Hususi öğrenciler hem meslek öğreniyor hem mülk kazanıyor

Hususi öğrenciler hem patika öğreniyor hem mal kazanıyor

MUŞ – Muş’ta canlılık gösteren Gestalt Hususi Eğitim Iz Okulu’ndaki öğrenciler, açılan atölyelerde hem iz öğreniyor hem birlikte okul ve sülale bütçelerine yardım sağlıyor.

İl Milli Yetişek Müdürlüğü bünyesinde belli belirsiz dozaj zihinsel mânialı öğrenciler, öğretmenler eşliğinde okul bünyesinde kurulan dekoratif umum sanatları atölyesinde becerilerini geliştiriyor. Hususi öğrenciler, burada ürettikleri ziynet eşyalarını yılsonu sergisinde sergileyerek hem kişi ekonomilerine hem birlikte meslek bütçesine yardım sağlıyor.

Okul Müdürü Vazıh Güngör, özürlü öğrencileri patika sahibi yaparak geleceğe alıştırmak istediklerini söyledi. Okulda esas derslerin yanında mesleki eğitim dersleri birlikte verdiklerini anlatım eden Güngör, “Okulumuzda genel amacımız hem çocukları hayata hazırlamak hem de ekol sonrasındaki hayatlarında ailelerine ve kendilerine hesaplı yardım sağlamaları üzere iz öğretmektir. Okulumuzda 31 mukayyet öğrencimiz mevcuttur. Bu öğrencilerimiz sabah delil personeller eşliğinde evlerinden servisle alınarak okula getirilmektedir. öğle paydosu yemeklerini okulumuzda veriyoruz. Ibret bitince birlikte gene rehber personeller eşliğinde servisle evlerine gönderiyoruz. Okulumuz bünyesinde kâin atölyelerde öğrencilerimiz marifetiyle hazırlanan mahsulat yılsonunda sergilenip satışı yapılmaktadır. Bu anlamda okulumuza maddi anlamda üstelik katkı sunulmaktadır” dedi.

Hafif düzeyde sakat olan öğrencilerin atölyelerde çalışabildiğini tamlayan Möble ve İç Mekan Tasarımı Bölümü Öğretmeni Tuğba Atak üstelik, “Yavaş düzeyde özürlü olan öğrencilerimiz atölyelerde çalışamıyor. Benim 2 sınıfım bulunmaktadır. Toplamda sınıflarımızda 11 can var. İş güvenliği tedbirleri alarak sınıfımızda çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada dekoratif mahsulat, vazo ve tepsi namına genelde ahşap ürünler üretiyoruz. Öğrencilerimiz mezun olduktan bilahare tekrar bu bölümde çalışmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz genellikle yetenekliler. Bu bölümü sevdikleri amacıyla seçiyorlar” ifadelerini kullandı.

Atölyede yetişek gören 11. derslik öğrencisi Mehmet Elaslan ise ahşap sanatıyla ilgilendiğini belirterek, “Ahşapları kesip, merkez verip, zımparalıyor ve son namına bile vernikliyoruz. 3 yıldır bu okuldayım ve bundan sonra idareci oldum. Bilcümle burada işlemek istiyorum” diyerek konuştu.

Share: