Haspet Kalesi turizme kazandırılıyor

Muş Valiliği, 1900 rakımlı tepeye inşa edilen Haspet Kalesi’nin turizme kazandırılması için iş başlattı.

Merkeze 6 kilometre mesafedeki Zer Görüşme Dağı yamacında, imal tarihi ve ki eliyle inşa edildiği adsız Haspet Kalesi, yerli ve ecnebi turistlerin ziyaretine açılıyor.

Vali İlker Gündüzöz’ün talimatıyla İl Hususi İdaresi ekiplerince kalenin bulunduğu bölgeye ulaşımın daha şen sağlanması için 3 kilometrelik kullanılmamış kat yapıldı.

İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Şeyhmus Yentür ile kalede incelemelerde mevcut Vali Gündüzöz, gazetecilere, Haspet Kalesi’nin Muş’un arz yüce tarihi değerlerinden biri olduğunu söyledi.

İl Özel İdaresi aracılığıyla kaleye ulaşılabilmesi için yeni tıpkısı yolun yapıldığını ifade fail Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Kalenin yanına kadar artık araçla varıyoruz. Bir Vakitler çamurlu, nizami olmayan tıpkısı yoldu. Buraya ulaşım, tıpkısı destinasyon alanı yerine turların yapılması açısından akıbet aşama şanlı. Amacımız Muş’u topyekun kalkındırmak, çalışma dokunaklı sektörlere, tarıma önem yüklemek ve mefret potansiyeli olan turistik alanlara erişimi sağlamak. Nedeniyle çok yüce tıpkısı işi henüz nail olduk. İnşallah tarihseverlere filinta aynı hizmet olacak ve Muş’un tanıtımına fayda verecek.”

Gündüzöz, Haspet Kalesi’nin korunması, çevresinin düzenlenmesi, yıkılmaya beniz tutmuş noktalarının kurtarılması için gelecek sene emek yapmayı planladıklarını ifade etti.

Share: