenmişler. Bu ağacı koruyoruz, birinin kötülük vermesini engelliyoruz. Yapraklarını bu zamanda dökmeye başlar, baharda tekrar yeşerir. Çocukluğumuzda burada palamutlarla baziçe oynardık. Köyün çocukları ağacı ahcar, tığ da onları kovalardık.” diye niteleyerek konuştu.

Share: