Genişlik aşkın yağmur kayran kentte su tasarrufu çağrısı

TÜRKİYE’nin almanak averaj 2 bin 400 kilogram yağmur oranıyla sunu haddinden fazla yağış düz ili olan ve herhangi bir sene yaşanan hâkim, kayşa, taşkınlarla gündeme mevrut Rize’de akarsu sıkıntısı başladı. Şehremaneti halkı su tasarrufuna çağırdı. İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ” Karadeniz’da akıntı haddinden fazla fazla, dereler haddinden fazla güdük, haddinden fazla hızlı tıpkı şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Yerey derinliği çokça az. Yer altı suyu az daha tek namevcut. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların kamu sene süresince yapılması lazım” dedi.

Türkiye’nin almanak 2 bin 400 kilogram yağmur oranıyla yeryüzü çok yağmur düzlük ili olan Rize’bile su sıkıntısı yaşanıyor. Kentte serencam aylarda mütenakıs yağışlar, su seviyesinin düşmesine ve içmece suyu kaynaklarının azalmasına el açarken, susuzluk tehlikesini bile yanı sıra getirdi. Su tutulan göletlerin bulunmadığı kentte arıtılan öz suyu kaynakları, içme suyu şebekesine veriliyor. Kentte içme suyu sorununa hal için akar yüzey suların biriktirileceği gölet projesi hazırlandı. Rize Belediyesi ile Celal Su İşleri (DSİ) marifetiyle kentte 2 sene ilk projelendirilen Andon Vadisi üstünde yapılacak olan ‘Akarsu Göleti’ projesi’ ile şehrin akarsu sıkıntısı çözülüp okunabilen benzeri içme suyuna kavuşturulması hedefleniyor.

AKARSU TASARRUFU ÇAĞRISIRize Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada vatandaşların suyu tasarruflu kullanması istendi. Açıklamada, “İlimizde Ağustos- Eylül ve Son Teşrin- Aralık ayları yağmur açısından yağışsız geçmektedir. İlimiz; içme suyu tedariki açısından baran suyuna merbut adına özensiz suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır. Bu nedenle mufassal süredir yağışların bir iki olması ve buna sadık kendisine üstünkörü suların azalmasından muhit sıkça su kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte elan beş altı kıygınlık devam etmek adına bütün vatandaşlarımızı su konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz. Tafsilatlı yıllar boyunca yaşamakta olduğumuz su sıkıntısını yutmak hesabına iki yıl önce belediyemizin DSİ ile alay malay projelendirdiği ve ilimizin akarsu sıkıntısını giderecek olan; Andon Vadisi üstünde yapacağımız Su Göleti Projesi’nin ihalesi mamul olup güdük tıpkısı sürede inşasına başlanacaktır. İvedi bir şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin akarsu sıkıntısını çözüp, mıhlı ve akıcı ayrımsız içme suyuna kavuşmuş olacağız” denildi.’İSRAF YAPMAMALIYIZ’Rize’nin temas mevsim yağış düzlük tıpkısı mıntıka olduğunu belirten Kenan Aloğlu, “Rize’birlikte bu şekilde yağışsızlık olduğuna bakarak başka şehirleri düşünemiyorum. Global istinas diyorlar gerçekten bu yıl bunun anlamını haddinden fazla dolgunca anladık. Sularımızı onun için çokça eli nimetli kullanmamız gerekiyor. Bizim burada su sıkıntısı on paralık olmuyordu amma demincek bunu hissetmeye başladık. Akan sularımızı değerlendirmemiz lazım, tutumsuzluk yapmamalıyız” dedi.’DERELERDE SU YOK’Rize’bile havaların haddinden fazla yunak geçtiğini anlatım eden Ömer Adalı, “Bu yaz yağmur çok bir iki yağdı. Başlangıçta burası yazları yağmurlu geçerdi. Bu yaz yağmur sularımız bulunmayan. Aradan sularımız kesiliyor amma vatandaşın bu konuda mağdur olmaması gerekiyor. Dereler ilkin daha gürül gürül akardı, şimdi fena hâlde suları çekildi” diye niteleyerek konuştu.Günay Bayraktar ise “Bu yaz havalar haddinden fazla güneşli geçti. Baran yağmayınca cari derelerimiz de kurudu. Sularımız azaldı. Bu format bizi bile üzüyor. Aradan sularımız kesiliyor” dedi.’KARADENİZ’DE 3-5 DÖNME YAĞMADIĞI AHIT YAĞIŞSIZ OLUR'(İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Kürsü Başkanı, Kıyamet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Karadeniz’üstelik 3-5 devir baran yağmazsa yağışsızlık olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Almanak mecmu yağmur Gün Doğusu Karadeniz’birlikte Rize’da 2 titrem. Onu görenler ‘bura ne büyüklüğünde sulak, rastgele tarafı şarıl şarıl akarsu’ diye düşünüyor ama gerçekte akilane değil. Karadeniz’üstelik sızıntı haddinden fazla aşkın, dereler haddinden fazla gücük, çok acul tıpkısı şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Arazi derinliği çok az. Yer altı suyu neredeyse on paralık yok. O yüzden Karadeniz’bile 3-5 devir yağmadığı ant kurak olur. Akarsu kullanımı konusundaki bu çağrıların cümle sene süresince yapılması lazım. Bizde bazen ‘yağışsızlık var, özen edin, suyu ahenktar kullanın’ dediğiniz ant insanlar; ‘su bitecek, ağız ağıza susuz kalacağız deyip halılarını, perdelerini indirip yıkamaya bile kalkabilir’. Panik havası fotoğraflamak kadar çetin bire bir yanı da var. O yüzden akarsu kullanımı, suyu tasarruflu temizlemek seçme devir öğretilmesi anlatılması gereken ebat”Share: