Familya ve aş damı eşyaları sektöründen Güney Afrika açılımı

Ocak ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger, Güney Afrika’nın familya ve mutfak eşyaları ithalatındaki payının yüzdelik 3 seviyesinde olduğunu belirterek, Türkiye bu payla evvel üçte vadi alsa de Çin yüzdelik 65 ile pazarın çok şişman aynı bölümüne bilgili.” ifadelerini kullandı.

EVSİD açıklamasına bakarak, familya ve aş damı eşyaları sektörünün yıpranmamış pazarlara çatlama ve ihracatı müzayede stratejisi doğrultusunda sınırlı dışında yaptığı amaç odaklı buluşmalar devam ediyor.

Sektörde cümbüş gösteren EVSİD üyesi 25 müstahsil firma Johannesburg’üstelik hem Cenup Afrika’dan hem dahi mekân ülkelerden mevrut alıcılarla buluştu.

EVSİD yılın ilk 7 ayına ilişkin dış satım rakamlarını dahi açıkladı. Temmuz kocaoğlan ihracatı, olmamış yön fiyatlarının düşüş trendine girmesi ve salgın sonrası tedarik zincirindeki normalleşmeye tutkun yerine zincir mağazaların stok seviyelerini bozuk seviyelerine düşürmelerine koşut, güzeşte yılın bir ayına göre yüzdelik 16,75 düşüş gösterdi.

Ocak-orak ayı dönemi ihracatı ise sabık yıla göre yüzde 0.1 artışla ve 204.5 milyon dolar kendisine gerçekleşti.

“Cenup Afrika pazarına ihracatımızı artırabiliriz”

Açıklamada görüşlerine vadi verilen EVSİD Başkanı Talha Özger, Cenup Afrika’daki aktiflik süresince 10 farklı ülkeden 52 kamera ile ayrımsız araya geldiklerini belirtti.

Özger, alelhusus salgınla alay malay Türk ürünlerinin Asya ülkelerine karşı rekabet avantajı kazandığını, buna rağmen özellikle Sahra Altı Afrika ülkelerindeki payın hedeflenenin çokça altında olduğunu belirterek, düet gelişim görüşmeleriyle gelişigüzel bölgedeki alışveriş paylarını daha bile artırmayı hedeflediklerini aktardı.

Afrika kıtasının bildirme balaban ikinci dış satım pazarımız olmasına rağmen bu kıtaya yapılan ihracatın yüzdelik 70’inden fazlasının Darı, Libya, Cezayir, Fas ve Tunus’tan oluşan yıldız Afrika ülkelerine gerçekleştiğine belen eden Özger, şunları kaydetti:

“Güney Afrika’ya ihracatımızdaki artım sonuç 4 yılda yüzdelik 72.4 ile umumi ihracat artım oranımız olan yüzde 60’ın üstünde. Fakat 583 milyon dolarlık ithalatı ile dünya ithalatından yüzdelik 0,4 behre kayran bu ülkeye yaptığımız 21.8 milyon dolarlık ihracatı yeterli görmüyoruz. Güney Afrika’nın eş ve mutfak eşyaları ithalatındaki payı yüzdelik 3 seviyesinde.

Türkiye bu payla önceki üçte vadi alsa dahi Çin yüzde 65 ile pazarın çok nazik aynı bölümüne bilgili. Çin’in yaşadığı geri hizmet teessürat ve bu bölgeye olan ilgimizin artması ile önümüzdeki dönemde görece avantajlı konuma gelip Güney Afrika pazarına ihracatımızı artırabiliriz.”

“İhracat ünite fiyatını 4 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz”

Sektörün 2021 yılında ihracat rakamlarını çift haneli artırsa üstelik bu sene artma hızının düşmeye başladığını belirten EVSİD Başkanı Özger, burada birlikte bilcümle söylenen katma zer ihracatın öneminin aynı kere henüz ortaya çıktığını tabir etti.

Özger, “Henüz yenilikçi ve elan bereketli tasarımlı ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Sektörün bildirme önemli hedefi ihracat artışının yanı sıra birim dış satım fiyatının yukarıya çekilmesi. Şu anda kilo başına 3.72 dolar olan dış satım ünite fiyatını kabak madde maliyetlerinin zir cepheli seyrine karşın 4 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz.” açıklamasını yaptı.

EVSİD Yönetim Kurulu Müessis Üyesi ve Yurtdışı Projeler Komitesi Başkanı Beyhan Baycar ise salgın sonrası Fas, Polonya ve İstanbul Invitation Only projelerinin arkası sıra Güney Afrika pazarında liyakatli aynı izlence gerçekleştirdiklerini, ayrımlı ülkelerden alıcılarla toplamda 284 hareket görüşmesi yapıldığını belirtti.

Eylül ayında farklı benzeri zihniyet ile 40 firmayı Latin Amerika pazarındaki alıcılarla buluşturmayı planladıklarını belirten Baycar, salgın öncesinde başlattıkları organizasyonu 2022 yılında elan büyüterek daha çok üreticiyi Latin Amerika pazarına yönlendireceklerini ifade etti.

Share: