Hizmet ve onarımı zevalsiz sefine üzere denize tenzil töreni düzenlendi

Bakım ve onarımı bitmeyen sefine amacıyla denize inzal töreni düzenlendi

TRABZON Karadeniz Ustalık Üniversitesi vasıtasıyla 2.5 kamer önce bakım ve onarım amacıyla tersaneye çekilen KTÜ DENAR-1 Bilimsel Araştırma Gemisi üzere duyurulan ‘denize indirme’ töreni geminin bakım ve tamir çalışmalarının bitirilememesi dolayısıyla gerçekleşmedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ulusal ve arsıulusal çalışmalara hizmet vermesi amacıyla 32,47 metre uzunluğunda, 9,60 metre genişliğindeki KTÜ DENAR-1 Ilmî Araştırma Gemisini aynı denizcilik firması ile inikat imzalayarak hizmet ve tamir için Sürmene Tersanesi’ne çekti. 2.5 ay önce kızağa çekilerek bakım ve tamir çalışmaları başlayan araştırı gemisinin denize indirme töreni üzere darülfünun yoluyla program duyurusu yapıldı. Sürmene Tersanesinde Karadeniz Maharet Üniversitesi eliyle düzenlenen törene Trabzon Vali Yardımcısı Ali Yılmayan, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı Denizcilik Umumi Müdürü Ünal Kortej, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, tedris görevlileri ve çokça sayıda mektepli katıldı.

Düzenlenen denize indirme töreninde konuşan KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Bugün burada araştırı gemimizin hizmete alınma töreni üzere tıpkısı araya gelmiş bulunuyoruz. Bunun için ayrı görüntü ayırmıştık. O ant tenkis yapıldı, kimse girmedi. Biz üniversite olarak iklim değişikliği konusunda eksiksiz bire bir üniversiteyiz. Rastgele tip çalışmada bu gemi inşallah kullanılacak. Yıllık ne ürettiğini, ne yaptığını takip edeceğim. Denizle dolamak yüce tıpkı adımdır amma bundan sonrası elan mefret. Yüzdelik 49’u bitti. 51’i buradan ne üreteceğiz. Karadeniz’de ayrımsız söz söylenecekse bizim gemi ile fakültemiz söyleyecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Rektör Çuvalcı vasıtasıyla bakım ve onarım çalışmasını yürüten iştirak yetkilisine plaket verildi. Üniversite öğrencileri ile araştırma gemisinin önünde toplu ışık çekiminin peşi sıra Rektör Çuvalcı ve beraberindekiler denize indirilemeyen araştırı gemisinde incelemelerde bulundu.

Share: