Güz gelmeden kar yağışı üzere devir verildi! Türkiye’ye itici albeni dalgası geliyor

Eylül ayının akıbet haftalarına girerken serin albeni uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine bakarak bugünden itibaren düşüşe geçecek sıcaklıklar yavaş yavaş güz değerlerine ulaşacak. İstanbul’da geçtiğimiz hafta sonu 30 derecenin üzerine sâdır sıcaklıklar haftanın ilerleyici günlerinde yarı yarıya düşecek. Hafta boyunca evcil sağanaklar enerjik olacak.

YEREL BOĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan akıbet değerlendirmelere göre; Ülkemizin yıldız ve çöz kesimlerinin modüler, vadi meydan haddinden fazla bulutlu; (Karabük dalan hariç) Gün Batısı Karadeniz, Mutedil ve Maşrık Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Orta Toroslar çevrelerinin yerel boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı; diğer yerlerin birkaç bulutlanmış ve bariz geçeceği tutum ediliyor.

YILIN İLK OKUR İÇİN TARİH VERİLDİ

Hafta sonu itibarıyla gelgel sıcaklığının 15 kademe rappadak düşecek olmasıyla vatandaşlar “Evet yılın evvel ev ne antlaşma yağacak?” sorusunu sormaya başladı. Meteoroloji uzmanı Soyluluk Ökten paylaşımlarında Uludağ’a bu sene us ilk kez düşeceği tarihi verdi.

“KAR YAĞIŞI 3 DEVIR SÜRESINCE DEVAM EDECEK”

Ökten, “Uludağ’da Perşembe akşamı kar yağışı bekleniyor. Geçen sene 23 Ilkgüz’de ilk kar yağmıştı. Bu yıl 22 Eylül’de düşecek. Perşembe, Cuma Namazı ve Cumartesi kar aralıklarla devam edecek. Güneş yalaz sıfırın üzerinde olacağından kar cılk olacak…” sözlerini kullandı.Share: