İçişleri Bakanı Soylu’dan, “CHP’li belediyeleri didiklemek üzere hususi ünite kurulduğu” iddialarına tepki Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “CHP’li belediyeleri karıştırmak amacıyla bakanlığında hususi vahit kurulduğu” iddialarına ilişkin, “Yaptığımız bilcümle amal yargıya küşade işlemlerdir ve bu devletin hiçbir yasasız işi olamaz. Bu gerçekler ışığında, bühtan sahiplerini bozukluk dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti itibarsız hale vermek üzere bühtan atmamaya ve devlete korku duymaya çağırma ediyorum.” ifadesini kullandı.

Soylu, iddialarla ilgili toplumsal medya hesabından videolu paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, biraz zamandır CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının, “İçişleri Bakanlığı bünyesinde takkadak CHP’li belediyelerin açıklarını beklemek amacıyla özel benzeri ünite kurulduğu” yönünde iddiaları dile getirdiğini belirtti.

“Güya bu sözde birime istek bırakılmış, hatta çıplak bulamayanlar ukubet ile zılgıt edilmiş.” ifadesini kullanan Soylu, İçişleri Bakanlığında gelişigüzel, yasasız, mevzuatsız bir vahit kurulamayacağının altını çizdi.

Hiçbir izzet memuruna dahi yasasız, alay malay ceza verilemeyeceğini vurgulayan Aristokrat, şöyle devam etti:

“İddianın sahibi belki bilmez amma bu ülkede ‘idari ünsiyet’ diye niteleyerek, yani ‘idare hukuku’ anlamında tıpkısı sıkı düzen vardır. Buna ilgilendiren mahkemeler ve tıpkısı ahbaplık var. Vatandaşlarımız bu nev kurumlarda yahut belediyelerde domestik yönetimlerde gördüğü bazı yasa dışılıkları hem valiliklere hem kaymakamlıklara hem İçişleri Bakanlığına, söz gelişi CİMER’e her çeşit noktaya ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunabilirler. Bu vatandaşımızın bildirme tabii hakkıdır. Vilayet, Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgilendiren kurumlar, bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığından anket onayı isterler. İçişleri Bakanı uygun görmesi halinde geçmiş araştırı ve dolay tetkik yapar, sonrasında sormaca izni verir ve dosya savcılığa kavrama ettirilir.”

“Tamam kanıt ve bühtan edildiği gibi küçük CHP’ye ve seçkin partiye hususi bire bir ayrımcılık var mıdır?” diyerek soran Soylu, bunu bildirme bereketli anlatacak olanın verilen soruşturma izinlerinin ve araştırı civar inceleme onaylarının sayısı olduğunu belirtti.

Son yerel seçimlerden yani 31 Mart 2019’dan 8 Ağustos 2022’ye kadar araştırı ve dolay tetkik diploma sayılarının mecmu 2 bin 428 olduğuna dikkati çeken Soylu, bu rakamın yüzdelik 34’ünün YANLIŞSIZ Partili, yüzdelik 41’inin CHP’li, yüzde 10’unun MHP’li ve yüzdelik 5,9’unun HDP’li belediyelere ilgilendiren olduğunu rapor etti.

Aristokrat, bunun ayrımsız etap sonrasında araştırma onayları çerçevesinde sunulan soruşturma izinlerinin sayısı ve dağılımına ilişik, “Mecmu 583 müsaade. Yüzde 33,3 DÜRÜST Öğür, yüzdelik 35 CHP, yüzdelik 11 MHP, yüzde 14’ü HDP şeklinde bire bir dağılım meze konusudur.” açıklamasını yaptı.

Soruşturma izni verilmemesi kararlarıyla ilişik bile Aristokrat, “Yüzde 36,7 AK Öğür, yüzde 43,4 CHP, yüzde 9,15 MHP, yüzdelik 3,4 İYİ Tümen, yüzdelik 3,9 HDP şeklinde tıpkısı dağılım mevcuttur.” ifadesini kullandı.

“Celal gereğini tek kimseyi ayırt etmeden adına getirmiş”

Resmi verilerden üstelik engelsiz görüldüğü kabilinden kimseye tıpkı ayrımcılık yapılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Aristokrat, şunları kaydetti:

“Vatandaş şikayet etmiş, müracaatını ortaya koymuş ve devlet bile gereğini tek kimseyi fark etmeden adına getirmiş. Mademki biz ayrımcılık yaptık, madem bu soruşturmalar CHP’li belediyelere kasten yapılıyor Bilecik Uray Başkanını anket kapsamında görevden uzaklaştırmamızın bir lahzada ardı sıra neden CHP’den ihraç ettiler? Kezalik Çanakkale Çan İlçe Belediye Başkanı üzerine sormaca onayı verdik, yapılan araştırmalar sonucunda Cumhuriyet Altını Başsavcısı murakabe kararı verdi. Peki dolaysız mi soruşturma açtık? Faydalı. Bizzat Belediye Başkanının teyzesinin oğlunun yöntemsizlik ihbarı vardı da ondan. Bire Bir başka benzer Balıkesir Gömeç Şehremaneti Başkan Yardımcısı, aynı ötekisi İzmir Eğlek Belediyesi, şikayet konusunda yapılan soruşturmada tıpkı işyar idrak alırken suçüstü yakalandı. Peki bu ihbarları görmezden mi gelseydik? Gözümüzü mü kapatsaydık? Gine İzmir Menderes Şehremini, Yalova’dahi Şehremini ve Başkan Yardımcısı haklarında Cumhuriyet Altını Başsavcılıklarında planlı vahim delillere raci yöntemsizlik ve idrak soruşturmaları dolayısıyla bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmışlardır. Mademki tığ yönlü davrandık karşı usulsüzlük soruşturması revan CHP’li Menemen Belediye Başkanı bozukluk ihraç istemiyle CHP Düzen Bağı Kurulu’na sevk ettiniz? Sebep bunun üstüne kendisini partiden çekilme ettirdiniz? Urla Belediye Başkanı FETÖ iltisakı cihetiyle görevden uzaklaştırıldı. CHP Adana Seyhan Uray Komutan Yardımcısı ve CHP’li belediye divan üyesi PKK’nın güya Çukurova Toprak sorumlusuyla görüşüyorlar, irtibat halindeler. ‘Belediyenin tıpkı ekleme bakım binasını PKK propagandası amaçlı güruh yapan tıpkısı derneğe tahsis etmişler’ tespitlerimizi araştırmasa mıydık, engelleme etmese miydik? Göz mü yumsaydık? Dağda faaliyetler yaptığımız PKK’lı CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?”

-“Devleti itibarsız ağıl değirmek kimsenin hakkı değildir”

Kamunun bunu bilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Devleti itibarsız ayla vermek, yaptığımız aksiyon ve işlemleri istismar etmeye çalışmak elbette ki kimsenin hakkı değildir. Yaptığımız bilcümle işler yargıya bariz işlemlerdir ve bu devletin tek kanunsuz işi imkânsız. Esasta mehabet olmanın birlikte, demokrasinin üstelik, hukukun dahi temeli budur. Bu itibarla paylaştığımız bu gerçekler ışığında, iftira sahiplerini kusur dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti kredisiz ağıl deklare etmek için iftira atmamaya ve devlete ürkmek duymaya çağırma ediyorum. Özellikle kamuoyuna bu bilgileri vermeyi tıpkı gravite yerine addediyorum.”

Soylu, paylaşımında antrparantez “Devleti itibarsızlaştırmak, denetimi aylak etmek, sonunda yapanın yanına kar kalmasını keşfetmek… Yalanlarla yanlışı örtmeye cevaz edilemez. ‘CHP’li Belediyeleri yoklamak amacıyla İçişleri Bakanlığı’nda hususi ünite kuruldu.’ yalanı.” ifadelerine yer verdi.Share: