Fazlalaşan bir zaman geçiren üzümcünün yüzü gülüyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde üzüm rekoltesi bu yıl fazla olması dolayısıyla, Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) üzüm gurur eşkal sayısını yükseltti.

Buldan ilçesinde bu sene üretilen üzümlerden elde edilen rekolte, üreticisinin yüzünü güldürdü. Bölgede üretilen üzümleri düzlük çiftçiler, sabahın erken saatlerinde üzüm feda etmek için Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) yolunu tutuyor. TMO vasıtasıyla ark üzüm hava merkezi Oğuz ve Doğanköy mahallelerinde bitmeme ediyor. TMO yetkilileri eliyle numaralandırılarak kantarda ölçümleri yapılan üzümler, tırlara yüklenerek depolara irsal ediliyor. İlçe genelinde küsurat üzüm alımını karşılamakta ağırlık calip TMO, kentteki biçim sayısını 2’ye çıkardı.

“Günce çalım miktarını 100 tondan 200 tona çıkardılar”

Laf karşı izah yapan Buldan Ekincilik Odası Başkanı Muammer Şike, “Yaptığımız görüşmeler neticesinde TMO’nun biricik olan çalım merkezini 2’ye çıkardık. Günlük alım miktarını 100 tondan 200 tona çıkardılar. Ayrıca TMO kurum merkezlerinden yılsonuna büyüklüğünde sıska üzüm alımı yapılacaktır. Üreticimiz ürününün kıymetini bol bilsin. Çiftçimizin her sorunun çözümü üzere mücahede gösteriyoruz. Ancak üreticimizden da sabır istiyoruz. Çiftçimizin yapılan hizmetlerden memnuniyet duyması bizim bir tane temennimizdir” dedi.

“Ürünümüzü aracılara kaptırmamış oluyoruz”

Ağustos ayında kesilen üzümleri kuruduktan sonra savrulduğunu ve çuvallara doldurduklarını belirten üzüm üreticisi Selçuk Ediz ise “Bu yıl hasat ettiğimiz üzümlerimizi Yerey Mahsulleri Ofisinin Oğuz Mahallesi’ndeki gurur merkezine getirdik. Biz üreticiler üzere haddinden fazla ferah oldu. Ürünümüzü aracılara kaptırmamış oluyoruz. Emeği sabık herkese üreticiler yerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. – DENİZLİ

Share: