Gözleri mecbur yürüdüler, tekerlekli sandalyeye bindiler

Bilecik’te, 3 Mesafe Dünya Engelliler Haset zımnında “Duygudaşlık Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Bilecik Belediyesi, Site Konseyi ve Engelsiz Yarınlar Derneği ile Bedenî Engelliler Spor Kulübü işbirliğindeki yürüyüş, Şehitler Parkı’ndan başladı.

Şehremaneti Başkan Yardımcıları Ahmet Gürses, Hüseyin Nasip ve Melih Tüfekçi ile Belediye Meclisi üyeleri, siyasi parti ve sivil dernek temsilcileri, etkinlikte gelişmemiş süreliğine sakat kadar kalkmak için akülü tekerlekli sandalye kullandı. Gözlerini kapatıp sopayla yön bulmaya müteharrik katılımcılar, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Tüfekçi, gazetecilere, iki gözü kapalı yürümenin değişik benzeri repertuvar olduğunu, engellilerle empati kurmaya çalıştıklarını söyledi.

Bilecik Celi Yarınlar Derneği Başkanı Aslıhan Volkan ise derneğin çalışmaları üzerine bilgi vererek, “Görmeyen bir gözün solgun çizgiler olmadan ya de yoldaki direkler ve tabelalar nedeniyle şüphesiz zorluklar yaşayabileceğinizi gözlemlediniz. Temas engel grubunun ayrımlı ihtiyaçları var.” dedi.

Uray Meclisi Üyesi Soner Olgun de duraksamadan yürümenin zorluklarını anladığını dile getirerek, “Hayatın hangi büyüklüğünde baskı olduğunu, onlara hangi büyüklüğünde yardımcı olmamız gerektiğini, maltalık şartlarını kolaylaştıracak hamleler yapmamız gerektiğini öğreniyoruz. Pres benzeri dirim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: