Hakkari’de 4 yıl geçmiş öldürülmüş şahsın kemikleri ailesine tasdik edildi

Hakkari’birlikte 4 sene geçmiş öldürülen şahsın kemikleri ailesine konfirmasyon edildi

Vicdan azabı calip katiller, cinayeti itiraf etti

Cesetten kalma kemikler tabutla ailesine teyit edildi

HAKKARİ – Hakkari format Kaval köyünde 2018’üstelik kaybolan ve 4 sene sonraları öldürüldüğü belirleme edilen 76 yaşındaki Halil Kötü’ın cesedinden geriye artan kemik parçaları, ölü açımı işlemlerinin peşi sıra ailesine tasdik edildi.

Cinayet zanlılarının verdiği tabir doğrultusunda 26 Nisan’üstelik köyün kırsalındaki alelade benzeri mağarada mevcut ve İstanbul Adli Tababet Kurumuna gönderilen 9 çocuk babası Yaman’ın cenazesi, otopsinin peşi sıra Hakkari’ye gönderildi. 9 yavru babası Halil Tütün, 10 Haziran 2018 yılında tarlaya gitmek için evden ayrıldı. Halil Tütün akşam ezanı eve dönmeyince meraklanan yakınları aramaya bundan sonra. Yapılan aramalarda Kötü’a ilgili rastgele ize rastlanılmadı. Bunun üstüne çocukları durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen güllabi ile İl Afet ve Ivedi Boyut Müdürlüğü ekipleri üstelik Halil Yaman’ı bulmak amacıyla iş başlattı. Fakat yapılan cemi aramalara rağmen Duman bulunamamıştı.

Duman’ın kayboluşunun arkası sıra kızları Siti Kötü ile kardeşi Gurbet Kötü, babalarını tedarik etmek amacıyla çalışmalarını sürdürdü. Ancak yapılan cemi aramalara rağmen temas ize rastlanmamıştı.

Vicdan azabı çekici katiller kendilerini ele verdi

2022 yılında vicdan azabı çekici katillerin birbirini ihbar edilmesi konusunda zanlılar Van’üstelik yakalanarak adalete tasdik edilmişti. Katillerin itirafı üzerine 76 yaşındaki H. Halil Duman’ın kemikleri, mağarada bulunarak 27 Nisan’bile otopsi işlemleri amacıyla İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti. Burada yapılan incelemede cesedin, 4 sene ilk tarlaya gezmek için evinden çıkan ve ayrımsız daha bili alınamayan Halil Kötü’a ait olduğu tespit edildi. Hakkari’ye gönderilen Tütün’ın cesedinden geriye mütezayit mızrap parçaları, toprağa gitmek üzere ailesine doğrulama edildi.

Kötü ailesi sayrılarevi morgu önünde gözyaşlarına hakim olamazken, Halil Duman’ın kemikleri tabuta konularak toprağa taşınmak üzere Van’a gönderildi.

Babasının elbette öldürüldüğü karşı gazetecilere açıklamada bulunan Hamit Duman, “Kaval köyünde 06.10.2018 tarihinde devir saat 12.00’dahi babam tarlaya gidiyor. Bire Bir henüz de oradan kafasız gelmedi. Ne kadar arasak birlikte bir daha dahi bulamadık. 4 yıl aradık arz sonunda katillerden biri itiraf etti, ‘H. Halil Duman’ı almışız, Kaval köyü arkasında öldürüp bir mağaranın içine saklamışız’ dediler. Tığ manşet kuvvetlerine selen verdik. Van İl Emniyet Müdürlüğü ekibi, Hakkari Inanma Müdürlüğü ve Kurnaz Komutanlığı ile beraber iki katili Van’birlikte gözaltına aldılar. Katiller vadi gösterdiler ve kemikler alınıp İstanbul Adli Bütünüyle Kurumuna gönderildi. 6 ay bilahare kemikler geldi, kemikler babama ilişkin ve bugün taziyemiz var. İnşallah türe yerini bulacak. Acımız balaban, Van ilinde toprağa vereceğiz ve taziyemiz da orada olacak. 76 yaşındaki babamın hiçbir suçu yoktu. Ağzı Kilitli olan babamı götürüp öldürdüler. Babamın tek suçu yok, bu katilerin gözü kararmış. Bizim Kaval köyünde bütün gençler rahmetli babama ‘Adalet Emin’ derlerdi. Bu büyüklüğünde merhametli biriydi. Elden babama işkence ve bize ezinç olsun diyerek öldürmüşler. Bizim adamlarla hiçbir husumetimiz bulunmamaktadır” dedi.

Share: