Hasan öğretmen geçmiş atandığı il olan Bayburt’ta 30 yıldır görev yapıyor

Marifet bilgisi hoca Hasan Dohman, 30 sene önce göreve başladığı Bayburt’ta öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

1992’üstelik Leyli Nahiye Ortaokuluna atanarak mesleğe geçmiş adımı atan, şu anda Bayburt Kalıp Yiğitlik Beyazıt İmam Hatip Ortaokulunda fariza eden Dohman, 30 sene boyunca haddinden fazla sayıda öğrenci yetiştirdi.

Hasan öğretmenin yetiştirdiği öğrencilerden bazıları vali, kaymakam, doktor, avukat, sarıklı oldu.

Evlenmeyen Dohman, öğrencilerin harçlıkları, servis ücretleri, çul ve besin konusundaki ihtiyaçlarının karşılanmasına müzaheret etti.

Dohman, alelhusus Kovid-19 salgını döneminde hayırseverlerin da desteğiyle elektronik beyin ve tablet aldığı onlarca öğrencinin eğitimden izansız kalmaması üzere iri çabalama harcadı.

Çalışmalarıyla velilerin beraberinde okul yöneticileri ve öğretmenlerin sevgisini kazanan 62 yaşındaki Trabzonlu Hasan Dohman, AA muhabirine, 1992’birlikte göreve başladığı okulda alelumum kırsal kesimden öğrencilerin bulunduğunu anlattı.

O dolaşma birçok öğrencinin eğitime devam edebilmesi üzere maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu, zımnında onlara yardım etmeyi kendisi için ıztırar gördüğünü dile getiren Dohman, “Tayinim memleketim Trabzon’a çıktığı halde hiç gitmedim. Çocukları ithaf etmek için, onlara okulu sevdirebilmek üzere elimden mevrut çabayı harcadım. Onlar mutlu olduğu ahit dünyalar benim olmuş kabilinden bahtiyar oluyorum. Sorsalar bana ‘Neyin var?’ diyerek ‘Lojmanda bire bir odam, otobüste bir koltuğum, lokantada tıpkı masam var.’ derim amma bunun beraberinde binlerce öğrencim olduğunu söylerim.” ifadelerini kullandı.

Dohman, okula başlayıp yaz tatiline kadar maddi imkansızlıklar zımnında ailesinin yanına gidemeyen öğrenciler gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim birlikte onlara havari olmamız gerekiyordu. Onların dertlerini, sorunlarını çözmediğimiz zaman kendimizi sorgulamamız lazım. Çocukların bizlerden çokça beklentisi vardı. Onlara bittabi havari olalım, destek çıkalım, onların hayata atılabilmesi üzere zahir çaba harcayalım? Burada aynı çocuğun elinden tutup onu hayata daha bereketli şartlarda hazırlamak beni bahtiyar ediyordu. Bundan ortalık bu şehirde 30 yıl kaldım. Benim hiçbir şeyim namevcut ama çocuklar bahtiyar olduğu amacıyla ben de mutluyum.”

Öğrencilerin değişik masraflarını bloke etmek üzere birçok hayırseverin birlikte namına bindi olduğunu dile getiren Dohman, yardımlarından ötürü hepsine teşekkürname etti.

Dohman, çıkışlı ettiği öğrencileriyle karşılaştığında gururlandığını ifade ederek, “Öğrencilerimizle mütenevvi fehamet dairelerinde, sokakta veya gelişigüzel yerde karşılaştığımız ant dünyalar bizim oluyor. Yani gittiğimiz yerde ‘Hocam tığ sizin öğrenciniziz.’ dedikleri antlaşma tığ dahi mutlu oluyoruz.” diyerek konuştu.

“Öğrencilere hayatın seçme alanında ulama sağlıyor”

Okul müdürü Adaletli Kacır ise Dohman’ın kendini eğitime ve öğrencilere adamış haddinden fazla kıymetli ve örnek hoca olduğunu söyledi.

Dohman’ın bütün imkanlarını seferber ederek 30 yılda binlerce âdem yetiştirdiğini tamlayan Kacır, “Hocamızın öğrencilere katkısı hoppadak bir öğretmenin derse girdiği 40 dakikalık süre içerisinde vermiş olduğu bilgiyle bağlı değil, hocamız öğrencilere hayatın temas alanında ulama sağlıyor. Alelhusus olgun ve uygulayım bilimi alanında çocuklara ilmî hikmet aktarırken bununla birlikte hayata istihzar, hayatı tanıma hususunda haddinden fazla iri bir özveri ve gayretle çalışıyor.” dedi.

Kacır, Hasan öğretmenin öğrencilerin gerekseme duyduğu bilgisayar, tablet üzere vasıta gereçlerin birlikte anlamak, giyecek, dalan ve spor malzemelerini bile özlük imkanlarıyla realizasyon ettiğini söyledi.

Hasan Dohman’ın maaşını bugüne kadar bilcümle öğrencilere harcadığına dikkati çekici Kacır, şöyle konuştu:

“Harçlığı münteha köyüne, evine gidemeyen mektepli varsa onların harçlığını temin kadir. Okulumuzda değişik spor dallarında kalburüstü öğrencilerimiz var. Bu çocuklara bile materyal noktasında yardım sağlar. Bire Bir öğrencimizi 2 kamer önce sıkı dışına gönderdik. Gine onun gidiş geliş masraflarını üstlendi. Yani temas alanda çocuklarımıza yapışık tıpkısı hoca. Rabbim böyle öğretmenlerimizin sayısını artırsın. Hasan hoca bizim üzere haddinden fazla altın bire bir meslektaşımız. Kendisi rastgele devir bildirme balaban sermayesinin yetiştirdiği talebeleri olduğunu söyler. Ülkenin değme sathında, farklı bölgesinde vatanımız için etkin çaba eden yetiştirdiği zinde nesiller var.”

Adaletli Kacır, Hasan Dohman’ın kendini ülkesine öğrenci esermek amacıyla vakfetmiş aynı koca olduğunu vurgulayarak, “Emekliliğinden sonra bu okulda kendisini eğitime ve öğretime adamış biri yerine anılacak. Sanıyorum onun amacıyla sunu şişman onur madalyası bile budur.” ifadesini kullandı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Cemalettin Mehmetoğlu da Hasan Dohman’la 12 yıldır alay malay çalışmaktan haysiyet duyduğunu dile getirerek, “Onun genişlik şişman derdi tıpkısı çocuğun yüzünü güldürmek. Sokakta gelişigüzel gezdiğimizde eski öğrencileriyle karşılaşıyoruz. ‘Hocam beni dershaneye gönderdi, bana montgomer aldı, bana pabuç aldı.’ diyen tıpkısı sürü koca var. Yani bugüne büyüklüğünde okulumuzda dokunmadığı öğrenci namevcut. Ekol dışında üstelik yine zorluklar içerisinde okumaya etkin öğrencilere elini uzatıyor.” diye konuştu.

Share: